Diaspora

30 vjet, marrëdhënie diplomatike mes Shqipërisë dhe Kanadasë

30 vjet, marrëdhënie diplomatike mes Shqipërisë dhe Kanadasë

ONTARIO CA : Me 28 tetor 2017, u mbajt në Otawa të Kanadasë, një ceremoni vlerësimi më rastin e 30-vjetorit të ndërtimit të marrëdhënieve diplomatike mes dy vendeve; Shqipërisë dhe Kanadasë, shkruan në blogun e saj Albanian Montreal Press. Nën kujdesin personal të ambasadorit të Shqipërisë, Shkëlqesia e tij z. Ermal Muça, u vu në jetë […]

Efektet e Brexit/ Britania “përzë” shtetasit e BE-së

Efektet e Brexit/ Britania “përzë” shtetasit e BE-së

Brexit ka filluar të japë efektet e saj. Britania e Madhe ka paralajmëruar qytetarët e Bashkimit Europian se do të duhet të largohen nga vendi. Sipas “The Guardian”, një letër qeveritare, e shkruar në emër të sekretarit të zyrës Amber Rudd këshillon shtetasit e BE-së se ata duhet të marrin parasysh largimin. “Këta shtetas kanë […]

Mbante eskortën shqiptare të vdekur në banesë, arrestohet me burgim të përjetshëm autori

Mbante eskortën shqiptare të vdekur në banesë, arrestohet me burgim të përjetshëm autori

Një 29-vjeçar është arrestuar nga autoritetet britanike pasi theri me thikë një shqiptare në Queen’s Park në Londër. Mësohet se viktima punonte si eskortë. Mediat britanike bejne me dije se Noor Mohammad, 29-vjeç eshte shpallur fajtor per vrasjen e Romina Kalaci, 32-vjec, në shtëpinë e saj në Fernhead Road, më 22 Maj të këtij viti. […]

Çifti shqiptar surprizon italianët, gjesti i tyre është fisnik…

Çifti shqiptar surprizon italianët, gjesti i tyre është fisnik…

  Carola Balzaroti e cila ka një supermarket nën drejtim në zonën e Magentës ka përjetuar një ngjarje të veçantë gjatë ditës së djeshme. Një çift shqiptarësh kanë paguar paratë për një grua të moshuar, e cila nuk i kishte mundësitë ekonomike për të paguar ç’ka kishte vendosur në shportën e saj, shkruajnë mediet italiane. […]

Qyteti italian që ju paguan 2000 euro nëse shpërnguleni aty (Foto)

Qyteti italian që ju paguan 2000 euro nëse shpërnguleni aty (Foto)

Nicola Gatta, kryetar i qytetit të vogël Puglia – vend i cili po vuan nga zvogëlimi i popullsisë – është duke u ofruar 2.000 euro personave të cilët shpërngulen në atë qytet përgjithmonë. Sipas Gattas, popullsia e qytetit ka rënë në 2.700 nga 8.000 sa kishte qenë në vitet e 1990’ta, transmeton Telegrafi. 📍Bari Vecchia […]

Shqiptari muskuloz hero në Londër (Foto)

Shqiptari muskuloz hero në Londër (Foto)

Një 21-vjeçar me origjinë shqiptare është shndërruar në hero në Britani pasi shpëtoi një grua që po mbytej në lumin Tamiz. Genci Gestila ishte i ulur në verandën e një lokali duke pirë me disa miq kur ka dëgjuar thirrjet për ndihmë të gruas. 21-vjeçari me orgjinë shqiptare, por me pasaportë greke, ka treguar se […]

Pica e shqiptarit më e mira në Britani të Madhe

Pica e shqiptarit më e mira në Britani të Madhe

Pica e një shqiptari është zgjedhur më e mira në Britani të Madhe. Nicola Rexha ishte në mesin e 13 picamenëve më të mirë në vitin e dytë të garës “National Pizza Awards” që mbahet në Britani të Madhe, transmeton Koha.net. Pica “Di Bosco for Pappa Roma” ka marrë çmimin si Pica e Vitit në […]

Foshnja nga Kosova mund të humbet pasaportën zvicerane, babai duhet të kryejë testin e atësisë

Foshnja nga Kosova mund të humbet pasaportën zvicerane, babai duhet të kryejë testin e atësisë

A e ka marrë padrejtësisht një fëmijë pasaportën zvicerane? Gjykata Federale e lejon kantonin e Winterthurit për ta shqyrtuar këtë dilemë, shkruan “srf.ch”. Për çfarë bëhet fjalë? Një grua nga Kosova ishte martuar gjashtë vjet me një zviceran, dhe më pas vendosën të divorcohen. Pak pas ndarjes së tyre, erdhi në jetë një fëmijë. Ish […]

Budapest: Ekspozita “Mbretëreshës Geraldine, Trëndafili i Bardhë i Hungarisë”

Budapest: Ekspozita “Mbretëreshës Geraldine, Trëndafili i Bardhë i Hungarisë”

Muzeu Kombëtar Hungarez, në bashkëpunim me Ambasadën Shqiptare, kujton Mbretëreshën shqiptare Geraldine Apponyi me një Ekspozitë, në 15 vjetorin e vdekjes së Saj. BUDAPEST HU : Muzeu Kombëtar Hungarez, në bashkëpunim me Ambasadën Shqiptare, kujton konteshën Geraldine Apponyi (1915-2002), mbretëresha e ndjerë shqiptare. Ekspozita paraqet fotografitë arkivore të jetës së Geraldines, duke u fokusuar kryesisht në […]