Tërmet 3.8 ballësh në Tiranë

Tërmet 3.8 ballësh në Tiranë

Lëkundje tërmeti janë ndjerë në orët e para të ditës së sotshme në kryeqytetin shqiptar, Tiranë. Sipas Institutit Euromesdhetar të Sizmologjisë tërmeti është regjistruar në orën 04:14 minuta të së premtes, me magnitudë 3.8 ballë, bën të ditur TCh. Epiqendra e tërmeti ka qenë 52 kilometra në verilindje të kryeqytetit, me një thellësi prej 5 […]

Humanisti gjerman Rupert Neudeck: politikanët e Kosovës janë kriminelë!

Humanisti gjerman Rupert Neudeck: politikanët e Kosovës janë kriminelë!

Rupert Neudeck, bashkë-themelues i Komitetit Cap Anamur dhe kreu i “Helmetave të Gjelbërta”, flet për dëshpërimin e njerëzve në Kosovë dhe jostabilitetin të vendit. Në një intervistë për Kölner Stadt-Anzeiger, njëri prej humanistëve më të mëdhenjë europianë dhe miqve të mëdhenjë të Kosovës ngret akuza të rënda për kastat politike të Kosovës. Z. Neudeck, mijëra […]

Ish-agjenti serb, vlerësues i bisedimeve

Ish-agjenti serb, vlerësues i bisedimeve

Ish-shefi i Agjencisë informative të ushtrisë serbe, Dragan Vlladisavleviq, i cili në vazhdimësi ka kërcënuar Kosovën me hapjen e konflikteve të reja, është përzgjedhur drejtor i Zyrës së re të qeverisë serbe, e cila ekskluzivisht do të merret me procesin e negociatave Prishtinë-Beograd. Në fillim të këtij muaji, Qeveria e Serbisë ka vendosur që të […]

7 ndryshime të mëdha në rrjetin social “Facebook”

7 ndryshime të mëdha në rrjetin social “Facebook”

Kreu i “Facebook-ut”, Mark Zuckerberg dhe drejtues të tjerë të lartë kanë prezantuar konceptet e ndryshimeve dhe shtojcave në këtë rrjet social. Ndryshimet janë nga më të ndryshmet, edhe kwto veprime do tw ndihen nisur vençanwrisht te videot, blerjet online përmes “Facebbok”-ut, përgjigjet e mesazheve, jo vetëm nga mesanxheri, por edhe nëpërmjet aplikacioneve të tjera. […]

Italiani i UÇK-së që ra dëshmor për Kosovën

Italiani i UÇK-së që ra dëshmor për Kosovën

Heronjtë shuhen në heshtje. Francesco Bider, hebre me origjinë dhe shtetas italian, njihet shumë pak nga populli shqiptar. Po çfarë e lidhi atë me shqiptarët? Francesco iu bashkua luftës çlirimtare të Kosovës, aty ku edhe ra dëshmor.   Francesco Bider lindi në një famijle hebrenjsh në Rosazza të Piemontes dhe më pas u konvertuan në […]

“Pyet Ambasadorin”, Donald Lu përgjigjet më 3 Prill

“Pyet Ambasadorin”, Donald Lu përgjigjet më 3 Prill

Të premten, më 3 Prill, Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Shqipëri Donald Lu, do t’u përgjigjet pyetjeve në bashkëbisedimin e drejtpërdrejtë “Pyet Ambasadorin” në Facebook. Kjo është konfirmuar nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë përmes një postimi po në Facebook. “Doni të dini më shumë mbi përshtypjet e tij të para mbi […]

Ende në liri krimineli serb, që ekzekutoi gazetaren britanike shkaku i Kosovës

Ende në liri krimineli serb, që ekzekutoi gazetaren britanike shkaku i Kosovës

Në shenjë hakmarrjeje për bombardimet e NATO-s mbi objektin e Televizionit Shtetëror Serb (RTS) në vitin 1999, mafia serbe në Mbretërinë e Bashkuar vrau gazetaren angleze, Jill Dando, shkruan Mirror, duke iu referuar të burimeve policore britanike. Kriminelët e fuqishëm serbë organizuan dhe kryen vrasjen e gazetares britanike në një klub nate në Londër, shkruan […]

“Bomba” e 15-të e Zaevit publikohet sot në ora 14.00

“Bomba” e 15-të e Zaevit publikohet sot në ora 14.00

Opozita në Maqedoni do t’a publikoj të ashtëquajturën bombën e 15 -të skandalit të përgjimeve sot në ora 14.00 Kreu i LSDM Zoran Zaev ditë më parë u shpreh se përgjimet , dëshmojnë se ndershmëria e kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski është vetëm farsë që fsheh fytyrën e tij të vërtetë. Në përgjimin e publikuar, tregohet […]

Serbia po bën pastrim të heshtur në Luginë

Serbia po bën pastrim të heshtur në Luginë

Kryetari i Këshillit kombëtar shqiptar, Jonuz Musliu, ka thënë se Serbia po bën spastrim të heshtur etnik në Luginë të Preshevës. Ai ka thënë për ‘Epokën e re’ se me çdo kusht Beogradi është duke tentuar ta ndryshojë strukturën nacionale të popullsisë në Luginë. Musliu ka vlerësuar është e njëjtë sikurse ajo e Kosovës në […]

Bëhen 16 vjet nga vrasja e 106 civilëve në Pastasel

Bëhen 16 vjet nga vrasja e 106 civilëve në Pastasel

Sot mbushën 16 vite nga vrasja e 106 civilëve të pafajshëm. Më 31 mars të vitit 1999, pamjet që dolën nga masakra që u zhvillua në këtë vend la të stepur mbarë opinionin ndërkombëtar. Vetëm një ditë para masakrës, Pastaseli ishte mbushur me dhjetëra mijëra qytetarë, që kishin ikur nga Senoci, Kazniku, Palluzha, Qifllaku, Kramoviku, por […]