Kryesore

Letra e fundit e Adem Jasharit

Letra e fundit e Adem Jasharit

Në arkivin e Lëvizjes Popullore të Kosovës dhe të UÇK-së ruhen mjaft dëshmi që kanë lidhje me figura të jashtëzakonshme të luftës dhe ngjarje madhore të saj. Ndër më të vyerat janë kasetat me inçizime të ardhura nga Adem Jashari dhe grupi i Drenicës. Në mesin e tyre ka filimime por edhe letra, njëra nga të cilat, mjerisht […]

Koço Danaj shtrin nismën e Shqipërisë Natyrale në SHBA, mediat e Beogradit të shqetësuara

Koço Danaj shtrin nismën e Shqipërisë Natyrale në SHBA, mediat e Beogradit të shqetësuara

Ideatori i Platformës për Shqipërinë Natyrale, Koço Danaj, ka marrë një mbështetje të gjerë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës sa i takon projektit për kufijtë natyralë të Shqipërisë dhe zhbërjes së Konferencës famëkeqe të Londrës. Platforma për Shqipërinë Natyrale, e cila ka trazuar Serbinë, Maqedoninë, Greqinë dhe Malin e Zi, ka gjetur mbështetje nga […]

Edhe Rusia është pro bashkimit të trojeve

Edhe Rusia është pro bashkimit të trojeve

Bashkimi kombëtar i Shqipërisë do të marrë edhe bekimin e njërit prej shteteve më antishqiptare, siç është Rusia. Harta sipas së cilës parashikohet bashkimi i trevave shqiptare në vitin 1935, nuk është vetëm produkt i ekspertëve të CIA amerikane, por edhe i agjencisë ruse GRU, e cila njihet për politikat e saj antishqiptare dhe proserbe. […]

Statusi për Shqipërinë, Gjermania: Jo vetëm reforma, veproni

Statusi për Shqipërinë, Gjermania: Jo vetëm reforma, veproni

Kancelarja  gjermane Angela Merkel, në deklaratën e parë qeveritare duke folur mbi çështjen e zgjerimit të BE-së, ku në diskutim ishte dhënia e statusit kandidat Shqipërisë dhe hapja e negociatave të anëtarësimit me Serbinë, u shpreh, se Gjermania pajtohet me vendimin për shtyrjen e dhënies së statusit të kandidatit Shqipërisë.  Merkel theksoi gjithashtu, se Shqipëria […]

Shqiptarët etnik po humbasin durimin në Maqedoni

Shqiptarët etnik po humbasin durimin në Maqedoni

Shqiptarët etnik në Maqedoni po humbasin durimin rreth negociatave për anëtarësimin e vendit në BE. Kështu shkruan sot portali evropian Euroactiv, në një shkrim me titull “Shqiptarët etnik në Maqedoni po humbasin durimin rreth negociatave me BE”. Siç nënvizohet në fillim shqiptarët etnik i bëjnë thirrje liderëve botëror që të ndihmojnë në zgjidhjen e kontestit […]

Deputeti Aliu: Beogradi vetëm kërkon për serbët, e s’jep asgjë për Preshevën !

Deputeti Aliu: Beogradi vetëm kërkon për serbët, e s’jep asgjë për Preshevën !

Se si e vlerësoni situatën aktuale në Lugine, Liburn Aliu nga Presheva, deputet nga  Vetvendosjes ne  Parlametin e Republikes se Kosoves  ne nje interviste per agjencine e lajmeve “Presheva jone” gjendjen  ne Luginen e Presheves e ka cilesuar alarmante dhe te brishte as ne Lufte e as ne paqe. Deputeti nga Presheva Aliu ka paralajmeruar […]

Integrimi i Shqipërisë në BE pas 8-10 vitesh

Integrimi i Shqipërisë në BE pas 8-10 vitesh

Kryetari i delegacionit të Parlamentit Europian për Europën Juglindore, Eduard Kukan u bën thirrje politikanëve shqiptarë që të vazhdojnë atmosferën pozitive pas zgjedhjeve të 23 qershorit, integrimi bëhet për shqiptarët. Z. Kukan, Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të BE-së, që përbëjnë Këshillin Europian, arritën dje një kompromis mes pesë vendeve anëtare të fuqishme të […]

Inaugurohet Shkolla Fillore “Pashko Vasa” në fshatin Novo Sellë të Zhelinës

Inaugurohet Shkolla Fillore “Pashko Vasa” në fshatin Novo Sellë të Zhelinës

Zëvendës kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Musa Xhaferri sot ka marrë pjesë në inaugurimin e shkollës së re fillore “Pashko Vasa” në fshatin Novo Sellë të komunës së Zhelinës. Duke iu drejtuar të pranishmëve në inaugurimin e kësaj shkolle, zëvendëskryeministri Xhaferri theksoi se përmirësimi i kushteve për mësim në të gjitha shkollat mbetet […]

Qeveria: Linjë interkonjeksioni 110 kV Kukës – Prizren

Qeveria: Linjë interkonjeksioni 110 kV Kukës – Prizren

 Kryeministri Edi Rama drejtoi sot mbledhjen e Këshillit të Ministrave, në të cilën u miratuan disa vendime dhe projektligje. Nje nga vendimet e miratuara sot eshte edhe ai per ndërtimin e linjës së interkonjeksionit 110 kV Kukës (Shqipëri) – Prizren (Kosovë). Sipas qeverise përfitimet kryesore që do t’i vijnë të dyja vendeve nga ndërtimi i […]