Lëshohen 2.500 faqe dëshmi të takimit mes zyrtarëve të fushatës së Trump dhe rusëve

Lëshohen 2.500 faqe dëshmi të takimit mes zyrtarëve të fushatës së Trump dhe rusëve

Një panel i Senatit amerikan ka lëshuar dokumente të reja për takimin e qershorit 2016 midis ndihmësve të fushatës së Trump dhe një delegacioni rus që premton të ndihmojë fushatën e tyre. 2.500 faqe të transkripteve konfirmojnë se Donald Trump Jr dhe ndihmësit e fushatës donin të “poshtëronin” kundërshtaren Hillary Clinton. Takimi është pjesë e […]

“Stop”/ Falsifikimi i ushqimeve dhe pijeve, Prokuroria çon në Gjykatë dosjen për 9 persona

“Stop”/ Falsifikimi i ushqimeve dhe pijeve, Prokuroria çon në Gjykatë dosjen për 9 persona

Sektori i hetimit të Veprave Penale në fushën e Krimit Ekonomiko-Financiar dhe korrupsionit në Prokurorinë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Shkodër ka përfunduar hetimet paraprake dhe ka dërguar për gjykim një prej çështjeve më të bujshme dhe sensitive  të kësaj Prokurorie, duke marrë si të pandehur 9 persona  prej të cilëve  8 persona fizik […]

Vuçiç: Kam marrë një plan nga Perëndimi për Kosovën

Vuçiç: Kam marrë një plan nga Perëndimi për Kosovën

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka konfirmuar në Sofje, në prag të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, sot pasdite, se e ka pranuar një plan të përgatitur nga Perëndimi si propozim për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. B92 raporton se kjo është hera e parë që Vuçiq e ka thënë këtë publikisht – pas disa ditësh spekulimesh në […]

Heqja e stendës “Çamëria”, Idrizi: Arroganca greke bën genocid në mes të Tiranës

Heqja e stendës “Çamëria”, Idrizi: Arroganca greke bën genocid në mes të Tiranës

Kreu i Partisë për Drejtësi dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, deklaroi se arroganca e Ambasadës Greke është gjallëruar kohët e fundit, duke menduar që edhe në mes të Tiranës mund të bëjë genocid kulturor. Idrizi e ka cilësuar si të paprecedent heqjen e stendës së librave çam nga ndërhyrje greke, ndërsa i bëri thirrje ministrit të […]

Në prani të kryetarit të bashkisë, shpaloset edhe një herë pretendimi “Jugu është Greqi” (video)

Në prani të kryetarit të bashkisë, shpaloset edhe një herë pretendimi “Jugu është Greqi” (video)

Ndërsa Tirana zyrtare zien nga problemet e brendshme, në Bularat të Gjirokastrës, Lëvizja për Ringjalljen e Vorio Epirit me kryetar Mondi Kolila kërkon aneksimin e jugut të Shqipërisë. Në një tubim me pak njerëz dhe me flamurin e Vorio Epirit, Montis Kolilas i cili thuhet se është kryetari i Lëvizjes për Ringjalljen e Vorio Epirit […]

10 CEO-t më të fuqishëm në botë

10 CEO-t më të fuqishëm në botë

Këtë vit, lista me njerëzit më të fuqishëm në botë (World’s Most Powerful 2018) përbëhej nga 75 emra, 1 për çdo 100 milionë njerëz në tokë. Nga këta, 35 janë drejtues kompanish. Pjesa më e madhe janë amerikanë, ndjekur nga disa aziatikë, një europian dhe një afrikan. Më poshtë janë dhjetë CEO-t më të fuqishëm, […]

Në 2022, më shumë lajme të rreme se të vërteta

Në 2022, më shumë lajme të rreme se të vërteta

Në vitin 2022 vendet e Perëndimit do të konsumojnë më shumë lajme të rreme se sa të vërteta dhe nuk do të ketë kapacitet të mjaftueshëm material apo teknologjik për t’i eliminuar, sipas raportit të ‘Parashikimeve teknologjike për vitin 2018’ të shoqërisë së konsulencës Gartner. Kjo është një nga të dhënat e Forumit ‘Fake news, […]

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur?

Ushqimi gjatë muajit të Ramazanit: Cilin ushqim dhe pije duhet shmangur?

Ushqimi i besimtarëve gjatë muajit të agjërimit dallon nga ushqimi i përditshëm, prandaj është e nevojshme t’i kushtoni kujdes këshillave të mjekëve dhe të nutricionistëve, në mënyrë që organizmi të funksionojë pa probleme të mëdha gjatë agjërimit, porosisin ekspertët shëndetësorë. Besimtarët është e nevojshme që të konsumojnë ushqimin i cili tretet ngadalë, duke përfshirë edhe […]

7 ishuj grekë për pushimet verore

7 ishuj grekë për pushimet verore

Edhe pse lagen nga i njëjti det i mrekullueshëm, ishujt grekë kanë secili personalitetin e vet. Dhe janë për të gjithë: për ata që pëlqejnë të shijojnë jetën e natës deri në agim, për romantikët, familjet, për ata që pëlqejnë sportet e ndryshme. Por bëni kujdes, pavarësisht larmishmërisë dhe numrit – 300 të banuara dhe […]

Brenda katër vitesh, Kosova me hekurudha moderne

Brenda katër vitesh, Kosova me hekurudha moderne

Deri në vitin 2022, Kosova do ketë të përfunduar rrjetin modern hekurudhor që lidh atë me shtet e rajonit dhe më gjerë. Kështu bëjnë të ditur zyrtarë të qeverisë së Kosovës, sipas të cilëve, në muajin korrik pritet të fillojë rehabilitimi i rrjetit hekurudhor, Fushë Kosovë – Hani i Elezit në kufi me Maqedoninë, kurse […]