Diaspora

Martin Shkreli, përgjegjës për humbjet e 10.4 milion dollarëve, do të dënohet me shumë vite burg

Martin Shkreli, përgjegjës për humbjet e 10.4 milion dollarëve, do të dënohet me shumë vite burg

Ish-drejtori i një kompanie ekzekutive amerikane, Martin Shkreli do të jetë përgjegjës për humbjen e 10.4 milion dollarëve, ku ai është dënuar për mashtrim ndaj investitorëve nga një gjykatës federal të mërkurën, duke refuzuar argumentin e tij se ai nuk shkaktoi humbje sepse investitorët nuk kishin investituar në kompaninë e tij. Vendimi nga gjyqtari i […]

Bizneset shqiptare në Itali, dominojnë ndërtuesit; Në 2017-n u mbyllën 1300 kompani

Bizneset shqiptare në Itali, dominojnë ndërtuesit; Në 2017-n u mbyllën 1300 kompani

Ndërmarrjet e themeluara nga shqiptarët në Itali kanë pësuar tkurrje gjatë 2017-s. Në fund të vitit që lamë pas sipas Bashkimit të Dhomave të Tregtisë së Italisë dhe të Movimrepse numëroheshim 30,021 sipërmarrje të themeluara nga emigrantët shqiptar në të gjithë Italinë. E megjithatë sipërmarrjet shqiptare kanë njohur tkurrje gjatë 2017-s, duke operuar 1308 njësi […]

Porti më i madh i kokainës në Evropë. Kush i drejton bandat?

Porti më i madh i kokainës në Evropë. Kush i drejton bandat?

Politikat liberale të drogës nga Holanda janë përshëndetur, por bandat e krimit të dominuar nga emigrantët po përfitojnë nga kriza e një “shoqërie paralele të mafies”. Megjithatë, ata nuk janë të vetmit që krijuan këtë krizë. Një raport nga bashkësia e policisë holandeze bazuar në intervistat me 400 dedektivë, publikuar javën e shkuar, lexohet më […]

Sulmohet konsullata e përgjithshme e Kosovës në Francë (Foto)

Sulmohet konsullata e përgjithshme e Kosovës në Francë (Foto)

Konsulli i Kosovës në Strasburg, Edon Cana ka bërë të ditur se gjatë vikendit është sulmuar konsullata e përgjithshme në Strasburg. Cana bëri të ditur se po ashtu është vjedhur flamuri i Kosovës si dhe është shkatërruar stema e shtetit. Lexoni të plotë postimin e tij në Facebook: “Gjate vikendit eshte sulmuar Konsullata Pergjithshme ne […]

Shpërthen makina e konsullatës shqiptare në Selanik

Shpërthen makina e konsullatës shqiptare në Selanik

Një bombë artizanale shkaktoi djegien totale të makinës së Konsullatës së Përgjithshme të Shqipërisë në Greqi. Sipas mediave greke, makina ka shpërthyer teksa ishte e parkuar para Konsullatës, në rrugën Psara në Touba, Selanik. Ngjarja është shënuar rreth orës 02:30, ndërsa nga zjarri eshte shkaterruar automjeti. Pas alarmit ne vend mberriten 8 zjarrfikës me 2 […]

Kryeministri i Kanadasë djali biologjik i Fidel Kastros? Reagon qeveria kanadeze

Kryeministri i Kanadasë djali biologjik i Fidel Kastros? Reagon qeveria kanadeze

Justin Trudeau, kryeministri i Kanadasë, është përfshirë në një vorbull lajmësh të cilat shkruajnë se ai është djali biologjik i ish diktatrit kubanez, Fidel Kastro. Lajmet kanë qarkulluar menjëherë pas vetëvrasjes së djalit të Kastros, dhe thuhet se në letrën e tij ndodhej ky informacion. Spekulohej po ashtu se nëna e kryeministrit aktual, kishte udhëtuar […]

Video/ Përsëritet historia në burgun e Francës, të riut shqiptar i thyejnë krahun

Video/ Përsëritet historia në burgun e Francës, të riut shqiptar i thyejnë krahun

Vetëm dy muaj pas ngjarjes tragjike në Francë, ku një 23-vjeçar shqiptar u masakrua në burgun e Marsejës dhe ndërroi jetë pasi kaloi në koma, përsëritet një histori e ngjashme. Një video e rëndë ka mbërritur në redaksinë e “JOQ.al”, nga disa të rinj shqiptarë, që kanë arritur të filmojnë brenda një burgu në  Francë, […]

Rusja që e deshën përkthyesit shqiptarë

Rusja që e deshën përkthyesit shqiptarë

“Të ruaj diku në një sonatë / Me aq kujdes e nuk të heq / Oh, si thërret, rënkon çdo natë / Për fajin tënd që dot se ndreq…” Ana Ahmatova i shkruante këto vargje në korrik të vitit 1963! Flokët e gjatë të drejtë dhe vështrimi gjithnjë në kërkim të hollësive, e bënin Anën […]

SHBA akuzon 36 veta për krim kibernetik, dy prej tyre nga Kosova

SHBA akuzon 36 veta për krim kibernetik, dy prej tyre nga Kosova

Departamenti amerikan i Drejtësisë tha se ka ngritur akuza kundër 36 personave, në mesin e tyre dy shqiptarë nga Kosova, të përfshirë në një skemë të mashtrimeve kibernetike dhe vjedhjeje identiteti që ka shkaktuar më shumë se 530 milionë dollarë humbje për konsumatorët, bizneset dhe institucionet financiare. Rrjeti i krimit kibernetik që drejtonte një skemë […]