Diaspora

Shqiptari muskuloz hero në Londër (Foto)

Shqiptari muskuloz hero në Londër (Foto)

Një 21-vjeçar me origjinë shqiptare është shndërruar në hero në Britani pasi shpëtoi një grua që po mbytej në lumin Tamiz. Genci Gestila ishte i ulur në verandën e një lokali duke pirë me disa miq kur ka dëgjuar thirrjet për ndihmë të gruas. 21-vjeçari me orgjinë shqiptare, por me pasaportë greke, ka treguar se […]

Pica e shqiptarit më e mira në Britani të Madhe

Pica e shqiptarit më e mira në Britani të Madhe

Pica e një shqiptari është zgjedhur më e mira në Britani të Madhe. Nicola Rexha ishte në mesin e 13 picamenëve më të mirë në vitin e dytë të garës “National Pizza Awards” që mbahet në Britani të Madhe, transmeton Koha.net. Pica “Di Bosco for Pappa Roma” ka marrë çmimin si Pica e Vitit në […]

Foshnja nga Kosova mund të humbet pasaportën zvicerane, babai duhet të kryejë testin e atësisë

Foshnja nga Kosova mund të humbet pasaportën zvicerane, babai duhet të kryejë testin e atësisë

A e ka marrë padrejtësisht një fëmijë pasaportën zvicerane? Gjykata Federale e lejon kantonin e Winterthurit për ta shqyrtuar këtë dilemë, shkruan “srf.ch”. Për çfarë bëhet fjalë? Një grua nga Kosova ishte martuar gjashtë vjet me një zviceran, dhe më pas vendosën të divorcohen. Pak pas ndarjes së tyre, erdhi në jetë një fëmijë. Ish […]

Budapest: Ekspozita “Mbretëreshës Geraldine, Trëndafili i Bardhë i Hungarisë”

Budapest: Ekspozita “Mbretëreshës Geraldine, Trëndafili i Bardhë i Hungarisë”

Muzeu Kombëtar Hungarez, në bashkëpunim me Ambasadën Shqiptare, kujton Mbretëreshën shqiptare Geraldine Apponyi me një Ekspozitë, në 15 vjetorin e vdekjes së Saj. BUDAPEST HU : Muzeu Kombëtar Hungarez, në bashkëpunim me Ambasadën Shqiptare, kujton konteshën Geraldine Apponyi (1915-2002), mbretëresha e ndjerë shqiptare. Ekspozita paraqet fotografitë arkivore të jetës së Geraldines, duke u fokusuar kryesisht në […]

Shkolla plotësuese shqipe në Belgjikë: “Folni shqip me fëmijët tuaj”, mos keni frikë se nuk u pengon kjo në shkollat belge

Shkolla plotësuese shqipe në Belgjikë: “Folni shqip me fëmijët tuaj”, mos keni frikë se nuk u pengon kjo në shkollat belge

Në Belgjikë sipas disa senatorëve dhe një prognoze demografike janë mbi 70 mijë shqiptarë. Ndërsa aktualisht në Shkollën Plotësuese Shqipe në Belgjikë mësimet i vijonë  204 nxënësa. Në shkollën plotësuese shqipe në Skarbek gjatë dy viteve të kaluara mësimet i vijuan 65 nxënësa. Në shkollën shqipe Vatra  në Molenbek ka më shumë nxënsa,79  ishin  vitin […]

Historia e dhimbshme e familjes shqiptare në SHBA. Gruaja e sëmurë, burri rrezikon të deportohet

Historia e dhimbshme e familjes shqiptare në SHBA. Gruaja e sëmurë, burri rrezikon të deportohet

Një burrë shqiptar, i cili jeton në Michigan mund të detyrohet që ta lerë vetëm bashkëshorten e sëmurë sëbashku me fëmijët, sepse qeveria po e deporton. Flora Rranxburgaj vuan nga skleroza e shumëfishtë dhe sëfundmi pësoi edhe një goditje në tru. Ajo nuk mund të kujdeset për veten dhe ka një bashkëshort të përkushtuar që […]

Çdo i pesti fëmijë rrihet nga prindërit në Zvicër, ja sa është përqindja e dhunës te shqiptaro-zviceranët

Çdo i pesti fëmijë rrihet nga prindërit në Zvicër, ja sa është përqindja e dhunës te shqiptaro-zviceranët

Një e peste e të rinjve zviceranë kanë përjetuar dhunë në familje. Studimi vjen nga një shkollë e lartë e Cyrihut ZHAW, shkruajnë mediat zvicerane. Prindërit kanë përdorur forcë fizike ndaj fëmijëve. Një e pesta janë sulmuar ashpër (me grusht), ndërsa dy të pestat me dhunë të lehtë si tërheqje veshi. Në të njëjtën kohë […]

Shqiptari sjell një “muze” çokollate në Uashington (Video)

Shqiptari sjell një “muze” çokollate në Uashington (Video)

Në Uashington, shumë pranë Shtëpisë së Bardhë, një shqiptar me emrin Gjergj Dollani ka hapur një kafe-butik çokollate. Cafe Chocolat, është një muze në miniaturë çokollatash. Por, përveç shitjes së çokollatave, Dollani po eksperimenton për t’i shtuar kafes shijen e tyre. Gjergj Dollani, një sipërmarrës shqiptar, ka hapur në Uashington një kafe çokollate, në një […]

1 2 3 151