Intervista

Interviste Z. Arten Hanku Konsull i pergjithshem i Republikes se Shqiperise ne Mynih

Interviste Z. Arten Hanku Konsull i pergjithshem i Republikes se Shqiperise ne Mynih

Per lidhje me te mira ekonomike e ura bashkepunimi ndermjet Gjermanise dhe Shqiperise   Interviste Z. Arten Hanku Konsull i pergjithshem i Republikes se Shqiperise ne Mynih.   Nga Fatbardha Aziri (Kondakciu) Akredituar ne EPF Gjermani   Zoti Konsull, ne tetor te 2016 eshte hapur konsullata e pergjithshme e Shqiperise ne Republiken Federale Gjermane. Cili […]

Në komunizëm një palë xhinse i vishnim 4 shokë me radhë

Në komunizëm një palë xhinse i vishnim 4 shokë me radhë

INTERVISTA/ Flet këngëtari i mirënjohur “Mjeshtri i Madh”, Bujar Cici: –   –       Kam pasur sukses me të mirënjohurit Reshit Boka, Greta Zani, Valbona Halili, Eranda Libohova, Liri Rasha      Albert Z. ZHOLI Ka një arkiv shumë të pasur, 30 këngë të tijat, qindra këngë të intepretuara, 7 albume, 7 recitale, disa çmime dhe medalje. […]

Rrëfehet Randa Al Azem Konica, mbesa e Faik Konicës që jetoi në Siri dhe u martua në Preshevë / Video

Rrëfehet Randa Al Azem Konica, mbesa e Faik Konicës që jetoi në Siri dhe u martua në Preshevë / Video

Pak kujt do t’i shkonte në mend se pasardhësit e dy figurave më të ndritura të historisë dhe letërsisë shqiptare, vëllezërve Konica, do të kërkonin azil në tokën e etërve të tyre. 75 vjet pas vdekjes së Faik Konicës, mbesa e tij, Randa Al Azem Konica, jeton në Prishtinë, kjo pasi ajo braktisi Sirinë, vendin […]

Gratë që tradhtonin burrat në komunizëm ishin… heroina?!

Gratë që tradhtonin burrat në komunizëm ishin… heroina?!

Në një analizë me titull “Apoteoza e Marrëzisë”, Viktor Malaj shkruan ndër të tjera edhe për një shkrimtar të shquar që justifikonte tradhtitë bashkëshortore gjatë komunizmit, duke i konsideruar si akte rebelimi. “Një nga mendjet më të ndriçuara të shqiptarëve, një shkrimtar i shquar, i thoshte një shkrimtari dhe botuesi francez se ‘në sytë e […]

Avoktja Enida Bozheku/Intervista: Vettingu eshte nje frymemarrje shprese per nje vend ne agoni

Avoktja Enida Bozheku/Intervista: Vettingu eshte nje frymemarrje shprese per nje vend ne agoni

1) – Pershendetje e nderuar znj. Enida Bozheku. Ju keni studiuar per drejtesine ne Rome. Cfare do te thote kjo per ju? Studimi ne Rome, sikunder ne cdo Universitet prestigjoz qe kultivon dijen dhe indukton principet me te mira te stimulimit intelektual eshte fat dhe njekohesisht sakrific. Te kem studiuar ne Sapienza, Juridik, aty ku […]

Aksidenti i Vlorës, shoferi probleme me sytë? Reagon ish-shefi: Ishte batutë

Aksidenti i Vlorës, shoferi probleme me sytë? Reagon ish-shefi: Ishte batutë

Në një intervistë për gazetën “Panorama”, pak ditë pasi Gjykata e Vlorës vendosi masën “detyrim paraqitjeje” ndaj tij, Ismailaj shpjegon se si është keqinterpretuar batuta që ai ka bërë me babain e Petraq Bejës, drejtuesin e mjetit që u aksidentua mbrëmjen e 26 nëntorit. “Unë kam shkuar në spital, gjë të cilën nuk e kam […]

INTERVISTA/ Gazmend Aga: Maks Velo ka frikë nga myslimanet?! – Ja garancia ime për të

INTERVISTA/ Gazmend Aga: Maks Velo ka frikë nga myslimanet?! – Ja garancia ime për të

Pak ditë më parë, Maks Velopërsëriti në publik tezat e tij mbi Islamin dhe besimtarët myslimanë duke theksuar se “Isami nuk jepte siguri” apo se “ndihej si në Arabi duke i parë të faleshin në shesh”. Në lidhje me këtë, Gazeta Shqiptare ka zhvilluar një intervistë me Gazmend Agën, nënkryetarin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, […]

Intervista – Artur Kuko: Diaspora – Dimension jo plotësisht i shfrytëzuar

Intervista – Artur Kuko: Diaspora – Dimension jo plotësisht i shfrytëzuar

Ambasadori shqiptar në Berlin, Artur Kuko (Foto: Jutta Benzenberg) Në fokus të intervistës me ambasadorin e Shqipërisë në Berlin, Artur Kuko janë marrëdhëniet Shqipëri-Gjermani e një risi që do të sjellë nëntori në Tiranë. Samitin e parë të diasporës. Deutsche Welle: Zoti Kuko, Gjermania feston më 3 Tetor 26-vjetorin e bashkimit të saj,  ndërsa “Tetori […]

Invervistë me biografin/ Ju tregoj kush qe realisht Josif Broz Tito

Invervistë me biografin/ Ju tregoj kush qe realisht Josif Broz Tito

Nga Enver Robelli/Trieste/Ndonëse 76-vjeçar Jozhe Pirjevec është një burrë shëndetplotë, mendjekthjellët, plot humor. Jeton në Trieste, aty ku u lind si pjesëtar i pakicës sllovene, në një shtëpi të vjetër dhe madhështore, me një oborr si park. Pas Luftës së Dytë Botërore familja e tij iku nga Jugosllavia në Territorin e Lirë të Triestes. «Babai […]

Intervista/ Ja si e kujton Shën Terezën mbesa e saj e vetme

Intervista/ Ja si e kujton Shën Terezën mbesa e saj e vetme

Agi Bojaxhiu sot është 70 vjeç dhe jeton në Siçili. E bija e Lazrit, vëllait të Nënë Terezës ka folur për ditën e veçantë të shenjtërimit të hallës së saj, duke e cilësuar Shën Terezën si familjare të jashtëzakonshme. Në një intervistë për Radio Vatikanin, Agi kujton momentet kur halla e kujtonte se duhet të lutej […]

1 2 3 13