Shëndeti

Pse ndieni uri edhe pasi që keni ngrënë tepër

Pse ndieni uri edhe pasi që keni ngrënë tepër

Nëse keni qenë ndonjëherë në ndonjë situatë kur keni ngrënë tepër, dhe të nesërmen jeni zgjuar shumë të uritur, ju sjellim shpjegimin e ekspertëve. Një ditë pasi që keni ngrënë tepër, trupi juaj është i rraskapitur. Kjo lodhje është pasojë e asaj që trupi ka punuar gjithë natën për ta tretur ushqimin e tepërt që […]

Kjo është shprehia më e zakonshme e njerëzve inteligjentë

Kjo është shprehia më e zakonshme e njerëzve inteligjentë

Sado e frikshme apo çuditshme që mund t’ju duket, inteligjenca e vërtetë është paksa e rrallë ditëve të sotme. Ata të cilët kanë një dëshirë të vërtetë për të mësuar, i zgjerojnë njohuritë e tyre dhe i thyejnë barrierat e ndryshme me qëllim që të futen në mesin e pak personave me të njëjtin nivel […]

Mjekët japin alarmin! Si po jua deformon telefoni trupin pa e kuptuar!

Mjekët japin alarmin! Si po jua deformon telefoni trupin pa e kuptuar!

Dhimbjet e tmerrshme të qafës dhe shpatullave kanë një shpjegim që do jua heqë smartphonin nga duart, për ca kohë! Vertikalizimi i vertebrave Këto quhen ndryshe probleme muskolo-skeletike dhe telefonat janë duke u kthyer në një problem të përhershëm. Nëse ju e mbani kokën ulur për të lexuar në ekranin e telefonit, në trupin tuaj […]

Domatet, pjeshkat dhe ushqimet tjera që NUK duhet t’i vendosni në FRIGORIFER

Domatet, pjeshkat dhe ushqimet tjera që NUK duhet t’i vendosni në FRIGORIFER

Nëse keni tendenca t’i vendosni të gjitha ushqimet në frigorifer për t’i mbajtur më të freskëta, atëherë në disa raste mund ta keni gabim. Procesi i ftohjes mund të shkaktojë humbjen e shijes te disa produkte, prandaj është më mirë t’i mbani larg frigoriferit, transmeton Telegrafi. Por, cilat janë këto produkte? Pjeshkat dhe nektarinat Pjeshkat […]

E thotë edhe shkenca: Shpenzoni para në përvoja, jo në gjëra

E thotë edhe shkenca: Shpenzoni para në përvoja, jo në gjëra

Shumica e njerëzve janë në kërkim të lumturisë. Ka ekonomistë të cilët thonë se lumturia është indikatori më i mirë i shëndetit të një shoqërie. Të gjithë e dimë se paratë mund t’ju bëjnë më të lumtur, por kjo nuk është plotësisht e vërtet. Ekziston një supozim logjik të cilin shumica e njerëzve kanë tendenca […]

Depresioni është vdekjeprurës si obesiteti

Depresioni është vdekjeprurës si obesiteti

Depresioni është i rrezikshëm për zemrën e njeriut, ashtu si edhe obesiteti dhe presioni i lartë i gjakut, u zbulua në një hulumtim të ri, transmeton koha.net. Ekspertët nga Universiteti i Mynihut kanë kryer një studim 10 vjet më parë dhe është konstatuar se depresioni e shkakton 15 për qind të arresteve kardiake. Obesiteti i […]

Mark Juncaj: Kurimi i vartësisë së alkoolit

Mark Juncaj: Kurimi i vartësisë së alkoolit

Nga: Ermira Babamusta Mark Juncaj është sportist amerikan me origjinë shqiptare që njihet me emrin Mark Superfit. I lindur dhe rritur në Detroit, Miçigan nga dy prindër shqiptar, Kola dhe Tolja Juncaj, nga Hoti, afër Tuzit të Malit të Zi. Ai ka mbaruar diplomën universitare në Manaxhim të Biznesit, dhe tani po ndjek studimet për […]

E dini se çfarë ndodh me beben kur nëna qan?

E dini se çfarë ndodh me beben kur nëna qan?

Gratë në përgjithësi janë natyra të ndjeshme, dhe qajnë me lehtë se burrat. Por një grua shtatzënë është akoma më e ndjeshme, dhe mund të qajë edhe për gjëra pa rëndësi. Përmes këtij artikulli do ju japim një këshillë, se para se të qani kur jeni shtatzënë, mendoni fillimisht për beben tuaj, pasi një gjendje […]

1 2 3 140