Bota

Obama, në Turqi me bindjen se Franca do të hakmerret ndaj ISIS

Obama, në Turqi me bindjen se Franca do të hakmerret ndaj ISIS

Presidenti amerikan, Barack Obama mbërriti në Turqi në orët e para të kësaj të diele, ku do të zhvillohen punimet e samitit të udhëheqësve botërorë, që ndryshe nga herët e kaluara ka marrë një sens urgjence për shkak të sulmeve vdekjeprurëse terroriste në Paris, që vendosin në krye të axhenës luftën kundër militantëve të Shtetit […]

Sulmet e Parisit, identifikohet terroristi i parë: Omar Ismail Mostefai

Sulmet e Parisit, identifikohet terroristi i parë: Omar Ismail Mostefai

Hetuesit francezë kanë mundur të identifikojnë këtë të dielë njërin prej terroristëve të sulmeve më të rënda që kanë tronditur Parisin e që lanë të paktën 129 persona të vdekur. Bëhet fjalë për shtetasin francez Omar Ismail Mostefai, i cili është përmendur si njëri prej atentatorëve si nga mediat lokale, edhe nga një parlamentar francez. […]

Francë, treni i shpejtësisë së lartë del nga shinat, 5 të vdekur

Francë, treni i shpejtësisë së lartë del nga shinat, 5 të vdekur

Një tren i shpejtësisë së lartë në Francë ka dalë nga shinat në afërsi të qytetit të Strazburgut, duke vrarë 5 persona dhe plagosur 7 të tjerë. Lajmin e bëjnë të ditur mediat lokale, sipas të cilave aksidenti ndodhi gjatë një udhëtimi provë të trenit tip TGV në lindje të vendit. Burimet mediatike saktësojnë se […]

Terror i ISIS në Paris, Hollande: Luftë pa mëshirë ndaj tij

Terror i ISIS në Paris, Hollande: Luftë pa mëshirë ndaj tij

Atë që u përfol shpejt në media, presidenti francez, Francois Hollande e konfirmoi gjatë një konference për shtyp ku i dha fund hamendësimeve mbi përgjegjësineëe akteve të dhunshme që tmerruan Francen. Sulmet, thuajse të njëkohësishme në Paris, që morën rreth 130 jetë njerëzish, ishin sipas shefit të Elizesë, një akt lufte i organizuar nga Shteti […]

Putini si Assadi: Ajo që Franca po vuan nga sulmi terrorist, populli sirian e vuan që 5 vjet

Putini si Assadi: Ajo që Franca po vuan nga sulmi terrorist, populli sirian e vuan që 5 vjet

Rusia u është bashkuar vendeve që kanë shprehur ngushëllimet popullit francez për viktimat e terrorit të së premtes në mbrëmje në Paris. Zyra e shtypit e Kremlinit publikoi një letër që presidenti Putin i ka dërguar homologut të tij, Hollande. “Dua të shpreh ngushëllimet e mia më të thella për ju personalisht dhe për popullin […]

Shtypi italian: Papa Françesku ka tumor në tru

Shtypi italian: Papa Françesku ka tumor në tru

Papa Françesku ka një njollë të vogël në tru. Bëhet fjalë për një tumor beninj, pra që mund të kurohet. Lajmin e bujshëm e ka botuar gazeta Quotidiano Nazionale në faqen e saj të parë, duke njoftuar se Papa ka bërë tashmë një kontroll mjekësor në një klinikë të Toskanës, transmeton Java news. Mjeku japonez […]

Myslimanët duhet të luftojnë kancerin e ekstremizmit

Myslimanët duhet të luftojnë kancerin e ekstremizmit

Nga – Fethullah Gulen* per The  Wall Street journal DËNOJE TERRORIZMIN, MBRO TË DREJTAT E NJERIUT DHE PROMOVO EDUKIMIN Ndërkohë që grupi që e quan veten si Shteti Islamik, njohur ndryshe me akronimin ISIS, vazhdon të prodhojë mizori në Lindjen e Mesme, myslimanëve u bie si detyrë të përballen me ideologjinë totalitare që e frymëzon atë […]

Kryeministri turk: Operacionet tona mund të ndryshojnë ekuilibrin e terroristëve në Siri dhe Irak

Kryeministri turk: Operacionet tona mund të ndryshojnë ekuilibrin e terroristëve në Siri dhe Irak

Sulmet ajrore të ndërmarra nga Turqia kundër grupit të Shtetit Islamik dhe rebelëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) mund të ndryshojnë ekuilibrin në Siri dhe në Irak, theksoi sot për shtypin kryeministri turk, Ahmet Davutoglu “Prania e një Turqie të pranueshme për të përdorur në mënyrë efikase forcën mund të mundësojë ndryshim të […]

Nikolla Tesla me veshje kombëtare shqiptare (Foto)

Nikolla Tesla me veshje kombëtare shqiptare (Foto)

Nikolla Tesla është një prej fizikantëve dhe shkencëtarëve më  të shquar serbë dhe botëror. Ai njihet për zbulimin dhe ridizajnimin e sistemit për furnizimin të energjisë aktuale alternative. Sidoqoftë, në këtë foto të pa parë ndonjëherë Tesla paraqitet në veshje kombëtare shqiptare, transmeton zeri.info. Në një foto të siguruar nga faqja “Albanian Vintage Photography, people, […]