Bota

Obama, SHBA do të investojnë 33 miliardë dollarë në Afrikë

Obama, SHBA do të investojnë 33 miliardë dollarë në Afrikë

Presidenti Barak Obama thotë se Shtetet e Bashkuara janë duke bërë një angazhim të madh dhe afatgjatë në Afrikë përmes investimeve të reja prej 33 miliardë dollarësh. Duke folur të martën në Forumin e Biznesit SHBA-Afrikë në Uashington, Obama tha se angazhimet e reja në investime dhe financime do të mbështesin krijimin e vendeve të punës […]

Dorëhiqet një zyrtare, nuk bie dakort me pozicionin e Londrës në Gaza

Dorëhiqet një zyrtare, nuk bie dakort me pozicionin e Londrës në Gaza

Sayeeda Warsi, femra e parë myslimane sekretare e Shtetin në Britaninë e Madhe, njoftoi sot në llogarinë e saj “Twitter” se do të japë dorëheqjen duke deklaruar se nuk mund të mbështesë më politikën e qeverisë në Gaza. “Është me një keqardhje të thellë që i shkruajta këtë mëngjes kryeministrit për t’i dhënë dorëheqjen time. Nuk […]

Bullgari, Georgi Bliznashki zgjidhet në postin e kryeministrit

Bullgari, Georgi Bliznashki zgjidhet në postin e kryeministrit

  Presidenti bullgar, Rosen Plevneliev caktoi sot në postin e kryeministrit profesorin e Drejtësisë dhe ish-deputetin socialist, Georgi Bliznashki, 57 vjeç, i cili do të drejtojë një qeveri teknike për përgatitjen e zgjedhjeve të parakoshme të 5 tetorit. Ndërkohë, ministër i ri i Financave do të jetë 49-vjeçari Rumen Porozhanov. Qeveria bullgare e tranzicionit deri në […]

Grekët dhe teoritë e konspiracionit

Grekët dhe teoritë e konspiracionit

Nuk është sekret se teoritë e konspiracionit dhe krijimi i legjendave urbane është një “sport”, me të cilin angazhohen jashtëzakonisht grekët. Pas çdo personazhi apo historie ata zbulojnë se dikush fshihet, zbulojnë gënjeshtra dhe shtrembërime. Një hulumtimi i kryer në qershor nga Universiteti i Maqedonisë ne Selanik, Universiteti Ndërkombëtar i Greqisë dhe Universiteti i Oksfordit dhe […]

Pas ushtrisë shqiptare, edhe ushtria sllovene refuzon stërvitjen e përbashkët me ushtrinë serbe

Pas ushtrisë shqiptare, edhe ushtria sllovene refuzon stërvitjen e përbashkët me ushtrinë serbe

Ushtria e shtetit slloven ka refuzuar të marrë pjesë në një stërvitje të përbashkët ushtarake me ushtrisë serbe. Pas refuzimit që i bëri ushtria shqiptare stërvitjes së përbashkët ushtrakake ballkanike në qendrën “Jug” në shtetin serb, në kufi me Kosovën, tanimë vjen dhe refuzimi nga Sllovenia. Ishte parashikuar që në stërvitjen e bazës ushtarake në […]

Shokohen serbët, lumi bëhet i kuq

Shokohen serbët, lumi bëhet i kuq

Banorët e një qyteti të vogël serb janë shokuar ditën e sotme, kur kanë parë se lumi që rrjedh në qytetin e tyre ka marrë ngjyrë të kuqe. Serbët që jetojnë në Gorni Milanocav kanë thënë se asnjëherë nuk e kanë parë një fenomen të tillë. Edhe autoritetet vendase s’kanë ditur ta shpjegojnë fenomenin e […]

GYV: Kërkesa për ekstradimin e Gulen, manipulim i perceptimit publik

GYV: Kërkesa për ekstradimin e Gulen, manipulim i perceptimit publik

Fondacioni i Gazetarëve dhe Shkrimtarëve (GYV) — kryetari  i nderuar i të cilit është dijetari mysliman turk Fethullah Gylen – ka konstatuar se kryeministri RecepTayyip Erdoğan ka bërë përpjekje për të krijuar një perceptim se Lëvizja e Hizmetit po mbështetet nga SHBA-të për sa i përket kërkesës së kohëve të fundit për ekstradimin e Gylenit, […]

The New York Times mbi kërkesën e Erdoanit për ekstradimin e Gylenit: Përpjekje e pagdhendur dhe cinike

The New York Times mbi kërkesën e Erdoanit për ekstradimin e Gylenit: Përpjekje e pagdhendur dhe cinike

Bordi editorial i The New York Times publikoi ditën e premte një artikull të titulluar: “Lëreni Erdoanin të përballet vetë me sfidat e tij”, ku e përkufizon përpjekjen e kryeministrit turk Rexhep Tajip Erdogan për t’i kërkuar SHBA-ve të ekstradojnë dijetarin mysliman Fethullah Gylen si “asgjë më shumë se një përpjekje e pagdhendur dhe cinike për të shfrytëzuar […]

‘Rusët duan të destabilizojnë Kosovën’

‘Rusët duan të destabilizojnë Kosovën’

Janë 12 agjentë rusë që veprojnë në veri të Kosovës. Ata kanë si synim destabilizimin e shtetit të Kosovës. Kështu raporton “Tribuna”. Sipas saj, edhe autoritetet në Prishtinë kanë dijeni për këta agjentë, por deri më tani nuk kanë vepruar. Këta persona janë dërguar posaçërisht për destabilizim të vendit. Rusia ka një plan të gjerë […]