Kryesore

Hidhet shorti i botërorit ‘Brazil 2014′, ja 8 grupet

Hidhet shorti i botërorit ‘Brazil 2014′, ja 8 grupet

Pas 820 ndeshjesh kualifikuese, 32 kombëtaret më të forta në botë kanë mësuar sot  kundërshtarin e grupeve në finalet e “Brazil 2014”. Shorti është hedhur pak minuta me pare dhe ka sjelle keto perballje ne grupe. Para hedhjes se eshte nderuar edhe Nelson Mandela, i cili u nda nga jeta mbremjen e djeshme ne moshen […]

Ivanov po mbyll mandatin duke injoruar gjuhën shqipe

Ivanov po mbyll mandatin duke injoruar gjuhën shqipe

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov për katër vite të mandatit të tij si president nuk ka aplikuar gjuhën shqipe. Ai tashmë po numëron muajt e fundit në presidencë, pasi që në marsin e 2014 do të mbahen zgjedhjet e rregullta presidenciale. Ivanov edhe pse si president i zgjedhur nga të gjithë qytetarët e vendit, përfshirë […]

Mjedisi, hiqen nga ish-uzina “Dajti” 700 kg cianur

Mjedisi, hiqen nga ish-uzina “Dajti” 700 kg cianur

Inspektoriati i Mjedisit në bashkëpunim me Ministrinë e Mbrojtjes ka hequr sot nga ish-uzina Dajti, në rrugën “5 maji” në Tiranë, nje sasi prej 700 kg mbetje lëndë helmuese cianur, të paketuara një muaj më parë, per t’u transportuar drejt ish-uzinës kimike në Elbasan. Kreu i Inspektoriatit të Mjedisit, Ergys Agasi i pranishëm në këtë […]

BDI dhe PDSH përplasje për “Car Dushanin”

BDI dhe PDSH përplasje për “Car Dushanin”

Në Maqedoni dy partitë më të mëdha shqiptare BDI dhe PDSH kanë shkëmbyer sot akuza për përmendoren e mbretit serb “Car Dushani” në Shkup. Dy partitë kanë akuzuar njëra tjetrën lidhur me vendosjen e kësaj përmendoreje si pjesë e projektit “Shkupi 2014”, mirëpo që për këtë përmendore askush nuk merrë përgjegjësinë për vendosjen e saj. […]

Ndërron jetë Nelson Mandela, ish-presidenti i Afrikës së Jugut

Ndërron jetë Nelson Mandela, ish-presidenti i Afrikës së Jugut

Ndahet nga jeta ish-presidenti i parë me ngjyrë në Afrikën Jugore dhe ikona kundër aparteidit, Nelson Mandela, në moshën 95 vjeçare. Lajmi u bë i ditur nga presidenti aktual i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma. Mandela ka udhëhequr tranzicionin e Afrikës së Jugut nga regjimi i minoritetit të bardhë në vitet 1990, pas 27 vitesh […]

PE miraton Rezolutën për Shqipërinë: Opozita dhe qeveria të bashkëpunojnë

PE miraton Rezolutën për Shqipërinë: Opozita dhe qeveria të bashkëpunojnë

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian miratoi rezoluten e raportuesit për Shqipërinë, Eurodeputetit kroat Nikola Vuljaniç, ku nxitet dhënia e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë. Me 49 vota pro, një abstenim dhe asnjë kundër, rezoluta arriti të marrë votat e nevojshme vetëm pak ditë perpara vendimit të Keshillit të Ministrave të Jashtëm të Bashkimit […]

Top Model Fashion sjell natën e modës shqiptare

Top Model Fashion sjell natën e modës shqiptare

Për herë të parë në Shqipëri, organizohet  evenimenti Nata e Modës Shqiptare. Top Model Fashion në bashkëpunim me Nacional Albania do të sjellë për ju koleksionin e 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, njëkohësisht si dhe stiliste, afaristë, fotografë e Tv të modës italiane. . Me pjesëmarrjen e modeleve më të njohura nga rajoni, Nata e Modës Shqiptare  bëhet […]

Kim Mehmeti akuzon copëzuesit e hapësirës letrare shqiptare

Kim Mehmeti akuzon copëzuesit e hapësirës letrare shqiptare

Shkrimtari dhe publicisti shqiptar nga Maqedonia, Kim Mehmeti, ka kritikuar Ministrinë e Kulturës në Shqipëri për përjashtimin e shkrimtarëve shqiptarë, që jetojnë jashtë territorit shtetëror të Shqipërisë, në konkursin për çmimet kombëtare letrare 2012, “Pena e Argjendtë”.Reagimi i tij vjen pasi juria e Ministrisë së Kulturës në Tiranë, ka publikuar listën e veprave të autorëve […]

Beqiri: Nuk janë hequr simbolet kombëtare nga librat shqip në Luginën e Preshevës

Beqiri: Nuk janë hequr simbolet kombëtare nga librat shqip në Luginën e Preshevës

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve Galip Beqiri tha sot për gazetën serbe Blic se ka një dokument për heqjen e simboleve kombëtare të Shqipërisë me tekstet në gjuhën shqipe të përdorur nga nxënësit në Preshevë , Bujanoc dhe Medvegjë , por kjo vlen vetëm për abetare dhe një bllok shënimesh, transmeton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” […]