Shëngjin, konflikt me armë zjarri pranë një qendre votimi

Shëngjin, konflikt me armë zjarri pranë një qendre votimi

Një person ka mbetur i plagosur paraditen e së dielës në Shëngjin, pasi është qëlluar me armë zjarri pranë një qendre votimi. Lajmi është komunikuar nga kandidati i LSI-së për Lezhën, Viktor Tusha, i cili ka thënë se ka patur një konflikt të armatosur, por pa dhënë detaje. Ndërkohë, i kontaktuar nga Top Channel drejtori […]

PD tërheq komisionerët nga 30 qendra votimi në Lushnje

PD tërheq komisionerët nga 30 qendra votimi në Lushnje

Partia Demokratike ka tërhequr komisionerët e saj, duke bllokuar procesin e votimit në gati 30 qendra votimi në Lushnje dhe në Divjakë. Komisionerët janë larguar pasi pretendojnë se jashtë qendrave të votimit qëndrojnë persona, të cilët kërkojnë të ndikojnë te votuesit. Kjo problematikë është konfirmuar edhe nga kreu i PD në Lushnje, Myslym Murizi. “Problematika […]

Bajrami i Madh, besimtarët falin Namazin në sheshin e ri

Bajrami i Madh, besimtarët falin Namazin në sheshin e ri

Me përfundimin e muajit të Shenjtë të Ramazanit,pas 30 ditëve agjërim, lutje, adhurime, besimtaret muslimanë shqiptare, dhe ata në mbarë botën, po festojnë diten e Fiter Bajramit. Ashtu si në të kaluarën edhe këtë vit besimtarët janë mbledhur për të falur namazin duke iu lutur Zotit tu pastrojë shpirtin nga e keqja. Këtë vit ceremonia […]

Fustanella, në gjurmë të origjinës!

Fustanella, në gjurmë të origjinës!

Një nga veshjet më karakteristike dhe njëherazi më karizmatike të shqiptarëve, njihet edhe fustanella, apo ajo që të huajt e quajnë “Albanian kilt”, e ngjashme me “fundin” apo kiltin skocez, e mbajtur nga shqiptarët, më vonë edhe nga grekët, e kombe të tjera të Ballkanit. Faik Konica me fustanellë Në pjesën e parë të videos së sotme është […]

Votojmë për një epokë të re

Votojmë për një epokë të re

Pranvera Shehaj  Kur ekzekutivi ynë të ketë në krye një shtetar që vjen nga karrigia e suksesit personal, vetëm atëherë do të mund të besojmë tek zhvillimi i këtij vendi, vetëm aëherë do të bindemi se vota ka qenë vërtet armë e zotëruar me mençuri dhe e përdorur me një përgjegjësi absolute.   Gjithçka pati […]

Dhjetëshja e mbiemrave më të përhapur në Kosovë dhe Shqipëri

Dhjetëshja e mbiemrave më të përhapur në Kosovë dhe Shqipëri

Mbiemrat e njerëzve (patronimet), përveç përkatësisë identitare, shëmbëllejnë edhe mjedisin social e kulturor. Të tillë janë edhe mbiemrat e njerëzve në Kosovë dhe Shqipëri. Derisa shënimet e Perandorisë Osmane për katër vilajetet shqiptare nuk sjellin gjë me vlerë në lëmë të llagëpeve për shkak se nuk ishte praktikë përdorimi i tyre, në shtetin e sapoformuar […]

I vendosur në qendër të akuzave, reagon Haki Çako: Kemi marrë të gjitha masat për të dielën

I vendosur në qendër të akuzave, reagon Haki Çako: Kemi marrë të gjitha masat për të dielën

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Haki Çako ka qenë vazhdimisht në qendër të akuzave, kryesisht nga LSI, për mbarëvajtjen e fushatës elektorale dhe procesit zgjedhor. Në një komunikim për mediat, Çako tha sot se policia ka marrë të gjitha masat për të dielën. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të denoncojnë të gjitha […]

Goditi priftin me kaçavidë, 6 vite burg për shqiptarin në Itali

Goditi priftin me kaçavidë, 6 vite burg për shqiptarin në Itali

Shqiptari Ardit Jakimi është dënuar me 6 vite burg në Itali. 25 vjeçari akuzohet se lidhi dhe grabiti Antonio Pisani në kishën Sant’Anna mbrëmjen e 18 dhjetori 2015. Vendimi është dhënë nga Giovana Pacifico e gjykatës në Nocera. Ngjarja Mbrëmjen e ngjarjes, prifti kishte dalë nga famullia për të vënë në punë kaldajën kur është […]

Shqipëria më 1952 kishte blerë dorëshkrimet e De Radës për 3 milionë lireta

Shqipëria më 1952 kishte blerë dorëshkrimet e De Radës për 3 milionë lireta

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka publikuar një procesverbal të vitit 1952, ku merret në dorëzim arkivi i Jeronim De Radës, çmimet, fletët nga dorëshkrimi i veprës “Këngët e Milosaos”. Materialet i kanë kushtuar qeverisë shqiptare 3 milionë lireta. Një “urdhër-ngarkimi”, me numër protokolli 18, drejtuar nga Instituti i Shkencave, seksioni i historisë, na njofton […]

1 2 3 1,961