Bota

Jepet alarmi për valë të re refugjatësh nga Siria dhe vendet tjera

Jepet alarmi për valë të re refugjatësh nga Siria dhe vendet tjera

Maqedonia pritet të vërshohet nga një valë e re e emigrantëve. Këtë e alarmuan ditëve të fundit organet e sigurisë, por edhe presidenti Gjorgje Ivanov. Sipas tij, përveç pritjeve të numrit më të madh të emigrantëve, pritet edhe rritja e rrezikut për keqpërdorimin e kalimeve ilegale, që do të ndikojë në situatën e sigurisë, transmeton […]

“Brexit”, Soros: BE-ja po shpërbëhet. Ristrukturimi, mundësi shpëtimi

“Brexit”, Soros: BE-ja po shpërbëhet. Ristrukturimi, mundësi shpëtimi

Investitori miliarder George Soros ka paralajmëruar se rezultati i referendumit britanik për të dalë nga Bashkimi Europian e bën tashmë shpërbërjen e bllokut “praktikisht të pakthyeshme”. Gjithsesi, ai ka bërë thirrje për ristrukturim të thellë të BE-së, në përpjekje për ta shpëtuar këtë bashkësi shtetesh. Përpara referendumit të së enjtes në Britaninë e Madhe, Soros […]

Brexit, Merkel: Jo vrazhdësi me Britaninë; Juncker: Rrezik nga efekti domino

Brexit, Merkel: Jo vrazhdësi me Britaninë; Juncker: Rrezik nga efekti domino

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se Bashkimi Europian nuk duhet të tregohet i vrazhdë në negociatat për largimin e Britanisë së Madhe. Merkel theksoi se vrazhdësia kundrejt vendeve që largohen nga Unioni nuk duhet të jetë prioritet në bisedime. Deklaratat e kancelares erdhën pasi ministrat e Jashtëm të 6 vendeve që themeluan BE-në u […]

Themeluesit e BE-së: Presion Britanisë për të dalë sa më shpejt

Themeluesit e BE-së: Presion Britanisë për të dalë sa më shpejt

Vendet themeluese të Bashkimit Europian dëshirojnë që Londra të nisë sa më shpejt negociatat për të dalë nga blloku. Ka qenë ky mesazhi që ministri i Jashtëm gjerman Frank Walter Steinmeier ka dhënë pas mbledhjes me homologët e 5 vendeve të tjera që 60 vjet më parë themeluan Unionin. Shefi i diplomacisë gjermane ka bërë […]

BE-Britani, përplasje edhe për kohën e largimit

BE-Britani, përplasje edhe për kohën e largimit

Nuk ka vend për depresion dhe as për panik. Me këtë koment, ministri i Jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier i parapriu takimit me gjashtë kryediplomatët e vendeve themeluese të BE-së. Ministrat e Jashtëm të Gjermanisë, Francës, Italisë, Belgjikës, Luksemburgut dhe Holandës pritet të mblidhen në Berlin gjatë ditës për të diskutuar rezultatin e referendumit britanik. Sipas […]

Clinton fiton në Kentucky, Sanders në Oregon

Clinton fiton në Kentucky, Sanders në Oregon

Demokrati Bernie Sanders ka fituar në zgjedhjet paraprake në Oregon të SHBA-ve, por kjo nuk i ndihmon aq shumë atij në sigurimin e kandidimit demokrat.  Atij i duheshin fitore të mëdha në zgjedhjet paraprake për ta arritur rivalen e tij Hillary Clinton. E kjo e fundit, sipas CNN, ka fituar në zgjedhjet paraprake të 17 […]

Tërmet prej 6.7 ballëve në Ekuador

Tërmet prej 6.7 ballëve në Ekuador

Një tërmet me magnitudë prej 6.7 ballëve të rihterit ka goditur Ekuadorin, ka njoftuar Vëzhguesi Gjeologjik i SHBA-së. Së fundmi vendi është goditur nga disa tërmete shkatërruese duke lënë dhjetëra të vdekur. Siç raportojnë mediat ndërkombëtare, tërmeti kishte epiqendrën 34 kilometra larg qytetit Rosa Zarate dhe 36 kilometra larg qytetit Muisne, të cilat tashmë janë […]

PE dhe Departamenti Amerikan kritika Qeverisë Turke në raportet vjetore

PE dhe Departamenti Amerikan kritika Qeverisë Turke në raportet vjetore

Parlamenti Evropian ve Departamenti Amerikan i Shtetit edhe në raportet vjetorë për vitin 2015 vazhdojnë ti bëjnë thirrje Turqisë që ti rikthehet vlerave dhe ligjeve Evropiane. Turqia probleme me lirinë e medias dhe pavarësisë e gjyqësorit. Vetëm para 3 ditësh Parlamenti Evropian aprovoi raportin për Turqinë që u cilësua nga analistët “Raporti më i Ashpër” […]

“The Economist”: Donald Trump, një rrezik i madh që i kanosen botës

“The Economist”: Donald Trump, një rrezik i madh që i kanosen botës

Zgjedhja e kandidatit republikan Donald Trump në krye të Shtëpisë së Bardhë, është rradhitur në dhjetë rreziqet më të mëdha që i kanosen botës nga Njësia Inteligjente e gazetës presitigjoze, ‘The Economist’. Në bazë të raportit të publikuar së fundmi, arsyetohet se qëndrimet e miliarderit amerikan kundër Tregtisë së lirë mund të cënojnë disa marrëveshje […]