Diaspora

Shkolla plotësuese shqipe në Belgjikë: “Folni shqip me fëmijët tuaj”, mos keni frikë se nuk u pengon kjo në shkollat belge

Shkolla plotësuese shqipe në Belgjikë: “Folni shqip me fëmijët tuaj”, mos keni frikë se nuk u pengon kjo në shkollat belge

Në Belgjikë sipas disa senatorëve dhe një prognoze demografike janë mbi 70 mijë shqiptarë. Ndërsa aktualisht në Shkollën Plotësuese Shqipe në Belgjikë mësimet i vijonë  204 nxënësa. Në shkollën plotësuese shqipe në Skarbek gjatë dy viteve të kaluara mësimet i vijuan 65 nxënësa. Në shkollën shqipe Vatra  në Molenbek ka më shumë nxënsa,79  ishin  vitin […]

Historia e dhimbshme e familjes shqiptare në SHBA. Gruaja e sëmurë, burri rrezikon të deportohet

Historia e dhimbshme e familjes shqiptare në SHBA. Gruaja e sëmurë, burri rrezikon të deportohet

Një burrë shqiptar, i cili jeton në Michigan mund të detyrohet që ta lerë vetëm bashkëshorten e sëmurë sëbashku me fëmijët, sepse qeveria po e deporton. Flora Rranxburgaj vuan nga skleroza e shumëfishtë dhe sëfundmi pësoi edhe një goditje në tru. Ajo nuk mund të kujdeset për veten dhe ka një bashkëshort të përkushtuar që […]

Çdo i pesti fëmijë rrihet nga prindërit në Zvicër, ja sa është përqindja e dhunës te shqiptaro-zviceranët

Çdo i pesti fëmijë rrihet nga prindërit në Zvicër, ja sa është përqindja e dhunës te shqiptaro-zviceranët

Një e peste e të rinjve zviceranë kanë përjetuar dhunë në familje. Studimi vjen nga një shkollë e lartë e Cyrihut ZHAW, shkruajnë mediat zvicerane. Prindërit kanë përdorur forcë fizike ndaj fëmijëve. Një e pesta janë sulmuar ashpër (me grusht), ndërsa dy të pestat me dhunë të lehtë si tërheqje veshi. Në të njëjtën kohë […]

Shqiptari sjell një “muze” çokollate në Uashington (Video)

Shqiptari sjell një “muze” çokollate në Uashington (Video)

Në Uashington, shumë pranë Shtëpisë së Bardhë, një shqiptar me emrin Gjergj Dollani ka hapur një kafe-butik çokollate. Cafe Chocolat, është një muze në miniaturë çokollatash. Por, përveç shitjes së çokollatave, Dollani po eksperimenton për t’i shtuar kafes shijen e tyre. Gjergj Dollani, një sipërmarrës shqiptar, ka hapur në Uashington një kafe çokollate, në një […]

21-vjeçarja nga Kosova që kandidon për deputete në Parlamentin e Austrisë

21-vjeçarja nga Kosova që kandidon për deputete në Parlamentin e Austrisë

21-vjeçarja nga Kosova, Serafina Demaku, është kandidate për deputete në Parlamentin e Austrisë. Demaku garon për deputete në kuadër të Partisë Socialiste të Austrisë, në zgjedhjet e parakohshme parlamentare që do të mbahen në këtë vend më 15 tetor. Kush është Serafina Demaku? Periskopi ka zhvilluar një bisedë me Serafina Demakun, e cila aktualisht është […]

Ekipi shqiptar në Austri që bën futboll fantastik

Ekipi shqiptar në Austri që bën futboll fantastik

Unioni Humanitar Shqiptar në Graz të Austrisë ka krijuar një skuadër që po luan rol në futbollin austriak. Unioni Humanitar Shqiptar në Graz të Austrisë ka krijuar një skuadër me iniciativën e të rinjëve shqiptar. Rol të madh ka patur edhe trajneri Rifat Krasniqi që po shquhet në Austri për punën e tij. UHSH garon […]