Intervista

Droni mbi sitet arkeologjike shqiptare

Droni mbi sitet arkeologjike shqiptare

Droni për shumë shqiptarë ishte i panjohur deri në ndeshjen e futbollit Shqipëri-Serbi. Më pas kurioziteti bëri që njerëzit të mësojnë më tepër rreth kësaj pajisje, që brenda një dite shqiptarët u lakuan në mbarë botën. Ndoshta pasojat e saj nuk janë shlyer as sot, por kësaj here arkeologët vijnë me objektiva të reja për […]

Muhamet Kelmendi: Duhej Gjykatë edhe për krimet e Serbisë

Muhamet Kelmendi: Duhej Gjykatë edhe për krimet e Serbisë

Intervistoi: Dionis Xhafa Kosova, sot 16-vite pas luftës, pritet të përballet me faktin e rëndë të krijimit të një Gjykate për krimet e supozuara të luftës, ku priten të gjykohen persona të dyshuar se kanë kryer krime. Lidhur me këtë temë, portali Albeu.com ka zhvilluar një intervistë me akademik Muhamet Kelmendin. A mendoni se është […]

Gruaja e Guximshme, Arbana Xharra

Gruaja e Guximshme, Arbana Xharra

Kryeredaktorja e gazetës “Zëri”, Arbana Xharra është ndër 10 gratë, të cilat u nderuan në Uashington me çmimin prestigjioz ndërkombëtar për Gra të Guximshme që jep Sekretari amerikan i Shtetit. Në ceremoninë e zhvilluar të premten pasdite, zëvendës-sekretarja e shtetit për Menaxhimin dhe Burimet, Heather Higginbottom, tha se Arbana Xharra ia ka kushtuar jetën si […]

Arkiv| Intervistë| Ismail Qemali: Çështja shqiptare nuk është në Vlorë por në Londër

Arkiv| Intervistë| Ismail Qemali: Çështja shqiptare nuk është në Vlorë por në Londër

Intervista është realizuar nga Achille De Benedétti dhe botohet në gazetën Il Giornale d’Italia të datës 2 prill 1913. Ismail Qemali arriti të largohej pardje nga Vlora me jahtin e Dukës Montpensier. E takova sot në mëngjes në stacionin e trenit tek arrinte nga Bari, ku kishte lënë Isa Boletinin, që ishte pak i sëmurë, […]

Claydee: Grekët më paragjykonin se jam shqiptar

Claydee: Grekët më paragjykonin se jam shqiptar

Klejdi është emri i artistit me origjinë shqiptare shumë të famshëm në Greqi, por edhe në skenat ndërkombëtare. Që prej moshës 3-vjeçare ka jetuar në Greqi, por gjithnjë ka folur gjuhën shqipe. Fillimet për të nuk kanë qenë të lehta, shprehet se jo rrallë herë është diskriminuar për faktin se vinte nga Shqipëria. Edhe pse […]

Elena, një shqiptare Dolce në Vogue Italia

Elena, një shqiptare Dolce në Vogue Italia

Në fillim u njoh si vajza me Lambo, për shkak të klipit Lambo të Stresit, në të cilin ajo ishte pjesë. Më vonë u njoh si Elena e Big Brother. Vajza bionde e akullt, gjithsesi kishte qenë modele edhe më përpara, por pas daljes së saj nga shtëpia më e vëzhguar në Shqipëri, ajo u […]

Sabrina, një shqiptare për Roberto Cavalli

Sabrina, një shqiptare për Roberto Cavalli

Ajo ka pamjen e një vajze të pafajshme, fakt i cili përforcohet nga qetësia olimpike që e karakterizon, cilësi që padyshim reflektojnë qartazi botën e saj të brendshme. Sabrina Pilkati është vetëm 23 vjeçe, por talenti i saj, padyshim dhe një diplomë shkëlqyer në universitetin më të famshëm të modës, i ka garantuar një punë […]