Bota

Celulat e zjarrit: Do i vëmë flakën komisariatit ku u vra Kudet Kume

Celulat e zjarrit: Do i vëmë flakën komisariatit ku u vra Kudet Kume

Organizata terroriste “Komploti i celulave të zjarrit” ka paralajmëruar se do ti vërë flakën komisariatit ku është vrarë shqiptari Kudret Kume (Ilia Kareli). Në njoftimin e vet, “Komploti i celulave të zjarrit”, shkruan se është zgjedhur  për tu sulmuar policia e Iteas, sepse aty është rrahur dhe torturuar i dënuari Ilia Kareli, para se t’iu dorëzohej […]

Burg 6 muaj për kreun e Agimit të Artë

Burg 6 muaj për kreun e Agimit të Artë

Gjyqtarët grekë kanë vendosur ta dënojnë edhe me 6 muaj paraburgim kreun e Agimit të Artë, Nikos Mikaloliakos. Ai ka qenë në paraburgim edhe gjatë kohës që ka pritur vendimin e gjykatës, ndërsa i shtohen tanimë dhe 6 muaj heqje lirie. Një lajm të tillë e ka bërë publik “Kathemirini”. Në total, 13 nga 16 […]

Franca arreston serbin e dyshuar për vrasjen e boshnjakëve

Franca arreston serbin e dyshuar për vrasjen e boshnjakëve

Policia e Francës ka vënë në pranga një shtetas serb, që dyshohet se gjatë viteve të luftës në Bosnje dhe Herzegovinë ka vrarë e djegur 59 persona. Sot në mëngjes, Radomir Susnjar, një serb nga Bosnja u vu në prangat e policisë franceze. Ai është arrestuar me kërkesë të prokurorisë së Bosnjes. Susnjar pritet të […]

Qeveria ukrainase bën të gjithë ish-Jugosllavinë… Kroaci!

Qeveria ukrainase bën të gjithë ish-Jugosllavinë… Kroaci!

Kryeministri i Ukrainës, Arseniy Yatsenyuk, promovon tek populli i tij vlerat e Bashkimit Evropian. Duke qenë se qeveria që është tanimë në pushtet në mënyrë të përkohsme deri sa të bëhen zgjedhjet është e ndihmuar nga ana e BE-së, qeveria ukrainase po promovon një qëndrim shumë pro Bashkimit Europian. Në një klip për këtë qëllim, […]

Çetnikë serbë në Krime

Çetnikë serbë në Krime

Flamuri me kafkën në mes të saj është parë të valëvitet nga disa grupe nacionaliste të thekshme serbe në Krime. Grupe të organizuara nga Serbia apo pjesët e tjera ku jetojnë serbë janë nisur drejt rajonit që po shndërrohet në “mollën e sherrit” në përplasjen mes Perëndimit dhe Rusisë. Burra me mjekra dhe të veshur […]

Krimea zgjedh bashkimin me Rusinë, Putin: Referendumi i ligjshëm

Krimea zgjedh bashkimin me Rusinë, Putin: Referendumi i ligjshëm

Vladimir Putin sfidon botën dhe “pushton” sot Krimenë, pasi mbi 1 milionë banorë të këtij vendi, rreth 96% e tyre në referendumin e ditës së djeshme i thanë po bashkimit me Rusinë. Por sot do të prezantohet zyrtarisht ndaj Moskës kërkesa për aneksim, gjë e cila u konfirmua nga Kryeministri Serghei Aksionov. Por nga ana […]

1 5 6 7