Bota

Në kërkim të marrëveshjes, Eurogrupi mblidhet sot për fatin e Greqisë, Tsipras: Mund të arrihet marrëveshja nëse palët e duan atë

Në kërkim të marrëveshjes, Eurogrupi mblidhet sot për fatin e Greqisë, Tsipras: Mund të arrihet marrëveshja nëse palët e duan atë

Ministrat e Financave të vendeve që përbëjnë Eurozonën do të takohen sot në një takim të ri emergjent në Bruksel pasi dje edhe pas nëntë orë debat nuk kanë arritur të bien dakord nëse do të mbështesin planin grek për një program të ri për të ndihmuar Greqinë.  Ora 15:45 Juncker: Unë do të luftoj […]

Davutoglu: Turqia, jo pjesë drejtpërdrejt në sulmet kundër ISIS-it

Davutoglu: Turqia, jo pjesë drejtpërdrejt në sulmet kundër ISIS-it

Kryeministri turk, Ahmet Davutoglu deklaroi se vendi i tij nuk do të merrte pjesë në mënyrë të drejtpërdrejtë në ofensivën e pritshme kundër ISIS-it në Mosul, por do ta mbështeste atë, njotoi sot media turke. ”Nuk do të jemi pjesë e një konflikti të armatosur në Irak apo në Siri”, deklaroi Davutoglu për median, në […]

“Leadership”: Shkollat turke, Erdogan i pandeh budallenj afrikanët

“Leadership”: Shkollat turke, Erdogan i pandeh budallenj afrikanët

“Leadership”, një nga gazetat më të rëndësishme dhe më me ndikim në Nigeri, i cili është një nga vendet me shumicë myslimane në kontinentin afrikan, në një shkrim të posaçëm, ka kritikuar ashpër nismën e Presidentit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, për mbylljen e shkollave turke në këtë kontinent. Analisti i Marrëdhënieve me Publikun në […]

Athinë: Sulm vandal në Qendrën Islame

Athinë: Sulm vandal në Qendrën Islame

Natën e së enjtes më 16 tetor 2014 në kryeqytetin e vetëm të BE-së pa xhami, në Athinë, ka ndodhur një vandalizëm i shëmtuar ndaj një Qendre Islame 4 km larg Athinës.Në portën hyrëse është vizatuar një kryq me bojë të kuqe dhe është lënë në prag të saj një kokë derri e prerë. Krahas […]

Qyteti në Kili ku rrugët mbajnë emra shqiptarë

Qyteti në Kili ku rrugët mbajnë emra shqiptarë

Një qytet në jug të Kilit ka disa rrugë që kanë emra të qyteteve shqiptare. Si Tirana, Durrësi, Elbasani e deri te Dibra Emrat e rrugëve të atij qyteti janë vënë ashtu sepse të parët, ata që e themeluan qytetin kishin qenë emigrantë të ardhur nga disa shtete evropiane dhe emrat i kanë vendosur sipas […]

Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Skandal në Vatikan, arrestohet një peshkop për pedofili

Ish-nunci Jozef Wesolowski (në foto), 66 vjeç i hetuar prej kohësh për pedofili është arrestuar pasditen e së martës. Arrestimi njoftohet nga mediat italiane të cilat nënvizojnë se për këtë çështje ka dhënë aprovimin e tij edhe Papa Françesku. Zëdhënësi Federico Lombardi u ka thënë gazetarëve: “Iniciativa e organeve të drejtësisë të shtetit janë mbështetur […]

Serbët marrin nga 10 mijë dollarë në muaj për të luftuar përkrah rusëve në Ukrainë

Serbët marrin nga 10 mijë dollarë në muaj për të luftuar përkrah rusëve në Ukrainë

Ndërsa po diskutohet shumë se ka shumë shqiptarë, të cilët manipulojnë edhe fënë, në fakt e njëjta gjë vlen edhe për serbët. Shumë serbë po luftojnë në luftëra të botës, madje duke kryer dhe krime. Në Ukrainë, serbët luftojnë përkrah rusëve kundër forcave ushtarake të Kievit, madje si një ushtri e organizuar dhe me mjete […]