Shqipëria, 6 vjet në NATO

Shqipëria, 6 vjet në NATO

o 31 marsi është njëra ndër datat më të rëndësishme në historinë e Shqipërisë. Ky vend u bë anëtari i 28 i Kësaj Aleance Veri Atlantike bashkë me Kroacinë. Shqipëria kishte një rrugë të gjatë drejt anëtarësimit në NATO, ku njëherë u pranuar si anëtare e Këshillit për Bashkëpunim të Atlantikut të Veriut në qershor […]

Erdhi pranvera, kujdes nga alergjitë

Erdhi pranvera, kujdes nga alergjitë

Mjeku Ervin Mingomataj tregon për alergjitë e stinës dhe nga çfarë duhet të kihet kujdes gjatë kësaj periudhe. Poleni i luleve, bari, pemët, pushi, pluhuri, ilaçet, myshku, thumbimi i insekteve dhe disa lloj ushqimesh i stimulojnë alergjit Pranvera tashmë ka ardhur dhe bashkë me të edhe alergjitë. Për ata që vuajnë nga to, kjo stinë […]

Holanda mbështet integrimin e Shqipërisë në BE

Holanda mbështet integrimin e Shqipërisë në BE

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati dhe ministri i Energjisë dhe Industrisë, Damian Gjiknuri zhvilluan një vizite pune në Hagë. Në kuadër të kësaj vizite Bushati zhvilloi një takim me homologun e Mbretërisë të Vendeve të Ulëta, Bert Koenders. Gjatë këtij takimi palët diskutuan mbi nxitjen e bashkëpunimit dypalësh dhe rreth procesit të integrimit të Shqipërisë […]

Serbia e njeh për “fqinj” Kosovën

Serbia e njeh për “fqinj” Kosovën

Serbia ka deklaruar raporte fqinjësore me Kosovën. Ky fakt është “stampuar” në dokumentin e ministrave të punëve të jashtme dhe atyre të transportit të vendeve të rajonit, i dalë pas ministrealit “Western Balkan 6”, që është organizuar javën e shkuar në Prishtinë. Në preambulën gjashtëpikëshe të Deklaratës së përbashkët të miratuar nga ministrat e Kosovës […]

Mediat serbe, janë duke e përjetuar një ‘traum’ nga fitorja e Shqipërisë!

Mediat serbe, janë duke e përjetuar një ‘traum’ nga fitorja e Shqipërisë!

Mediat serbe nuk e kanë pritur aspak mirë fitoren e Shqipërisë ndaj Armenisë 2:1. Gazeta ‘Blic’, ka vënë një titull interesant. “Kthimi i Shqipërisë për katër minuta, ia vështirësoi jetën Serbisë”, thuhet në titullin e njërit prej mediumeve më të mëdha serbe, raporton Gazetaolle.com. Ndërkohë, ‘sportske.net’ kishte këtë titull: “Problem për serbët, fitore e re […]

Kosova kërkon anëtarësimin në KiE

Kosova kërkon anëtarësimin në KiE

Zv/ministri i Jashtëm i Kosovës, Petrit Selimi, thotë së Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës menjëherë pas nënshkrimit të MSA-së gjatë kësaj vere. Sipas tij, Kosova do të aplikojë për anëtarësim edhe në disa organizata dhe agjenci të OKB-së. “Gjashtë muajt e fundit kanë qenë shumë të suksesshëm. Jemi bërë anëtar […]

Shqiptarëve të Turqisë u refuzohet shtetësia e Kosovës

Shqiptarëve të Turqisë u refuzohet shtetësia e Kosovës

Shqiptarët që jetojnë në Turqi po ankohen për procedurat e marrjes së shtetësisë së Kosovës, duke i vlerësuar të paarsyeshme refuzimet që po u bëhen nga Ministria e Punëve të Brendshme (MPB). Vedud Ramadani, nga Gjilani, konsideron se refuzimi i shtetësisë për nipin e tij K.Sh., i lindur në Izmir, është bërë në mënyrë të […]

River Watch: Të shpëtojmë Vjosën, zemrën e kaltër të Evropës

River Watch: Të shpëtojmë Vjosën, zemrën e kaltër të Evropës

Dëmtimi i natyrës shqiptare, kryesisht i lumenjve, ku shtrati i tyre shfrytëzohet për inerte apo për sigurimin e energjisë nëpërmjet hidrocentraleve, ka shqetësuar ambientalistët vendas si dhe shoqata të huaja në mbrojtje të burimeve ujore. Shoqata gjermane River Watch po jep ndihmesën e saj për ta kthyer luginën e Vjosës në park kombëtar. Ata kanë […]

Task Forca Speciale e BE-së do të hetojë në Maqedoni

Task Forca Speciale e BE-së do të hetojë në Maqedoni

Task Forca Hetimore Speciale (SITF) Bashkimit Evropian do të hetojë aferën e përgjimeve dhe aferën “Puç” në Maqedoni. Një zyrtar i Bashkimit Evropian në Bruksel ka theksuar për INA se kjo taskë forcë do të përfshihet në procesin e hetimeve në Maqedoni . “Prokurorë dhe ekspertë të SITF pritet të përfshihen në hetimet në Maqedoni. […]