Opinion

Per nje sistem me rregulla loje!

Per nje sistem me rregulla loje!

Nga – Ervin Salianji Shqiperia eshte nje vend i vogel per te pasur luksin qe te kete shume njerez eksperienca e suksesshme e te cileve te mund te tregoje ligjesite se si arrihet suksesi! Mund te identifikosh shume individe te suksesshem me histori specifike, unike, suksesi i te cileve nuk lidhet as me ligjesite e […]

Në “uzdajë” të Gjykatës Speciale

Në “uzdajë” të Gjykatës Speciale

 Kuvendi i Kosovës ka kohë që ka votuar për themelimin e një Gjykate Ndërkombëtare në Kosovë, e njohur për të gjithë ne si Gjykata Speciale, por ky nuk është i vetmi problem që bartë me vete kjo Gjykatë. Shqetësuese është mënyra se si po përdoret Gjykata Speciale nga një pjesë e caktuar e spektrit politik […]

Në Republikën e Digitalb-it….

Në Republikën e Digitalb-it….

Këto ditë, Digitalb, me një reklamë në të gjitha televizionet, ju njofton se, duhet të blini dekoder të ri 3900 lekë….. në të kundërt edhe abonimi që mund të keni, ju humbet….! Dhe kjo, gjoja se janë të detyruar nga ligji e shteti…. Po çfarë duhet të dijë publiku? Ligji parashikon që konsumatori duhet të […]

“Nënë Tereza”, simbol i unitetit kombëtar

“Nënë Tereza”, simbol i unitetit kombëtar

Shkruan: Florim Zeqa Shoqata Kulturore Humanitare “Nënë Tereza” nga Concordia Sagittaria (VE-Itali), të hënën e kaluar me 17 prill, në Teson (lokalitet në Concordia Sagittaria) shënoi dy vjetorin e themelimit të saj me një program të pasur kulturor dhe sportiv, organizuar në mënyrë briliante nga kryesia e shoqatës. Manifestimi filloj në orët e para të […]

Lulëzim Basha: Profili Europian i tij, kauza dhe sfida e tij perballe Qeverisë.

Lulëzim Basha: Profili Europian i tij, kauza dhe sfida e tij perballe Qeverisë.

nga – Emri Tocilla Në të vërtetë, një profil politik si ai i Lulëzim Bashës, pavarësisht se si duan ta damkosin kundërshtarët dhe rivalët ,përfaqëson stafetën ose shpresën për qarkullimin e elitave politike dhe partiake edhe në Shqipëri,duke qenë se është jo thjeshtë “i riu” si gjeneratë në politikë, por edhe identikiti modern i politikanit […]

Për cilën Shqipëri po flasim?!

Për cilën Shqipëri po flasim?!

Nga – Hysni Gurra Shqipëria ka ende shumë rrugë për të bërë, për të dalë nga qerthulli i politizimit të tejskajshëm të shoqërisë. Ky mendim të përforcohet teksa sheh të rinj të shumtë, votues për herë të parë, të cilët brohorasin dhe çirren për partinë, në një shesh të papërfunduar, midis pluhurit dhe katrahurës të një […]

Të mallkuar apo të papërgjegjshëm !

Të mallkuar apo të papërgjegjshëm !

Nga – Kolë Gjoka Të duket e pabesueshme por është realiteti. Në momentet më vendimtare të demokracisë Shqiptare, në rrugtimin drejtë demokracisë perëndimore ndodhin përplasje të forta politike midis palëve. E them qëllimisht midis palëve, për mungesën e dallimeve programore midis “partive” të majta dhe të djathta. Dhe kjo, fatkeqsisht, nuk është hera e parë. Natyrisht […]

Liria intelektuale dhe akademikët në politikë; reflektime për veten e kolegët që i munguan Çadrës

Liria intelektuale dhe akademikët në politikë; reflektime për veten e kolegët që i munguan Çadrës

Nga Nevila Xhindi Pas kaq ditësh proteste në Çadrën e Lirisë, ku qytetarë të thjeshtë gjetën hapësirën e munguar për të dëshmuar realitetin e hidhur, vrastar e të ungshëm ulur në tryezat e tyre, në lagjen, në qytetin, në Shqipërinë e pashpresë të kanabisit të qeverisë Rilindase, gjen mes tyre edhe kolegët e mi, akademikët, […]

DY INICIATIVA, NJË MASHTRIM!

DY INICIATIVA, NJË MASHTRIM!

Shkruan: Florim ZEQA Në javën që e lamë pas, skena politike kosovare u karakterizua me zhvillime interesante, apo më mirë të themi java e kaluar u përmbyll me fillimin e një nisme të re dhe përfundimin e nismës së vjetër! Nisma e re e liderit të NISMA-s, zotit Limaj për mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë, […]

Kush të vrau, o bir

Kush të vrau, o bir

 Dionis Xhafa Nëna dhe djali i saj i vogël qëndronin në udhë, duke shijuar diellin e nxehtë sirian, tashmë që ka çelur pranvera. Ata po qëndronin në rrugë, në qytetin e tyre, ku kishin lindur dhe kishin lidhur fatin e jetës, në Khan Shaykhun. Nëna e kuptonte atë që ishte duke ndodhur në Siri, kurse […]

1 2 3 95