Kryesore

Ndërron jetë Nelson Mandela, ish-presidenti i Afrikës së Jugut

Ndërron jetë Nelson Mandela, ish-presidenti i Afrikës së Jugut

Ndahet nga jeta ish-presidenti i parë me ngjyrë në Afrikën Jugore dhe ikona kundër aparteidit, Nelson Mandela, në moshën 95 vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga presidenti aktual i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma. Mandela ka udhëhequr tranzicionin e Afrikës së Jugut nga regjimi i minoritetit të bardhë në vitet 1990, pas 27 vitesh […]

PE miraton Rezolutën për Shqipërinë: Opozita dhe qeveria të bashkëpunojnë

PE miraton Rezolutën për Shqipërinë: Opozita dhe qeveria të bashkëpunojnë

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian miratoi rezoluten e raportuesit për Shqipërinë, Eurodeputetit kroat Nikola Vuljaniç, ku nxitet dhënia e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë. Me 49 vota pro, një abstenim dhe asnjë kundër, rezoluta arriti të marrë votat e nevojshme vetëm pak ditë perpara vendimit të Keshillit të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit […]

Top Model Fashion sjell natën e modës shqiptare

Top Model Fashion sjell natën e modës shqiptare

Për herë të parë në Shqipëri, organizohet  evenimenti Nata e Modës Shqiptare. Top Model Fashion në bashkëpunim me Nacional Albania do të sjellë për ju koleksionin e 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, njëkohësisht si dhe stiliste, afaristë, fotografë e Tv të modës italiane. . Me pjesëmarrjen e modeleve më të njohura nga rajoni, Nata e Modës Shqiptare  bëhet […]

Kim Mehmeti akuzon copëzuesit e hapësirës letrare shqiptare

Kim Mehmeti akuzon copëzuesit e hapësirës letrare shqiptare

Shkrimtari dhe publicisti shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti, ka kritikuar Ministrinë e Kulturës në Shqipëri për përjashtimin e shkrimtarëve shqiptarë, që jetojnë jashtë territorit shtetëror të Shqipërisë, në konkursin për çmimet kombëtare letrare 2012, “Pena e Argjendtë”.Reagimi i tij vjen pasi juria e Ministrisë së Kulturës në Tiranë, ka publikuar listën e veprave të autorëve […]

Beqiri: Nuk janë hequr simbolet kombëtare nga librat shqip në Luginën e Preshevës

Beqiri: Nuk janë hequr simbolet kombëtare nga librat shqip në Luginën e Preshevës

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve Galip Beqiri tha sot për gazetën serbe Blic se ka një dokument për heqjen e simboleve kombëtare të Shqipërisë me tekstet në gjuhën shqipe të përdorur nga nxënësit në Preshevë , Bujanoc dhe Medvegjë , por kjo vlen vetëm për abetare dhe një bllok shënimesh, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” […]

Vazhdojnë reagimet kundër Car Dushanit në Shkup

Vazhdojnë reagimet kundër Car Dushanit në Shkup

Vendosja e përmendores së mbretit serb Car Dushani ka vazhduar me reagimet e vazhdueshme të shoqatave dhe mediave shqiptare në Maqedoni. Përmendorja është vendosur në pjesën e 30 përmendoreve tjera në të ashtuquajturën Urën e Qytetërimeve në hyrje të ndërtesës së re të Gjykatës Supreme dhe Muzeut Arkeologjik të Shkupit. Sipas mediave serbe dhe maqedonase […]

Elita shqiptare kërkon mëshirë për Nazime Vishën

Elita shqiptare kërkon mëshirë për Nazime Vishën

Elita shqiptare ka drejtuar sot nje aple për vajzën, Nazime Visha, vetëm 19 vjeç, e burgosur për vrasje.  Ismail Kadare, Dritëro Agolli, Inva Mula, Tedi Papavrami, Rudolf Marku e Luljeta Lleshanaku kanë hartuar e nënshkruar së bashku një kërkesë për falje, drejtuar institucioneve dhe shoqërisë shqiptare për Nazime Vishën, vajzën që me historinë e saj […]

Problemet e historisë së Maqedonisë edhe në Wikipedia

Problemet e historisë së Maqedonisë edhe në Wikipedia

Platforma e njohur enciklopedike e internetit “Wikipedia” në gjuhën angleze shumë elemente dhe fakte historie për Maqedoninë i nxjerrë si bullgare. Sipas kësaj faqe, Kryengritja e Ilindenit në Krushevë shkruhet si kryengritje bullgare, VMRO si një lëvizje ultranacionaliste e themeluar nga revolucionarë bullgar dhe maqedonas, shumë personalitete historike si Goce Dellçev, Dame Gruev dhe Jane […]

OSBE: Jo thjesht reforma ligjore, lufta ndaj korrupsionit të bazohet tek aksioni

OSBE: Jo thjesht reforma ligjore, lufta ndaj korrupsionit të bazohet tek aksioni

TIRANE – Prezenca e OSBE-së në Shqipëri konsideron se ndryshimet e propozuara nga Ministria e Drejtësisë për të transferuar të gjitha veprat penale që lidhen me korrupsionin tek Gjykata e Krimeve të Rënda, nuk i shërben luftës ndaj korrupsionit. Përmes një letre drejtuar Komisionit Parlamentar të Ligjeve, OSBE thekson se e mirëpret nismën e Ministrisë së […]