Kryesore

Këshilli Ndërakademik për Gjuhën Shqipe vendos për disa ndryshime

Këshilli Ndërakademik për Gjuhën Shqipe vendos për disa ndryshime

Ditë më parë në Prishtinë, në mjediset e Qendrës Leksikografike-Enciklopedike të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, është mbajtur mbledhja e radhës e Këshillit Ndërakademik për Gjuhën Shqipe. Mbledhja kryesohej nga akademik Rexhep Ismajli dhe akademik Jani Thomai (bashkëkryetarë) me pjesëmarrjen e: akademik Besim Bokshit, akademik Ethem Likajt, akademik Gjo¬valin Shkurtajt, akademik Kolec […]

Kickbox, Ismail Keta fiton gjerdanin e artë në Stuttgart

Kickbox, Ismail Keta fiton gjerdanin e artë në Stuttgart

Pak muaj më parë kishte pranuar se do të rikthehej në ring pavarësisht problemeve fizike për të ndihmuar Ambrën dhe Sigin që vuajnë nga një sëmundje e rëndë, duke shfaqur anën e një kampioni të jetës, e duke vënë në rrezik dhe gjerdanin e artë. Në Shtutgart, të Gjermanisë Ismail Keta ka garuar për gjerdanin […]

PD feston 8 dhjetorin, Basha: Jo thjesht histori, por aktualitet. Endërr në gjoksin e çdo të riu

PD feston 8 dhjetorin, Basha: Jo thjesht histori, por aktualitet. Endërr në gjoksin e çdo të riu

 Dite te rendesishme per gjithe vendin e ka quajtur kreu i PD-se, Lulzim Basha 8 dhjetorin, duke folur ne aktivitetin ne nder te kesaj dite titulluar “Festojme lirine”. “Perballja e pare e studenteve kryengrites me regjimin ndodhi shpejt, dhuna policore shpertheu egersisht mbi ta, moren plage por nuk u thyen, se ishin ndryshimi i madh, […]

Lugina e Preshevës ndërpret bisedimet me Serbinë

Lugina e Preshevës ndërpret bisedimet me Serbinë

Lugina e Preshevës ka ndërprerë bisedimet me qeverinë e Serbisë, lidhur me të drejtat dhe kërkesat e shqiptarëve. Zyrtarët e qeverisë së Serbisë, nga ana tjetër, kanë thënë se askush nuk mund të përfitojë me bllokime dhe shantazhe, raporton “Top Channel”. Marrëdhëniet mes Luginës dhe qeverisë serbe vazhdojnë të mbeten të ngrira. Shqiptarët kërkojnë gjykatat, […]

Grekët u këndojnë serbëve: “Kosova është Shqipëri”

Grekët u këndojnë serbëve: “Kosova është Shqipëri”

Një ngjarje e habitshme ka ndodhur në Greqi në ndeshjen e basketbollit në mes të Crvena Zvezdas dhe skuadrës OAKA nga Athina njofton korespondeti i opozita.com nga Greqia. Edhe pse grekët nuk njihen si miq të shqiptarëve ata kësaj radhe mbase për inat të serbëve ka brohoritur “Kosova është Shqipëri”, gjatë ndeshjes. Kjo ka ndodhur […]

Policia greke vret me armë zjarri 2 shqiptarë

Policia greke vret me armë zjarri 2 shqiptarë

Dy shqiptarë dhe një polic grek kanë mbetur të vdekur, si pasojë e një shkëmbimi zjarri, në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Mediat greke raportojnë se ngjarja ka ndodhur 20 minuta pas mesnatës, në zonën e Follorinës, në liqenin e Prespës së Vogël. Tre policë grekë, të cilët kontrollonin liqenin e Prespës së Vogël, janë përplasur […]

Prejardhja pellazge e shqiptarëve sipas amerikanit George F. Williams

Prejardhja pellazge e shqiptarëve sipas amerikanit George  F. Williams

George Fred Williams më 1914 ka shkruajtur: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u këndonin hyjnive dhe heronjëve mitologjike, para se të shkruhej gjuha greke, jetonte një popull i njohur me emrin Pellazgët… Shqiptarët janë të vetmit që kanë ardhur deri më sot nga kjo racë e fuqishme parahistorike. Vetëm vitet e […]

Protestë kundër Car Dushanit, policia mbron përmendoren

Protestë kundër Car Dushanit, policia mbron përmendoren

Protestuesit në mënyrë të qetë kaluan pranë përmendores së mbretit serb Car Dushani në afërsi të sheshit të Shkupit, por ato më pas u shpërndanë nga policia. Turma e vogël e protestuesve ka qëndruar pak metra larg përmendores, ndërsa nuk u lejua që të vendoset një mbulojë e zezë siç ishte paralajmëruar nga organizatorët. “Тhirrjen […]

Shqipëria bëhet anëtare e Europolit

Shqipëria bëhet anëtare e Europolit

Këshilli i ministrave të Brendshëm të Bashkimit Evropian vendosi të autorizojë Zyrën e Policisë Evropiane (Europol) për nënshkrimin e marrëveshjes strategjike dhe operative të bashkëpunimit me Shqipërinë. Ky vendim u miratua nga vendet anëtare pa diskutime, sipas procedurës për pikat A. Marrëveshja e re pritet të përmbledhë në një instrument të vetëm, dy marrëveshjet aktuale […]

Tentohet rrënimi i përmendorës të Car Dushanit!

Tentohet rrënimi i përmendorës të Car Dushanit!

Mbrëmë në sheshin e kryeqytetit të Maqedonisë (Shkup) një grup qytetarë (rreth 20-30) pak pas mesnate kanë tentuar të rrënojnë përmendoren e Car Dushanit në Qendër të Shkupit. Në foto ata shihen me mjete të forta (çekiç) në duar, duke tentuar rrënimin. Raportohet se përmendorja është dëmtuar mjaft por nuk është arritur të rrëzohet. Siç […]