Shqipëria e Kosova nga maji me dogana të përbashkëta

Shqipëria e Kosova nga maji me dogana të përbashkëta

Sot në Drejtorinë e përgjithshme të Doganës së Kosovës qëndrojë për vizitë zv. Ministrja e Financave të Republikës së Shqipërisë znj. Irena Beqiraj e cila njëkohësisht është edhe Drejtoreshë e përgjithshme e Doganës së Shqipërisë, gjithashtu në këtë takim mori pjesë edhe Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë zt. Qemal Minxhozi. Drejtori i përgjithshëm i Doganës […]

E tmerrshme, me thika i kërcënojnë ‘Plisat’!

E tmerrshme, me thika i kërcënojnë ‘Plisat’!

E pakapshme për mendjen e njeriut. A patolerueshme dhe e vrazhdë deri në pikën e fundit. Askush nuk e di se jemi në luftë me armikun apo pse dalim në këtë mënyrë. Një selam i tmerrshëm i tifozëve mitrovicas ‘Torcida’ drejtuar ‘Plisave’ të Prishtinës. Me thika e me maska dalin Torcida, ky është selami i […]

Shqipëria e treta ndër 15 destinacionet e 2015-s

Shqipëria e treta ndër 15 destinacionet e 2015-s

Turizmi në Shqipëri vazhdon të lulëzojë dhe prej kohësh është zgjedhur ndër destinacionet e preferuara për t’u vizituar nga mediat ndërkombëtare. Një reklamim pozitiv ka bërë edhe revista prestigjioze franceze “L’Express”, e cila e rendit Shqipërinë të tretën, ndër 15 destinacionet kryesore për vitin 2015. Lajmi publikohet nga vetë kreu i qeverisë, Edi Rama, i […]

Kosova më e izoluar se Koreja Veriore

Kosova më e izoluar se Koreja Veriore

Kosova është shtet më i izoluar sesa Koreja e Veriut. Së paku kështu dëshmon indeksi për kufizimin e vizave nga kompania, Henley& Partners, raporton KTV. Sipas këtij indeksi, Kosova renditet në vendin e 88, duke e ndarë pozitën e njëjtë me Sudanin, Libanin dhe Shri Lankën. Të dhënat kanë treguar se pavarësisht mendimit të përhapur […]

Gjuriq: Mitrovica është Serbi dhe Serbia do të mbetet në Mitrovicë

Gjuriq: Mitrovica është Serbi dhe Serbia do të mbetet në Mitrovicë

Drejtori i Zyrës së Qeverisë serbe për Kosovën, Marko Gjuriq, ka deklaruar se problemi në zbatimin e Marrëveshjes së Brukselit ka ndodhur për shkak të mos respektimit të dinamikës. Ai konsideron se Serbia i ka përmbushur të gjitha detyrimet e veta, ndërsa Prishtinës i kanë mbetur për realizim gjashtë pika të Marrëveshjes. “Kemi situatë absurde […]

Përgjimet, nuk përkthehet përgjigjja e Ivanov: Nuk flas jashtë Maqedonisë

Përgjimet, nuk përkthehet përgjigjja e Ivanov: Nuk flas jashtë Maqedonisë

Zgjerimi i bashkëpunimit ekonomik ishte çështja kryesore e diskutuar mes krerëve të shtetit shqiptar dhe maqedonas. Në një vizitë zyrtare në Shqipëri, Presidenti maqedonas Gjorge Ivanov u prit nga homologu shqiptar, Bujar Nishani, ku mbajtën edhe një konferencë të përbashkët, me theks në përmirësimin e marrëdhënieve në aspektin ekonomik. Por Presidenti Ivanov devijoi në përgjigjen […]

Përfitimet e tërshërës për zemrën shkojnë përtej fibrave

Përfitimet e tërshërës për zemrën shkojnë përtej fibrave

Ngrënia e drithërave të integruara është e lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, ndërsa studiuesit amerikanë sugjerojnë që një komponentë e tërshërës mund ta mbrojë zemrën. Shengmin Sang nga Qendra për ekselencë në teknologjitë paskultivuese në Universitetin shtetëror të Karolinës së Veriut për bujqësi dhe teknikë tha se ekzistojnë prova në […]

Serbia thotë se Kosova nuk mund ta padisë për gjenocid

Serbia thotë se Kosova nuk mund ta padisë për gjenocid

Meqë Kosova nuk është anëtare e Kombeve të bashkuar, ajo nuk mund ta padisë Serbinë për gjenocid, te Gjyqi Ndërkombëtar i Drejtësisë dhe këtë ajo mund ta bëjë vetëm me rekomandimin e posaçëm të Këshillit të Sigurimit, transmeton gazeta e Beogradit “Veçernje Novosti“. Sipas kësaj gazete, përcjell Koha.net, Kosova, edhe nëse do t’ia dilte ta […]