Shqipëria: Perla e fundit e pazbuluar e Mesdheut

Shqipëria: Perla e fundit e pazbuluar e Mesdheut

Kur vjen puna për të udhëtuar, mund të argumentohet se pak ‘gurë’ kanë mbetur të pa lëvizura në Evropë, por një prej tyre është padyshim Shqipëria. Në shumë aspekte, Shqipëria është pjesa e munguar e ‘misterit’ të turizmit të Mesdheut. Ky vlerësim vjen nga raporti më i fundit i Horwath Ltd, lider botëror në fushën […]

Arsimi, Kreativitet, Mjerim

Arsimi, Kreativitet, Mjerim

nga – Ronaldo Caraku Ronaldo Caraku #UsupTalks Ronaldo Caraku #UsupTalks Posted by USUP – Unioni i Studentëve të Universiteteve të Pavarura on Monday, 14 May 2018 Çka është mjerimi? Mjerimi nuk eshte te jesh i varfer, mjerimi nuk eshte sofra bosh. Mjerimi nuk eshte spitali pa ilaçe. Mjerimi nuk eshte as rinia ne droge e ne […]

Prokuroria shqiptare heton dy kompani që importojnë miell nga Kosova, dyshimet për mashtrim

Prokuroria shqiptare heton dy kompani që importojnë miell nga Kosova, dyshimet për mashtrim

Prokuroria në Shqipëri ka filluar hetimet duke vënë para përgjegjësisë penale dy kompanitë kryesore të importit të miellit në Shqipëri. Të dyja këto kompani zënë rreth 40 përqind të tregut në Shqipëri dhe miellin e importojnë nga Kosova. Prokuroria ka konfirmuar se ka regjistruar procedimin penal për veprat “Kontrabandë me mallrat e tjera” dhe “Prodhim […]

FMN rishikon me rritje borxhin e Shqipërisë, më i larti në rajon; Rasti mbresëlënës i Serbisë, ulje 10% të PBB brenda vitit

FMN rishikon me rritje borxhin e Shqipërisë, më i larti në rajon; Rasti mbresëlënës i Serbisë, ulje 10% të PBB brenda vitit

Duke përfituar nga ambient i ulët interesash, forcim të monedhave kombëtare, hyrje në ciklin rritës të ekonomisë dhe politikave shtrënguese fiskale, vendet e Rajonit të Ballkanit po ulin borxhin publik. Ndërsa shtete të tilla si Kosova dhe Maqedonia që kishin nivele të ulëta të borxhit në krahasim me PBB po shfrytëzojnë momentin për kryer investime […]

Mijëra shqiptarë në ankth, sot dalin fituesit e Lotarisë Amerikane, ku mund të kontrolloni përgjigjet

Mijëra shqiptarë në ankth, sot dalin fituesit e Lotarisë Amerikane, ku mund të kontrolloni përgjigjet

Mijëra shqiptarë që kanë aplikuar për Lotarinë Amerikane do të marrin sot përgjigje. Nga ora 18:00 e pasdites të gjithë aplikuesit mund të verifikojnë nëse janë përzgjedhur ose jo nga Lotaria Amerikane. Më 10 maj Ambasada Amerikane, njoftoi se lista e fituesve do të jetë publike prej ditës së sotme. “Të martën, duke filluar nga […]

Shikoni çka i ndodh trupit tonë pas ndarjes! (Video)

Shikoni çka i ndodh trupit tonë pas ndarjes! (Video)

Mbase më mirë do ta kuptojmë atë se çka ndodh në trupin tonë pas ndarjes ose divorcit, mund të na ndihmojnë që më lehtë ta përballojmë këtë gjendje të vështirë. Ndarjet janё pjesё e jetёs dhe kur ndodhin, ne do tё ndihemi tё lënduar, pavarësisht përpjekjeve tona pёr ta kaluar kёtё humbje. Ne të gjithë […]

Gazeta spanjolle: Kryeministri i Spanjës humbi betejën përballë Kosovës

Gazeta spanjolle: Kryeministri i Spanjës humbi betejën përballë Kosovës

Sipas gazetës spanjolle, ElConfidencial, kryeministri spanjoll Mariano Rajoy zakonisht nuk udhëheq fushatat kundër BE-së. Megjithatë, shkruan ky medium, ai e ka humbur “Luftën Ballkanike”. Sipas këtij mediumi, përcjell Telegrafi, Qeveria spanjolle është përpjekur që Kosova të mos marrë trajtim shtetëror në samitin e ardhshëm të vendeve të Ballkanit Perëndimor në Sofje. I vënë në presion […]

Merkel: Paqja në Ballkan, shumë e brishtë

Merkel: Paqja në Ballkan, shumë e brishtë

Në Konventën Kombëtare të Katolikëve, që u mbajt në Mynster të Gjermanisë foli edhe kancelarja Angela Merkel. Merkeli përcolli përshtypje nga takimet e fundit me liderët e Ballkanit Perëndimor e detyrat para vetes. Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel tha se Ballkani Perëndimor mbetet një nga detyrat e Gjermanisë në politikën e jashtme. Merkeli u ndal […]

Shqipëria drejt shuarjes? Bien ndjeshëm lindjet në tremujorin e parë

Shqipëria drejt shuarjes? Bien ndjeshëm lindjet në tremujorin e parë

Me ritme të shpejta, Shqipëria po përjeton tkurrjen e popullsisë.  Edhe tremujori i pari i 2018-s, sipas shifrave të INSTAT, tregon se e ardhmja nuk është aspak optimiste. Situata nuk duket optimiste edhe sipas OKB-së. Organizata e Kombeve të Bashkuara në parashikimin e saj për popullsinë shqiptare sipas normës së fertilitetit parashikonte në Variantin pesimist […]

Analiza/Çfarë po ndodh mes SHBA dhe Gjermanisë? Telefonata e Merkel me Putin pas vendimit të Trump

Analiza/Çfarë po ndodh mes SHBA dhe Gjermanisë? Telefonata e Merkel me Putin pas vendimit të Trump

A do të përmirësohen raportet mes Gjermanisë dhe Rusisë, për shkak të politikës së njëanshme të Trumpit? Kontaktet janë shpeshtuar ndërkohë që edhe vendet e tjera po veprojnë. Presidenti amerikan Donald Trump me politikën e tij të ashpër e ka ringjallur debatin politik mes Moskës dhe Berlinit. Me 11 maj është zhvilluar një telefonatë mes […]