Bota

Referendumi në Katalonjë, 90% duan pavarësinë nga Spanja

Referendumi në Katalonjë, 90% duan pavarësinë nga Spanja

Lideri i Katalonjës, Carles Puigdemont tha se krahina spanjolle fitoi të drejtën për të formuar shtetin e saj pas një referendumi kontradiktor që u trazua nga dhuna. Presidenti katalanas tha se tashmë është hapur dera që Katalonja të shpallë në mënyrë të njëanshme pavarësinë dhe festa në rrugë nuk ka munguar. Fjalët e Puigdemont u […]

Presidencialet në SHBA, sot debati i fundit televiziv

Presidencialet në SHBA, sot debati i fundit televiziv

Në prag të debatit të tretë dhe të fundit presidencial, që mbahet sot në mbrëmje në Las Vegas, demokratja Hillary Clinton vazhdon të ketë përparësi në sondazhe dhe rivalit të saj do t’i duhet të luftojë fort për të mbajtur gjallë shpresën për Shtëpinë e Bardhë. Në sondazhet e fundit, manjati i pasurive të paluajtshme […]

Turqia ‘pajtohet’ me Izraelin për 20 mln dollarë

Turqia ‘pajtohet’ me Izraelin për 20 mln dollarë

20 milionë dollarë do t’i kushtojë Izraelit rivendosja e paqes dhe marrëdhënieve diplomatike me Turqinë. Parlamenti turk miratoi me votë unanime marrëveshjen e “pajtimit” me Izraelin, me qëllim normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve, marrëdhënie që u tronditën 6 vjet më parë kur marina izraelite sulmoi një anije turke në Rripin e Gazës. Nga sulmi […]

Tragjedia e radhës në Mesdhe, mbytet varka me refugjatë

Tragjedia e radhës në Mesdhe, mbytet varka me refugjatë

304 emigrantë janë shpëtuar në det të hapur teksa varka e tyre u mbyt në ujërat e Mesdheut, por nga tragjedia 6 persona kanë humbur jetën. Trupat e tyre janë dërguar në portin Trapani të Sicilisë, mëngjesin e të shtunës. Mes viktimave, 3 janë fëmijë të mitur, të cilët humbën jetën menjëherë sapo varka prej […]

Britania: Ja kush janë vendet më të rrezikshme në Botë

Britania: Ja kush janë vendet më të rrezikshme në Botë

Në vazhdën e bombardimeve të koordinuara në Tajlandë 24 orët e fundit, Ministria e Jashtme britanike ka këshilluar qytetarët e saj në zonat turistike që të tregojnë kujdes dhe të shmangin vendet publike. E për këtë arsye autoritet britanike kanë publikuar edhe një hartë të ndarë me tre ngjyra: Shtetet me ngjyrë të kuqe janë […]

Vritet kreu i ISIS në Afganistan dhe Pakistan

Vritet kreu i ISIS në Afganistan dhe Pakistan

Hafiz Saeed, kreu i ISIS në Afganistan dhe Pakistan, besohet të jetë vrarë nga sulmet me dron nga SHBA gjatë muajit të kaluar. Vitin e kaluar, agjencia e inteligjencës afgane pati deklaruar se Saeed ishte vrarë gjatë një sulmi me dron në provincën lindore Nangarhar në Afganistan. Sidoqoftë, ISIS kishte insistuar se lideri i tyre […]

Gjermani, policia kërkon ndihmën e qytetarëve

Gjermani, policia kërkon ndihmën e qytetarëve

Autoritetet gjermane u kanë bërë thirrje qytetarëve që të depozitojnë nëpër stacionet policore çdo video, foto apo regjistrime audio që mund të kenë kapur gjatë sulmeve të një dite më parë në Mynih. Thirrja është bërë për të mësuar më shumë rreth sulmit që u mori jetën 9 personave, mes të cilëve tre shqiptarë dhe […]

Clinton zgjedh zëvendësin; është një ‘centrist’

Clinton zgjedh zëvendësin; është një ‘centrist’

Hillary Clinton ka përzgjedhur zëvendësin e saj. Ai është Tim Kaine, një senator i qendrës nga Virxhinia. Clinton njoftoi përzgjedhjen e saj përmes një postimi në Tëitter dhe pritet që prezantimin formal para mediave ta bëjë pasditen e së shtunës. Clinton refuzoi disa emra me prirje më të majta. Një i tillë ishte edhe rivali […]

Grushti dështoi, kohë bilancesh për trazirat në Turqi

Grushti dështoi, kohë bilancesh për trazirat në Turqi

Të paktën 190 persona kanë gjetur vdekjen dhe mbi 1 mijë janë plagosur nga trazirat e natës në Turqi. Ndër viktimat janë 41 oficerë policie, 47 civilë, 2 ushtarë dhe 104 persona si pjesë e organizimit të grushit të shtetit. Qeveria turke thotë se ka marrë kontrollin e institucioneve që u mësynë nga ushtarakët rebelë […]

1 2 3 7