Kryesore

Nënshkruhet marrëveshja për TAP

Nënshkruhet marrëveshja për TAP

Është nënshkruar në Baku të Azerbaxhanit marrëveshja përfundimtare për ndërtimin e gazsjellësit ‘TransAdriatik’.  Sipas agjencisë azere të lajmeve ‘Trend’, i pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit, kryeministri Edi Rama e cilësoi TAP, si një mundësi jo vetëm për zhvillimin e tregjeve në Shqipëri por dhe gazifikimin e rajonit. “TAP është një projekt i madh i cili […]

Statusi, Fule: Perspektivë e qartë në qershor

Statusi, Fule: Perspektivë e qartë në qershor

Tashmë është zyrtare që Këshilli i BE-së do të refuzoi aprovimin e propozimit të Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evropian për dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë. Pas kundërshtimit të pesë vendeve, Gjermanisë, Francës, Holandës, Danimarkës dhe Britanisë së Madhe, ministrat e Jashtëm të BE-së duket se kanë rënë dakord që dhënia e statusit të shtyhet […]

Në faqen e RTVM mungon gjuha shqipe

Në faqen e RTVM mungon gjuha shqipe

Në faqen zyrtare të Radiotelevizionit të Maqedonisë (Makedonska Radiotelevizija MRT) nuk figuron asnjë germë në gjuhën shqipe. Tashmë për një kohë nuk figuron asgjë në gjuhën shqipe, ndërsa ndjekës të kësaj faqe i kanë shkruar agjencisë së lajmeve INA mbi shqetësimin për praktikat e mospërfilljes dhe zvarritjes së përdorimit të gjuhës shqipe. Servisi publik informativ […]

TAP, Rama, Bushati dhe Gjiknuri në Azerbajxhan

TAP, Rama, Bushati dhe Gjiknuri në Azerbajxhan

Kryeministri Edi Rama shoqëruar nga ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri ndodhen në Azerbajxhan për një vizitë zyrtare. Lajmi është bërë me dije nga ministri Bushati, i cili nëpërmjet faqes së tij në Twitter ka njoftuar mbërritjen e delegacionit shqiptar në Baku. Në qendër të diskutimeve, siç thekson […]

Serbia neglizhon kërkimet në Rashkë

Serbia neglizhon kërkimet në Rashkë

Drejtori i Departamentit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu, ka kërkuar që të hiqen procedurat burokratike të cilat ata po duhet t’i ndjekin gjatë kërkimeve të tyre për personat e zhdukur, transmeton Kosovapress. Ai tha se deri tash në Rashkë të Serbisë janë gjetur pesë mbetje mortore por se do të vazhdojnë me gërmimet pasi të […]

Eliza Dushku, projekt për traditat tona

Eliza Dushku, projekt për traditat tona

Fama dhe suksesi që ajo ka prekur nuk e kanë ndryshuar. Kjo është aktorja Eliza Dushku, e cila prej disa kohësh me anë të projektit “Dear Albania” ka ftuar të gjithë shqiptarët që jetojnë në Amerikë, Gjermani, Itali, etj., të publikojnë foto, video apo klipe të ndryshme në uebsajtin e saj personal htp://www.dearalbania.com. Një projekt […]

8 vende lobojnë pro statusit për Shqipërinë

8 vende lobojnë pro statusit për Shqipërinë

Tetë vende anëtare të Bashkimit Evropian po lobojnë për një vendim pozitivi të Këshillit të BE-së sa i takon dhënies së statusit kandidat për Shqipërinë. Një lëvizje e tillë vjen në një kohë kur Holanda është në kërkim të aleatëve për t’i thënë jo statusit hapjes së dyerve të BE-së për vendin tonë, shkruan Shekulli […]

Njihuni me familjen e Ismail Qemalit- FOTO

Njihuni me familjen e Ismail Qemalit- FOTO

TIRANË- Të gjithë e njohin Ismail Qemalin, burrin që shpalli Pavarësinë e Shqipërisë në vitin 1912. Po pak kush di detaje nga jeta e tij familjarë. Një foto e rrallë na tregon se Ismail Qemali kishte gjashtë fëmijë. Pesë djem edhe një vajzë. Në foto Ismail Qemali ka dalë i rrethuar nga fëmijët e tij dhe […]