Kulturë

Apollonia, historia për qytetin antik të Ilirisë

Apollonia, historia për qytetin antik të Ilirisë

Duhet të largohesh vetëm 12 kilometra larg nga qyteti i Fierit, në jug të Shqipërisë, për të parë qytetin antik dhe shumë mbresëlënës, Apolloninë. Ky qytet i lashtë u formua në fillim të shekullit të shtatë para Krishtit në tokat e Taulantëve Ilirë nga kolonizatorët grekë, që vinin nga Korinti. Apollonia mori emrin për nder […]

Drama e represionit dhe shfarosjes

Drama e represionit dhe shfarosjes

“Gjakova një luftë ndryshe” nga Haqif Mulliqi, botuar me 2004 dhe e shfaqur premierë në Festivalin e Teatrove në Edinburg të Skocisë (me aktorët Hadi Shehu dhe Jahja Shehu,) është një vepër e cila në mënyrën më rrëqethëse të mundshme e jetëson edhe njëherë tmerrin e luftës. Nga Albatros Rexhaj –  Në kontekstin e dramës […]

Simboli i Tiranës në 12 pamje

Simboli i Tiranës në 12 pamje

Përgjatë tre viteve të fundit, Ivana Dervishi ka fotografuar pamje të objektit më karakteristik të Tiranës, Kullës së Sahatit Kulla e Sahatit në Tiranë, 2016. Foto: Ivana Dervishi/BIRN Kulla e Sahatit në Tiranë, 2017. Foto: Ivana Dervishi/BIRN     Kulla e Sahatit në Tiranë, 2016. Foto: Ivana Dervishi/BIRN Kulla e Sahatit në Tiranë, 2016. Foto: Ivana […]

Shqipëria e Serbia, me marrëveshje kulturore në konferencën pa Kosovën

Shqipëria e Serbia, me marrëveshje kulturore në konferencën pa Kosovën

Ministrja e Kulturës e Shqipërisë, Mirela Kumbaro-Furxhi, dhe homologu i saj nga Serbia, Vladan Vukosavleviq, kanë hedhur firmat në një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e kulturës midis dy vendeve. Këtë e kanë bërë në kuadër të konferencës dyditore “Nxitja e kulturës për zhvillim të qëndrueshëm”, që ka përfunduar të mërkurën në Tiranë, pasi Shqipëria sivjet […]

Lasgush Poradeci – Letërkëmbim

Lasgush Poradeci – Letërkëmbim

Ti qan që larg se vate dashurija? Vate-e mbaroj e më s’i mbet as hija, E na la pàs po zinë-e dhemshurinë? Zi-dhemshuri! që m’i merr mënt’ e mija! Zi-dhemshuri, s’m’a merr dot fshehtësinë! E nuk m’a ndal një yll që m’u pat shuar, E nuk m’a ndal rrufe që pat dërrmuar, As ata sy […]

Ismail Kadare: Tregova për Shqipërinë, nuk glorifikova Enver Hoxhën

Ismail Kadare: Tregova për Shqipërinë, nuk glorifikova Enver Hoxhën

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njeri ndër më të mëdhenjtë e kohës që jetojmë, është rrëfimi më i plotë dhe më i strukturuar i raportit të tij me diktaturën. Ai shpjegon në intervistën për Konica.al raportin e tij me Enver Hoxhën, personazh i romaneve të tij, […]

Franko Stree Art – Rene Moncada i Tiranës

Franko Stree Art – Rene Moncada i Tiranës

Nga Albatros Rexhaj Nuk mund të shkruaj për Frankon, këtë artist të ri të rrugëve të metropolit, pa folur njëherë për vetë Tiranën. Sado që mund të duket e çuditshme, ndonëse mund të duket e pabesueshme, sado që mund të na tingëllojë arkaike, Tirana është shatërvani ku shpërthen si frymëzimi ashtu edhe e gjithë zemërata […]

Kalaja ilire Olympia e Mbretit Pirro

Kalaja ilire Olympia e Mbretit Pirro

Emrin Olympia, qyteti mendohet se e mori nga vajza e Mbretit Pirro, Olympia.  Këtë variant e hodhi për herë të parë arkeologu Hasan Ceka. Olympia u identifikua nga arkeologu Burhan Dautaj, i cili gjatë gërmimeve të zhvilluara në vitet 1960 gjeti tetë monedha me mbishkrimin Olympiastan. Zhvillimin më të madh Olympia e arriti në vitet […]

Intervista/Kadare për Nobelin: “Si t’ia shpjegoj shqiptarëve se ai çmim nuk varet nga unë”

Intervista/Kadare për Nobelin: “Si t’ia shpjegoj shqiptarëve se ai çmim nuk varet nga unë”

Në një intervistë për një gazetë franceze, Ismail Kadare ka folur për Nobelin në letërsi, për Bob Dylan, për letërsinë si tiraninë e tij të zgjedhur, për Tiranën e tiranëve në komunizëm, për letërsinë si lumturia e të bërit diçka të ndaluar, për kafenetë si vendet të urryera të diktatorëve që nuk duan vende ku […]

1 2 3 150