Kryesore

Kuvendi nuk miraton projektligjin për referendumin

Kuvendi nuk miraton projektligjin për referendumin

Projektligji për referendumin nuk ka marrë përkrahjen e nevojshme për miratim nga deputetët e Kosovës. Nga gjithsej 53 deputetë që votuan, 50 ishin pro, kurse 3 abstenuan. Deputeti i PSD-së Faton Topalli, propozues i këtij projektligji e ka quajtur atë të domosdoshme për demokraci.Ai ka shtuar se referendumi paraqet instrumentin i cili bën të mundshëm […]

Ministri i jashtëm i Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës e Serbisë

Ministri i jashtëm i Bosnjës: Krejt rajoni ta dënojë vendimin e Prishtinës për taksën ndaj Bosnjës e Serbisë

Kundër vendimi të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vendosjen e taksës prej 10 për qind për produktet e importuara nga Bosnja dhe Hercegovina ka reaguar edhe ministri i Punëve të Jashtme të Bosnjës, Igor Crnadak. Ai ka thënë se shpreson që autoritetet e Bashkimit Evropian të reagojnë ndaj një veprimi të till të Qeverisë […]

PDK’ja paralajmëron koalicion me PSD’në

PDK’ja paralajmëron koalicion me PSD’në

 Një bashkëpunimi padëshirë në mes të PSD’së dhe VV’së, po i vije fundi. Siç mësohet, koalicioni qeverisës i kryeqytetit mund ta ketë në gjirin e saj edhe PDK’në. Siç raportojnë mediat fjalët e të parit të Komunës, koalicionit qeverisës në Prishtinë pritet së shpejti t`i bashkohet PDK’ja dhe t`i largohet Vetëvendosje, përcjell gazetametro.net Kryetari i […]

Dënohet me burg Shukri Buja

Dënohet me burg Shukri Buja

Ish kryetari i komunës së Lipjanit, Shukri Buja, është shpallur fajtor nga Gjykata Themelore në Prishtinë në akuzat për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe është dënuar me 3 vjet burg. I akuzuari i dytë në këtë rast, Neboh Zariqi, është dënuar me 2 vjet e gjysmë burg ndërsa edhe i akuzuari i tretë është gjetur […]

Ragmi Mustafa zgjidhet kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës

Ragmi Mustafa zgjidhet kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Luginën e Preshevës

Ragmi Mustafa është zgjedhur kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Kandidati i Partisë për Veprim Demokratik për kryetar të Këshillit Kombëtar Shqiptar në Serbi, Ragmi Mustafa, ka mposhtur të gjithë kandidatët tjerë shqiptarë në zgjedhjet e sotme. Sipas rezultateve preliminare, të cilat ka arritur t’i sigurojë Zeri.info, Mustafa ka fituar 4 […]

AKP’ja nxjerr në shitje toka të uzurpuara

AKP’ja nxjerr në shitje toka të uzurpuara

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) po i nxjerr në shitje pronat e uzurpuara, ndonëse kohë më parë tashmë ish-drejtori i këtij institucioni Ekrem Hajdari ishte zotuar se Agjencia që drejtoi ai ka arritur t’i lirojë të gjitha pronat para se ato të nxirren në privatizim. Se pronat e uzurpuara janë nxjerrë në shitjen edhe në […]

Veseli: Le ta dinë të gjithë edhe Vuçiqi, se ushtria e Kosovës po bëhet dhe s’ka kthim prapa

Në bazë të të gjitha analizave që i kemi bërë me miqtë nga NATO, sa i përket strategjisë së sigurisë, do të kemi pesë mijë ushtarë aktivë dhe tre mijë rezervë, ka zbuluar kryetari i Kuvendit, njëherësh lider i PDK-së, Kadri Veseli, për gazetën kroate “Vecernji list”. Pasi që gazeta kroate “Vecernji list” më 27 […]