Teknologji

Instagram-i, profesioni fitimprurës i shumë të rinjve

Instagram-i, profesioni fitimprurës i shumë të rinjve

Përdoruesit e Instagram-it me ndjekës nga 50 K deri në 200 K mund të fitojnë më shumë se 1,000 dollarë për çdo foto të sponsorizuar që ata postojnë. Instagram-i po kthehet një ndër profesionet e shumë të rinjve, të cilët kanë në këtë llogari një numër shumë të madh ndjekësish. Paratë që kompani të ndryshme […]

Kuptimi i vërtetë i emoticon-ve (Foto)

Kuptimi i vërtetë i emoticon-ve (Foto)

Jo të gjitha emoticon janë ato që duken. Fytyrat rrumbullake të përdorura në biseda po përdoren gjithnjë e më shumë për të zëvendësuar emocione apo gjeste. Për këtë arsye, çdo vit dalin emoticon të reja pas miratimit nga Unicode Consortium, organizata që merret me mirëmbajtjen e një sistemi të përbashkët standard të shkrimit të karakterve […]

Shfaqen fotografitë e para të Samsung Galaxy J5 (2017)

Shfaqen fotografitë e para të Samsung Galaxy J5 (2017)

Samsung së shpejti do të lansojë modelin e ri nga seria e tij e popullarizuar J. Ky do të jetë telefoni që do të mbajë emrin Samsung Galaxy J5 (2017), i cili ka marrë certifikatën WiFi Alliance (WFA), dhe po ashtu ishte edhe në listimin në benchmark, transmeton kp. Megjithatë, kësaj radhe kanë rrjedhë disa […]

NASA publikon hartën e natës së Tokës, shikoni si duket

NASA publikon hartën e natës së Tokës, shikoni si duket

Nga Nasa vjen harta e re e natës e Tokës, e realizuar falë satelitit Suomi Npp, agjencia hapësinore amerikane dhe agjencia për atmosferën dhe oqeanet. Bëhet fjalë për një pamje të përbërë nga dritat e natës në Tokë, që na jep atë që deri tani është pamja më e qartë e jetës njerëzore në planet. […]

Të hash ujin

Të hash ujin

  Shkencëtarët britanikë kanë realizuar një formulë, e cila e bën ujin jo thjesht të qëndrueshëm si një top, por edhe konsumimi i tij është ndryshe, nuk pihet, por hahet. Sado e çuditshme që kjo mund të duket, laboratori “Skipping Rocks” synon që të në të ardhmen të eliminojë përdorimin e plastikës, siç janë bidonët, […]

Facebook ndërmerr masa të reja kundër “fake news”

Facebook ndërmerr masa të reja kundër “fake news”

Gjiganti i rrjeteve sociale Facebook njoftoi sot se do të rriste luftën kundër informacioneve të rreme (“fake news”), nëpërmjet mbikëqyrjes së sjelljeve të dyshimta, si mesazhe të përsëritura apo masive dhe mbyllja e llogarive. “Objektivi është të sigurohemi që njerëzit të ndihen mirë për atë që pretendojnë të jenë në rrjetin social. Ne kemi konstatuar […]

3 943 shqiptarë janë përgjuar në Whats app, Viber e Facebook

3 943 shqiptarë janë përgjuar në Whats app, Viber e Facebook

3 943 persona janë përgjuar në territorin shqiptar gjatë komunikimeve të tyre telefonike, kompjuterike dhe në ato të platformave Whats app, Viber dhe Facebook. Kjo shifër bëhet publike nga Prokuroria e Përgjithshme e cila sqaron se këta shtetas kanë qenë të dyshuar dhe disa prej tyre vazhdojnë ende të përgjohen për llogari të 676 procedimeve […]

Samsung Galaxy S8: Cilat janë risitë?

Samsung Galaxy S8: Cilat janë risitë?

Lirisht mund të themi se prezantimi i serisë së telefonave Galaxy S8 paraqet kthesë për Samsung. Edhe pse kompania çdo vit sjell telefona të shkëlqyeshëm, modelet e reja janë pritur me vëmendje të posaçme dhe përshtypja e përgjithshme është se nuk kanë dëshpëruar, por e kundërta. Seria e re e telefonave Galaxy S ka sjellë […]

1 2 3 105