Kryesore

Grekët u këndojnë serbëve: “Kosova është Shqipëri”

Grekët u këndojnë serbëve: “Kosova është Shqipëri”

Një ngjarje e habitshme ka ndodhur në Greqi në ndeshjen e basketbollit në mes të Crvena Zvezdas dhe skuadrës OAKA nga Athina njofton korespondeti i opozita.com nga Greqia. Edhe pse grekët nuk njihen si miq të shqiptarëve ata kësaj radhe mbase për inat të serbëve ka brohoritur “Kosova është Shqipëri”, gjatë ndeshjes. Kjo ka ndodhur […]

Policia greke vret me armë zjarri 2 shqiptarë

Policia greke vret me armë zjarri 2 shqiptarë

Dy shqiptarë dhe një polic grek kanë mbetur të vdekur, si pasojë e një shkëmbimi zjarri, në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Mediat greke raportojnë se ngjarja ka ndodhur 20 minuta pas mesnatës, në zonën e Follorinës, në liqenin e Prespës së Vogël. Tre policë grekë, të cilët kontrollonin liqenin e Prespës së Vogël, janë përplasur […]

Prejardhja pellazge e shqiptarëve sipas amerikanit George F. Williams

Prejardhja pellazge e shqiptarëve sipas amerikanit George  F. Williams

George Fred Williams më 1914 ka shkruajtur: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u këndonin hyjnive dhe heronjëve mitologjike, para se të shkruhej gjuha greke, jetonte një popull i njohur me emrin Pellazgët… Shqiptarët janë të vetmit që kanë ardhur deri më sot nga kjo racë e fuqishme parahistorike. Vetëm vitet e […]

Protestë kundër Car Dushanit, policia mbron përmendoren

Protestë kundër Car Dushanit, policia mbron përmendoren

Protestuesit në mënyrë të qetë kaluan pranë përmendores së mbretit serb Car Dushani në afërsi të sheshit të Shkupit, por ato më pas u shpërndanë nga policia. Turma e vogël e protestuesve ka qëndruar pak metra larg përmendores, ndërsa nuk u lejua që të vendoset një mbulojë e zezë siç ishte paralajmëruar nga organizatorët. “Тhirrjen […]

Shqipëria bëhet anëtare e Europolit

Shqipëria bëhet anëtare e Europolit

Këshilli i ministrave të Brendshëm të Bashkimit Evropian vendosi të autorizojë Zyrën e Policisë Evropiane (Europol) për nënshkrimin e marrëveshjes strategjike dhe operative të bashkëpunimit me Shqipërinë. Ky vendim u miratua nga vendet anëtare pa diskutime, sipas procedurës për pikat A. Marrëveshja e re pritet të përmbledhë në një instrument të vetëm, dy marrëveshjet aktuale […]

Tentohet rrënimi i përmendorës të Car Dushanit!

Tentohet rrënimi i përmendorës të Car Dushanit!

Mbrëmë në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë (Shkup) një grup qytetarë (rreth 20-30) pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Në foto ata shihen me mjete të forta (çekiç) në duar, duke tentuar rrënimin. Raportohet se përmendorja është dëmtuar mjaft por nuk është arritur të rrëzohet. Siç […]

Hidhet shorti i botërorit ‘Brazil 2014′, ja 8 grupet

Hidhet shorti i botërorit ‘Brazil 2014′, ja 8 grupet

Pas 820 ndeshjesh kualifikuese, 32 kombëtaret më të forta në botë kanë mësuar sot  kundërshtarin e grupeve në finalet e “Brazil 2014”. Shorti është hedhur pak minuta me pare dhe ka sjelle keto perballje ne grupe. Para hedhjes se eshte nderuar edhe Nelson Mandela, i cili u nda nga jeta mbremjen e djeshme ne moshen […]

Ivanov po mbyll mandatin duke injoruar gjuhën shqipe

Ivanov po mbyll mandatin duke injoruar gjuhën shqipe

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov për katër vite të mandatit të tij si president nuk ka aplikuar gjuhën shqipe. Ai tashmë po numëron muajt e fundit në presidencë, pasi që në marsin e 2014 do të mbahen zgjedhjet e rregullta presidenciale. Ivanov edhe pse si president i zgjedhur nga të gjithë qytetarët e vendit, përfshirë […]

Mjedisi, hiqen nga ish-uzina “Dajti” 700 kg cianur

Mjedisi, hiqen nga ish-uzina “Dajti” 700 kg cianur

Inspektoriati i Mjedisit në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes ka hequr sot nga ish-uzina Dajti, në rrugën “5 maji” në Tiranë, nje sasi prej 700 kg mbetje lëndë helmuese cianur, të paketuara një muaj më parë, per t’u transportuar drejt ish-uzinës kimike në Elbasan. Kreu i Inspektoriatit të Mjedisit, Ergys Agasi i pranishëm në këtë […]

BDI dhe PDSH përplasje për “Car Dushanin”

BDI dhe PDSH përplasje për “Car Dushanin”

Në Maqedoni dy partitë më të mëdha shqiptare BDI dhe PDSH kanë shkëmbyer sot akuza për përmendoren e mbretit serb “Car Dushani” në Shkup. Dy partitë kanë akuzuar njëra tjetrën lidhur me vendosjen e kësaj përmendoreje si pjesë e projektit “Shkupi 2014”, mirëpo që për këtë përmendore askush nuk merrë përgjegjësinë për vendosjen e saj. […]