Intervista

Demiraj: Pse i quajmë serbët “shqa”, si mori ngjyrime negative

Demiraj: Pse i quajmë serbët “shqa”, si mori ngjyrime negative

Bardhyl Demiraj Monografia mbi emërtimet etnike, “Shqiptar dhe shqa” Emri shënjonte “tjetrin”, anëtarin e bashkësisë që nuk përdorte shqipen si mjet komunikimi. Ndoshta asnjëherë më shumë se këto ditë nuk është riaktualizuar fjala “shqa” apo “shkja” për të emërtuar popullsinë serbe. Një emërtim aspak miqësor që nënkupton hasmin, armikun. Ndonëse nuk e kishte parashikuar ngjarjen […]

Për 47 vite kam punuar me femrat më të bukura

Për 47 vite kam punuar me femrat më të bukura

Luela Myftari – Duket se edhe për shumë kohë ai do të jetë i pashtershëm, energjik dhe shumë i dashur për publikun. Ai është Sabri Fejzullahu, artisti që është afër të shtatëdhjetave dhe ka më shumë se një gjysmëshekulli në skenë. Në fillim si aktor e më pas si këngëtar, për të mos u larguar […]

Ku janë politikanët shqiptarë, ku janë partitë politike, ku është fjala e dhënë…?!

Ku janë politikanët shqiptarë, ku janë partitë politike, ku është fjala e dhënë…?!

INTERVISTA/ Flet gazetari shqiptar i Strugës, Mehmet Latifi për ngjarjet në Maqedoni Strugë, 7 korrik Albert Z. ZHOLI Për të arritur në ditët e sotme të demonstratave masive shqiptare kundër institucioneve të drejtësisë maqedonase, le të kalojmë në një retrospektivë të ngjarjeve. Pse po dënohen me burgim të përjetshëm shqiptarët në Maqedoni? Çfarë krimi kanë […]

Mes filmit dhe modelingut

Mes filmit dhe modelingut

I riu shkodran , Luciano Malocaj model i agjencisë Top Model Fashion bëhet pjesë e botës së filmit. Dikur “bad boy” që adhuronte street dance me një band të tij (A.N.G -Albania North Game), tashmë i diplomuar në inxhinieri dhe model i suksesshem . Malocaj prek së fundmi dhe kinematografinë shqiptare si një ndër aktorët […]

Rama: Statusi? Nuk e parashikoj dot me këtë BE, i mungojnë reformat dhe kurajoja

Rama: Statusi? Nuk e parashikoj dot me këtë BE, i mungojnë reformat dhe kurajoja

TIRANË-Në një intervistë për tv RFI në Francë, kryeministri Edi Rama është shprehur mbi cështjen e statusit, vizitën me Hollande, premtimet që presidenti francez i bëri kreut të qeverisë shqiptare. Rama theksoi se ndjehet optimist për statusin, por rshton se ‘Me Europën e ditëve të sotme asgjë nuk është tërësisht e parashikuar, po unë jam […]

Maloku: Në këto zgjedhje mungon vota e arsyes

Maloku: Në këto zgjedhje mungon vota e arsyes

Sarajevë – Në një intervistë për agjencinë boshnjake të lajmeve “FENA”, politologu Albinot Maloku ka folur për zgjedhjet e parakohshme parlamentare, fushatën parazgjedhore dhe subjektet politike në Kosovë. Duke u përgjigjur në pyetjen e agjencisë FENA, nëse Kosova mund të organizojë zgjedhje për një kohë të shkurtër, Maloku tha se ishte interesante që në një […]

“Shqiptarët janë kombi më besnik i turqve”

“Shqiptarët janë kombi më besnik i turqve”

Qeveritë turke theksojnë prej dekadash partneritetin strategjik me Shqipërinë. Po në se konsiston ky partneritet? Si e vështron ekonomia turke Ballkanin? Për DW flet politilogu turk Hamdi Firat Büyük. Në takimet bilaterale me kryeministrat dhe me presidentët shqiptarë, Erdogani ka theksuar disa herë që Shqipëria është një aleat strategjik i Turqisë në Ballkan. Pse thuhet […]

1 3 4 5 6 7 13