Diaspora

Qindra të burgosur shqiptarë në Angli/ “The Sun”: Na kushtojnë 2.5 milionë paund, të shkojnë në Shqipëri

Qindra të burgosur shqiptarë në Angli/ “The Sun”: Na kushtojnë 2.5 milionë paund, të shkojnë në Shqipëri

Qindra te burgosur shqiptarë, qe jane ne burgjet e mbipopulluara te Anglise e qe duhet te ishin kthyer tashme ne vendin e tyre pas nje pakti mes dy shteteve vazhdojne te jene ende pas hekurave. “The Sun” shkruan sot se marrëveshja e nënshkruar në vitin 2013 duhej të shpëtonte taksapaguesit angleze me se paku 2.5 […]

Italia shet shtëpi për 1 euro

Italia shet shtëpi për 1 euro

Keni ëndërruar ndonjëherë të jetoni në një fshat të bukur italian? Nëse po, kjo ëndërr tashmë mund të bëhet realitet. Ollolai, një destinacion në malet e rajonit të Barbagia, në Sardenjë, ka nxjerrë në shitje me qindra shtëpi të braktisura për vetëm 1 euro. Ky nuk është vendi i parë në Itali që bën në […]

Zvicra, vendi më i mirë në botë

Zvicra, vendi më i mirë në botë

Publikohet Report Best Countries 2018, me klasifikimin e vendeve më të mira në botë Me rastin e World Economic Forum në Davos, është publikuar Report Best Countries 2018, në bashkëpunim me U.S. News dhe The Wharton School-University of Pennsylvania. Vendi më i mirë në botë rezulton se është Zvicra. Reputacioni i saj në afat të gjatë për […]

Bie numri i dëbimit të azilkërkuesve në Gjermani

Bie numri i dëbimit të azilkërkuesve në Gjermani

Në vitin 2017 nga Gjermania janë dëbuar gati gjashtë për qind më pak azilkërkues të refuzuar sesa në vitin 2016. Numri i të dëbuarve nga Gjermania shënoi vitin e kaluar rënie. Në vitin 2017 u riatdhesuan në vendet e tyre të origjinës 23.966 refugjatë, njofton gazeta “Bild am Sonntag”. Kjo shifër është 5.6 për qind […]