Kryesore

Nënshkruhet kontrata për linjën interkonektive 400 kV Kosovë-Shqipëri

Nënshkruhet kontrata për linjën interkonektive 400 kV Kosovë-Shqipëri

Operatori i Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të Energjisë Elektrike të Kosovës (KOSTT) dhe Operatori i Sistemit të Transmetimit të Republikës së Shqipërisë (OST), organizojnë ceremoninë solemne të nënshkrimit të kontratës për ndërtimin e linjës interkonektive 400 kV Kosovë-Shqipëri, që do të bëhet në prani të delegacioneve të larta qeveritare të të dyja vendeve. Ceremonia mbahet […]

Banka Botërore miraton huanë 85.3 mln dollarë për ujësjellës-kanalizimet në Durrës

Banka Botërore miraton huanë 85.3 mln dollarë për ujësjellës-kanalizimet në Durrës

Një ndihmë e madhe financiare në përmirësimin e ujësjellës-kanalizimeve për qytetin bregdetar të Durrësit dhe përfituesit e shërbimit cilësor do të jenë banorët që jetojnë në këtë zonë turistike. Bordi i Drejtorëve Ekzekutivë të Grupit të Bankës Botërore miratoi sot një hua të re për të ndihmuar Shqipërinë që të përmirësojë cilësinë e shërbimeve të […]

Protesta para OKB: “Mos prekni lumin Radika”

Protesta para OKB: “Mos prekni lumin Radika”

Dhjetëra shqiptarë protestuan para selisë së OKB-së kundër planit të Qeverisë së Maqedonisë për ndryshimin e rrjedhës së lumit të Radikës në Dibër. Protesta u organizua nga shoqata atdhetare “Dibra” e cila bëri thirrje kundër këtij plani strategjik sllav që ndryshon rrjedhën e lumit Radika, i cili do të derdhej në lumin Vardar dhe më […]

Georgievski: Pas 15 viteve Maqedonia shtet i shqiptarëve

Georgievski: Pas 15 viteve Maqedonia shtet i shqiptarëve

Ish-kryeministri Lubço Georgievski thotë se nuk është ithtar i idesë për krijimin e shteteve të pastra etnike në Ballkan. Ish-kryeministri i Maqedonisë dhe lideri i VMRO-Popullore, Lubço Georgievski ka theksuar se pas 15 viteve Maqedonia do të bëhet shtet shqiptar, ndërsa më pak se 8 vite shtet i dominuar nga myslimanët. Ai këtë e ka […]

Gjyqi ndaj Serbisë për genocid, Biserko: Do të jem dëshmitare e Kroacisë

Gjyqi ndaj Serbisë për genocid, Biserko: Do të jem dëshmitare e Kroacisë

BEOGRAD – Sonja Biserko ka konfirmuar se do të paraqitet dëshmitare e Kroacisë në Gjyqin Ndërkombëtar të Drejtësisë në procesin kundër Serbisë për gjenocid.Kryetarja e Këshillit të Helsinkit për të Drejta të Njeriut në Serbi, ka përsëritur se përpiqet për tërheqje të ndërsjellë të akuzës për gjenocid, njofton B92. “Kroacia më ka ftuar të jem dëshmitare […]

SHBA: Shqipëria të anëtarësohet sa më shpejt në BE

SHBA: Shqipëria të anëtarësohet sa më shpejt në BE

Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka dhënë mbështetjen e tyre për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Ky lajm u bë i ditur në një konferencë për shtyp, nga zëdhënësja e Departamentit të Shtetit, Meri Harf. Ajo tha se Shtetet e Bashkuara mbeten të angazhuara për të ndihmuar të gjitha ato vende që ndjekin aspiratat […]

Testamenti i Aleksandrit të Madh: Unë jam Ilir

Testamenti i Aleksandrit të Madh: Unë jam Ilir

Studiuesja e shquar italiane Lucia Nadin ka zbuluar një testament të Aleksandrit të Madh në të cilin ai i drejtohet popullit të Shkodrës duke ju dhënë atyre një territor në administrim si dhe duke ju drejtuar me fjalën se ai është “pinjoll i farës së ilirëve”. Dokumenti është publikuar këto ditë nga studiuesja italiane e […]

Ëngjëjt mbrojtës të Gjuhës Shqipe në Diasporë

Ëngjëjt mbrojtës të Gjuhës Shqipe në Diasporë

…Mezi presim shkollën shqipe Që të flasim dhe të mësojmë, Me shkronjat e alfabetit, Si Ëngjëjt Kombin e mbrojmë…  Himni i Shkollës Shqipe kënduar nga Kristina Melo në disa aktivitete të rëndësishme shqiptare ku marrin pjesë mijëra shqiptarë.             Nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life”, dhanë një program të pasur artistik në mjediset e shkollës publike […]

Vijon prania policore pranë “Car Dushanit”, afishe për protesta

Vijon prania policore pranë “Car Dushanit”, afishe për protesta

Prania e shtuar policore vazhdon të qëndrojë në pjesën qendrore të Shkupit, disa metra larg përmendores së mbretit serb Car Dushani. Disa pamflete me thirrjet për protesta sërish janë parë në disa pjesë të Shkupit, ku bëhet thirrje që të organizohet marsh protestues për rrëzimin e përmendores së mbretit serb. Protesta thirret që qytetarët t`i […]

Nata e Modës Shqiptare” nga TMF një nisje me sukses

Nata e Modës Shqiptare” nga TMF një nisje me sukses

Një natë plot fashion dhe të ftuar specialë është mbajtur në mbrëmjen e 14 Dhjetorit në Tiranë. “Nata e Modës Shqiptare” kështu është quajtur kjo mbrëmje ku stliste të rinj dhe me emër kanë paraqitur me anë të modeleve veshjet e tyre. Presidenti i agejnsisë “Top Model Fashion” Besnik Rama së bashku me drejtorin e […]