Diaspora

Reagimi i grekëve shtyn mësimin e shqipes nga fëmijët e emigrantëve në Kretë

Reagimi i grekëve shtyn mësimin e shqipes nga fëmijët e emigrantëve në Kretë

Komuniteti i emigrantëve shqiptarë në qytetin e Hanias në ishullin e Kretës në Greqi tha sot se ishte shtyrë për të dielën e ardhshme fillimi i kurseve të mësimit të gjuhës shqipe për fëmijët e emigrantëve shqiptarë. Kjo, sipas organizatës, për arsye se Këshilli i Përgjithshëm Pedagogjik i Hanias do ta diskutonte ditën e hënë […]

Zvicra alarmohet nga sëmundja vdekjeprurëse që vjen nga dushi

Zvicra alarmohet nga sëmundja vdekjeprurëse që vjen nga dushi

Një sëmundje e rrezikshme e mushkërive ka shqetësuar zviceranët me rritjen e madhe të numrit që ka pasur kohëve të fundit. Bëhet fjalë për “Sëmundjen e legjionarëve”, nga e cila gjatë vitit 2017 janë prekur 500 persona, që është për 35% më shumë se një vit më parë, shkruan sonntagsblick dhe e citojnë të gjitha […]

Historia/ Prifti amerikan pagoi mafiozët shqiptarë për t’i hequr qafe gruan

Historia/ Prifti amerikan pagoi mafiozët shqiptarë për t’i hequr qafe gruan

Nga predikimi në kishë, në errësirën e internetit! Një predikues amerikan në Minesota, u lidh me faqen “Besa Mafia”, një faqe internet që pretendonte lidhjen me krimin e organizuar shqiptar. Stephen Allwine, 44-vjeçar, është duke u gjykuar për vrasjen e bashkëshortes së tij. Fillimisht ai u lidh me faqen Besa Mafia, ku kontraktoi një vrasës […]

Kjo është zëdhënësja e Policisë zvicerane me origjinë shqiptare

Kjo është zëdhënësja e Policisë zvicerane me origjinë shqiptare

Në Zvicër është duke u mbajtur Forumi Ekonomik Global DAVOS 2018 për sigurinë e këtij samiti ka folur zëdhënësja e Policisë Zvicerane me origjinë shqiptare, Lulzana Musliu. Musliu në mediat zvicerane ka informuar për gjendjen e sigurisë në Samitin që po mbahet në Davos të Zvicrës. Gjithashtu,  Musliu  ka folur edhe për sigurinë e presidentit […]

Merita Halili, “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në Nju Jork

Merita Halili, “Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në Nju Jork

  Këngëtarja shqiptare Merita Halili do të nderohet me titullin ”Mbretëresha e Muzikës Shqiptare” në New York. Ky çmim është bërë i ditur nga AAWO (Albanian American Women’s Organization) në New York, dhe sipas organizatorëve, ceremonia e ndarjes së këtij çmimi do të mbahet më 3 mars të këtij viti. Merita Halili është e njohur për […]

Emigranti shqiptar në SHBA në rrezik deportimi, kisha e strehon

Emigranti shqiptar në SHBA në rrezik deportimi, kisha e strehon

Një familje shqiptare që ka imigruar në Shtetet e Bashkuara para 17 vjetësh, po përballet me agjencinë amerikane të imigracionit e cila ka urdhëruar që Ded Rranxburgaj të deportohet në Shqipëri pasi ka shkelur ligjet. Por kisha Central United Methodist në qytetin e Detroitit i ka dalë në mbrojtje familjes shqiptare dhe po e strehon […]

Victoria Muzakaj Murphy – gjak i trungut të familjes princërore të Muzakajve

Victoria Muzakaj Murphy – gjak i trungut të familjes princërore të Muzakajve

Në sallën kulturore Nënë Tereza, pranë kishës katolike shqiptare Zoja e Shkodrës, kishte ardhur për të marrë pjesë në përkujtimin e 550-vjetorit të Heroit Kombëtar edhe amerikania Victoria Muzakaj Murphy. Ajo ishte e ftuar e nderit në meshën përkujtimore dhe Simpozium e mbajtur me këtë rast. Ajo sipas traditës mikrptëse shiptare, ishte vendosur në sofrën […]

1 3 4 5 6 7 162