Intervista

“Shtatë ligjet t’i bëjnë ekspertët, jo ambasadorët dhe politikanët”

“Shtatë ligjet t’i bëjnë ekspertët, jo ambasadorët dhe politikanët”

Nga Isuf Kurtaj Ish-Kreu i Gjykatës Kushtetuese, Fehmi Abdiu, njëkohësisht një nga hartuesit e ligjit themeltar të shtetit, deklaroi në një intervistë për gazetën “Shekulli”, se shtatë projektligjet nuk duhen bërë nga politika dhe ndërkombëtarët, pasi sipas tij rrezikojnë ta bëjnë në mënyrë sektare. Abdiu kërkon që 7 projektligjet të bëhen nga ekspertët dhe specialistët, […]

Strukturimi i dhomave shqiptare të tregtisë dhe industrisë sipas modelit gjerman

Strukturimi i dhomave shqiptare të tregtisë dhe industrisë sipas modelit gjerman

Kolë Gjoka, përfaqësues i Dhomës së Tregtisë e Industrisë së Tiranës mbi përparësitë e modelit gjerman në reformimin e Dhomave të Tregtisë në Shqipëri si edhe nevojën e standartizimit të shkollave profesionale. Kolë Gjoka Kolë Gjoka, përfaqësues i Dhomës së Tregtisë e Industrisë së Tiranës dhe anëtar i kryesisë së Deutsch-Albanische Wirtschaftsgesellschaft flet për Deutsche […]

PJESË E POLITIKËS DHE “REVOLUCIONIT DEMOKRATIK” PËR TE RREZUAR RAMËN DHE METEN

PJESË E POLITIKËS DHE “REVOLUCIONIT DEMOKRATIK” PËR TE RREZUAR RAMËN DHE METEN

Intervistë me kryetaren e F.R.P.D-së, dega Kurbin Zonjushën Enlelejda Rica Bisedoi: Qamil Gjyrezi 1.Zonjusha Enkelejda: Si shkoi protesta e ditës së Martë me gratë opozitare të P.D-së dhe a mendoni se ja arriti qëllimit? 1.Protesta e ditës së marte ishte brenda pritshmërive, ishte një protestë ku njëzëri i thamë Ramës STOP, dhunës dhe denigrimit ndaj […]

Alba Prifti, gazetarja shqiptare që punon në CNN

Alba Prifti, gazetarja shqiptare që punon në CNN

Thuhet se, gazetaret kanë sediljet e para teksa zhvillohet historia e botës. Është përgjegjësia jonë të tregojmë të vërtetën siç ndodh. Nga Anxhela Devole Është shqiptare dhe prej 15 vitesh jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ndërsa prej 8 vitesh punon te rrjeti gjigant CNN. Fjala është për Alba Priftin. Ajo u shpërngul me […]

“Tonight Ilva Tare”, Reforma në Drejtësi, Ekspertët: PD u vetëpërjashtua, zgjodhëm 3/5 si të keqen më të vogël

“Tonight Ilva Tare”, Reforma në Drejtësi, Ekspertët: PD u vetëpërjashtua, zgjodhëm 3/5 si të keqen më të vogël

Ekspertët e nivelit të lartë që kanë hartuar draftin e reformës në drejtësi të kontraktuar nga Komisioni i Posaçëm Parlamentar sonte janë për herë të parë në një studio televizive në “Tonight Ilva Tare”. Ekspertët thanë se opozita u vetëpërjashtua nga ky proces. Duke shpjeguar arsyet që i ndanë me ekspertët e PD, Aurela Anastasi […]

Intervista – Aleksandre Lambert: Evropa e sabotoi historinë tuaj në Shekullin XIX, kur Ilirinë e quajti Ballkan

Intervista – Aleksandre Lambert: Evropa e sabotoi historinë tuaj në Shekullin XIX, kur Ilirinë e quajti Ballkan

Ndonjëherë të lodhur nga vetvetja për shkak të atyre që mësojmë në jetën aktive, na vjen zor të pranojmë vendin ku të huajt na rendisnin ne shqiptarëve. Diku andej nga fundi, pranë Ruandës mbase. Dhe përderisa ne nuk e njohim vetveten mirë, përderisa ngremë zërin, nxijmë gazetat e çajmë mikrofonat duke përbotëruar sa monstruozë jemi, […]

John Withers: Shqiptarët duhet të ndjekin këshillën e Sami Frashërit

John Withers: Shqiptarët duhet të ndjekin këshillën e Sami Frashërit

Ish-ambasadori amerikan në Tiranë flet në “Exclusive”, në “Top Channel” Nga Monika Shoshori Stafa Zakonisht thuhet: “Your future is in the past”. Kështu shkruhet në librat e shenjtë, kështu thuhet në profecitë antike. Nëse doni të dini të ardhmen tuaj, shihni si ka qenë e kaluara juaj. Përgjatë një shekulli shtet të shqiptarëve vetëm tre […]

Shqiprim Arifi: Lugina e Preshevës – Çamëria e dytë (Intervista)

Shqiprim Arifi: Lugina e Preshevës – Çamëria e dytë (Intervista)

Intervistoi: Alqi Koçiku Në Kosovë kjo zonë quhet edhe “Kosova lindore”; vetë serbët e quajnë Serbia e jugut, ndërsa Shqipëria me Luginën e Preshevës, ca më gjatë Presheva, Medvegja dhe Bujanoci, e ka “vrarë veshin” më shpesh kur pas luftës së Kosovës, në skenë doli UÇPMB. Ushtria Çlirimtare me inicialet e tre krahinave nuk pati […]

Jusuf Buxhovi: Klasa politike e Kosovës bën krim të rëndë ndaj historisë shqiptare (Intervistë)

Jusuf Buxhovi: Klasa politike e Kosovës bën krim të rëndë ndaj historisë shqiptare (Intervistë)

Buxhovi: historiografia zyrtare shqiptare në Tiranë dhe Prishtinë, zëdhënëse e historiografisë së Beogradit! Historiani Jusuf Buxhovi akuzon klasën politike të Kosovës për një krim të rëndë ndaj historisë shqiptare ndërsa historiografinë zyrtare shqiptare në Tiranë dhe Prishtinë, sa i përket interpretimit të Mesjetës, e quan zëdhënëse të historiografisë së Beogradit! …. 1. Çfarë mendoni rreth […]