aurenc bebja

Search results for aurenc bebja

Telegrami ekskluziv i Aleksandër Moisiut, para se të nisej në Amerikë : Faleminderit Paris!

Telegrami ekskluziv i Aleksandër Moisiut, para se të nisej në Amerikë : Faleminderit Paris!

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Maj 2018 “Comoedia” ka botuar, të dielën e 6 nëntorit 1927, në ballinë, telegramin e aktorit të famshëm me origjinë shqiptare, Z. Aleksandër Moisiut, dërguar asokohe kryeredaktorit të po kësaj gazete kulturore franceze, Z. Gabriel Boissy. Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, […]

1938/New York Herald: “Mbreti Zog dëshiron prej kohësh të shkojë në Amerikë dhe të takojë presidentin Roosevelt”

1938/New York Herald: “Mbreti Zog dëshiron prej kohësh të shkojë në Amerikë dhe të takojë presidentin Roosevelt”

Nga Aurenc Bebja* “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 30 prillit 1938, në faqen n°2, shkrimin e gazetës amerikane “New York Herald” në lidhje me dëshirën e mbretit Zog për të vizituar Shtetet e Bashkuara të Amerikës, dhe gjatë kësaj vizite të takohet me presidentin Roosevelt. Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut […]

“Tri motrat e Zogut udhëtuan në bordin e “Queen-Mary” me Samuel Goldwyn, producentin e famshëm kinematografik amerikan”

“Tri motrat e Zogut udhëtuan në bordin e “Queen-Mary” me Samuel Goldwyn, producentin e famshëm kinematografik amerikan”

Nga: Aurenc Bebja, Francë – 18 Prill 2018 “Paris-soir” ka botuar, të martën e 29 marsit 1938, në faqen nr 3, një shkrim në lidhje me udhëtimin e tri motrave të Mbretit Zog nga Amerika për në Francë, në të cilin shpjegon arsyen e kthimit të tyre të përshpejtuar në Evropë. Aurenc Bebja ka sjellë […]

Le Figaro (1914): Konflikti i autorësisë për pullën e re postare artistike të heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut të famshëm

Le Figaro (1914): Konflikti i autorësisë për pullën e re postare artistike të heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut të famshëm

Nga: Aurenc Bebja “Le Figaro”, ka botuar, të enjten e 5 marsit 1914, në ballinë, një shkrim në lidhje me konfliktin e autorësisë së pullës së re postare artistike të heroit kombëtar shqiptar, Skënderbeut të famshëm. Cilat kanë qenë palët e përfshira në këtë konflikt ? Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë […]

CE SOIR (1939) : MBRETËRESHA GERALDINË KA REFUZUAR OFERTËN MARRAMENDËSE TË HOLLYWOOD-IT PREJ NJË MILION DOLLARËSH

CE SOIR (1939) : MBRETËRESHA GERALDINË KA REFUZUAR OFERTËN MARRAMENDËSE TË HOLLYWOOD-IT PREJ NJË MILION DOLLARËSH

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Prill 2018 “Ce soir” ka botuar, të hënën e 24 prillit 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me ofertën marramëndëse që Hollywood-i i ka bërë asokohe Mbretëreshës Geraldinë për të luajtur një film, të cilën ajo e ka refuzuar në mënyrë kategorike. Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), […]

Le gaulois (1913): “Shqiptarët ndihmuan Jeanne D’arc në 1429, që të çlironte qytetin e Orleanit, në Francë”

Le gaulois (1913): “Shqiptarët ndihmuan Jeanne D’arc në 1429, që të çlironte qytetin e Orleanit, në Francë”

Nga Aurenc Bebja* Francë, 18 Mars 2018 Gazeta franceze, “Le Gaulois” ka botuar të shtunën e 25 janarit 1913, në ballinë, një shkrim për marrëdhëniet mes popullit shqiptar dhe atij francez duke u mbështetur në dy shembuj konkretë. Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për publikun shqiptar, tekstin e plotë: […]

Poezia e Paolo Giovio-s për Gjergj Kastriotin në veprën “Elogia virorum bellica virtute illustrium”

Poezia e Paolo Giovio-s për Gjergj Kastriotin në veprën “Elogia virorum bellica virtute illustrium”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Mars 2018 Francesco Tajani, në veprën e tij “Le Istorie Albanesi”, botuar në Salerno në 1886, ka përkthyer nga latinishtja në italisht, në faqen n° 124, poezinë e Paolo Giovio-s për Gjergj Kastriotin, të cilën e gjejmë në faqen n° 147 të veprës me titull “Elogia virorum bellica virtute illustrium”, botuar në 1575 […]

Le Petit Parisien (Korrik, 1912) : “Prishtina është e shqiptarëve”

Le Petit Parisien (Korrik, 1912) : “Prishtina është e shqiptarëve”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2018 “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët. Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për lexuesin shqiptar, rrëfimin e plotë të gazetës franceze : “Konstandinopojë, 24 korrik. Thashethemet […]

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve

Nga Aurenc Bebja* Në fillimin e veprës me titull “Scanderbegus hoc est vita et res strenue feliciterque gestae, Georgii Castrioti, Epiri regis, ob magna facta Scanderbegi dicti, contra Turcarum immanitatem & perfidiam, …” të autorit Georgio Bartholdo Pontano, gjejmë një portret të rrallë të heroit tonë kombëtar, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për […]

1 2 3 8