Kulturë

Kënga e Bjeshkëve drejt UNESCO

Kënga e Bjeshkëve drejt UNESCO

Historia e popullit tonë është aq e lashtë dhe e mrekullueshme, sa vështirë se mund të gjesh një të dytë. Luftërat, pushtimet, qëllimet dashakeqe të fqinjëve, kanë bërë që të na zbehet historia, por kulturën nuk  ka arritur asnjë të na e ndryshojë, e jo më që ta asimlojë. Një nga ato zona që ka luftuar […]

Eugent Bushpepa performon për herë të parë në Eurovizion, ja çfarë shkruajnë për të

Eugent Bushpepa performon për herë të parë në Eurovizion, ja çfarë shkruajnë për të

  Eugent Bushpepa është ngjitur në skenën e Eurovizion për provat paraprake përpara fillimit të këtij kompeticioni. Ai është ngjitur i dyti në skenë, duke lënë përshtypje pozitive në performancën e tij. Ndërkohë në faqen zyrtare të Eurovizion, është krijuar edhe një profil për këngëtarin ku shkruhet: “Për herë të parë në 12 vite, Shqipëria […]

Kush është “Idioti” i vërtetë i Dostojevskit?

Kush është “Idioti” i vërtetë i Dostojevskit?

“Idioti” është një ndër romanet më të ndërlikuara të Dostojevskit, tragjizmi i të cilit kalon përtej çdo parashikimi apo imagjinate të mendjes njerëzore. Vepra e ndarë në katër pjesë është mishërimi i parimeve krijuese të Dostojevskit, zotësia e të cilit arrin majat me rrëfimin e historisë së dhimbshme të princit fatkeq Mishkin, Rogozhonit xheloz  dhe Nastasia […]

Kush janë akademikët e famshëm shqiptarë të Athinës?

Kush janë akademikët e famshëm shqiptarë të Athinës?

Por jo vetëm Akademia e Athinës u krijuan nga shqiptarët. Shumë shkencëtarë shqiptarë kontribuan në shkencë dhe u bënë akademikë të njohur në Greqi. Kush ishin profesorët e famshëm shqiptarë që u bënë pjesë e Akademisë së famshme të Athinës? Këtë kërshëri na e plotëson historiani Arben Llalla me hulumtimet e tij të kujdesshme dhe […]

Thënie të Frojdit: Treguesi i parë i idiotësisë, është mungesa e plotë e turpit!

Thënie të Frojdit: Treguesi i parë i idiotësisë, është mungesa e plotë e turpit!

Zigmund Frojd (Sigmund Freud) është themeluesi i psikanalizës. Idetë e tij radikale mbi mendjen e njeriut transformuan psikologjinë dhe mbeten kontradiktore edhe në ditët e sotme. Më poshtë mund të lexoni disa thënie të tij. • Qytetërimi zuri fill kur një person i zemëruar hodhi fjalën në vend të gurit! • Sa i guximshëm bëhet […]

Destinacionet më trendi që duhet të vizitoni këtë vit

Destinacionet më trendi që duhet të vizitoni këtë vit

Pranvera ka ardhur dhe është periudha ideale gjatë vitit për të udhëtuar. Më poshtë është renditja e destinacioneve më trendi dhe pse ia vlen t’i vizitoni sipas të dhënave dhe rezervimeve të ekspertëve dhe analistëve të American Express Travel. Moskë, Rusi Pranvera është momenti ideal për ta vizituar Moskën, pasi qyteti nis të lulëzojë dhe temperaturat […]