Bota

“Ngatërrestari” Trump sulmohet ashpër nga demokratët

“Ngatërrestari” Trump sulmohet ashpër nga demokratët

Hillary Clinton dhe Bernie Sanders akuzuan Donald Trumpin se po nxit dhunë me fushatën e  tij elektorale. Ish-Sekretarja e Shtetit e quajti Trumpin një fanatik dhe e akuzoi se ai ka kryer zjarrvënie politike, ndërsa gurvantori i Vermontit e etiketoi miliarderin njujorkez si një gjënjeshtar patologjik. “Është e qartë se Donald Trumpi po zhvillon një […]

Bregu i Fildishtë, të shtëna në një resort turistik, 11 të vdekur

Bregu i Fildishtë, të shtëna në një resort turistik, 11 të vdekur

Të paktën 11 persona janë vrarë në një breshëri të shtënash në një resort në qytetin e Grand-Bassam, në Bregun e Fildishtë. Autoritetet policore lokale deklaruan se agresorët hapën zjarr ndaj një grupi personash si dhe kanë marrë peng stafin dhe disa persona të tjerë në hotel “Etoile”, ku janë të akomoduar shumë perëndimorë. Sipas […]

Greqi, prag katastrofe me refugjatët. Në shi e baltë, me sëmundje infektive

Greqi, prag katastrofe me refugjatët. Në shi e baltë, me sëmundje infektive

Një javë pas mbylljes totale të kufijve me ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë, rreth 13 mijë refugjatë, 4.000 prej të cilëve fëmijë, janë zgjuar për të tretën ditë me radhë në mes të shiut, baltës dhe pellgjeve me ujë, që rrethojnë çadrat, si dhe temperaturave të ulëta në kampin pranë fshatit Eidomeni. “Mjekët pa kufij”, personeli […]

Disfatë e rëndë e Trumpit në dy shtete

Disfatë e rëndë e Trumpit në dy shtete

Kandidati Donald Trump, ka pësuar dy humbje të rënda në zgjedhjet partiake për nominim presidencial republikan, që u mbajtën mbrëmë në dy shtete. Zoti Trump, biznesmen tejet i pasur, dhe aktualisht favorit në garën republikane presidenciale, humbi në Uashington D.C. dhe në Vajoming. Në Uashington fitoi senatori nga Florida, Marco Rubio, ndërsa Donald Trump ishte […]

Zgjedhjet në Gjermani, kriza e refugjatëve turbullon politikën

Zgjedhjet në Gjermani, kriza e refugjatëve turbullon politikën

Kriza e refugjatëve e ka bërë të paparashikueshëm rezultatin e zgjedhjeve për Parlamentet e landeve në Gjermani. Sesi do të reagojnë votuesit të dielën, kjo për ekspertët është më e pasigurtë se kurrë. Tensioni është i madh, thotë “DW”. Në asnjërin nga tri landet federale nuk parashikohet që të ketë fitimtarë të qartë, as për […]

Erdogan merr në kontroll gazetën më të madhe në vend, Zaman

Erdogan merr në kontroll gazetën më të madhe në vend, Zaman

Përmes një vendimiantikushtetues, një gjykatë turkeka sekuestruar asetet e gazetës “Zaman” dhe ka caktuar administrator shtetërorë për të menaxhuar gazetën. Gazeta Zaman është gazeta e më e madhe turke me rreth 700 mijë shitje mesatare ditore, dhe media opozitare më e madhe në vend. Kjo gazetë njihet edhe se është e afërt me lëvizjen Hizmet […]

Shpërthim pranë xhamisë në Stamboll, 10 viktima

Shpërthim pranë xhamisë në Stamboll, 10 viktima

Të paktën 10 persona kanë mbetur të vdekur dhe 15 të tjerë të plagosur nga shpërthimi i fuqishëm pranë xhamisë në Stamboll. Sipas dëshmitarëve, ky shpërthim ishte një sulm me bombë. Erdem Koroglu, i cili ishte duke punuar në një zyrë aty pranë në kohën e shpërthimit, tha për stacionin televiziv NTV se, “kishte parë […]

Turqi, në axhendën e samitit të G20-s edhe lufta kundër terrorizmit

Turqi, në axhendën e samitit të G20-s edhe lufta kundër terrorizmit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan kërkoi prej udhëheqësve botërorë gjatë së shtunës, që ta prioritizonin luftën kundër terrorizmit teksa do të mblidhen për një samit në jugperëndim të Turqisë, duke thënë se sulmet e Parisit të marra përsipër nga Shtetit Islamik treguan se koha për fjalë tashmë ka përfunduar. Gjakderdhja më e rëndë në Francë […]