Shqipëri

Biografia e Ilir Metës, presidentit të shtatë të Shqipërisë

Biografia e Ilir Metës, presidentit të shtatë të Shqipërisë

Ilir Meta u zgjodh sot presidenti i shtatë i Republikës së Shqipërisë. Ai ka karrierë 26-vjeçare politike. Meta u lind më 24 mars të vitit 1969 në Skrapar, Shqipëri. U diplomua për Ekonomi Politike në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës. Ilir Meta ka përfunduar Studimet Pasuniversitare në të njëjtën fushë. Meta është që prej […]

Salianji, lista e rilindjes eshte aq e tmerrshme sa …

Salianji, lista e rilindjes eshte aq e tmerrshme sa …

Sekretari për Aksionin Qytetar në Partinë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar pasi PS bëri shpalljen e deputetëve që do të kandidojnë në të 12-të Qarqet e Shqipërisë. Salianji nëpërmjet një statusi në llogarinë e tij në FB, e quan të tmershme listën e Partisë Socialiste. “Aq e tmerrshme eshte lista e rilindjes, sa edhe po […]

Kush po e fiton betejën për ajrin shqiptar

Kush po e fiton betejën për ajrin shqiptar

Sa shqiptarë dhe të huaj udhëtojnë përmes Aeroportit të Rinasit. Cilat janë kompanitë ajrore kryesore dhe si ndahet tregu mes tyre. Cilat janë destinacionet kryesore ku udhëtojnë shqiptarët në Itali dhe shtete të tjera?   Nga Ornela Liperi Janë rreth 2.2 milionë pasagjerë, që kanë udhëtuar nga dhe për në Aeroportin e Rinasit gjatë vitit […]

Soela Myrtollari, kryetare e FRPD Korcë denoncon presionet e stafit akademik ndaj studentëve

Soela Myrtollari, kryetare e FRPD Korcë denoncon presionet e stafit akademik ndaj studentëve

Të nderuar miq! Si kryetare e FRPD Korcë, jam sot këtu për të denoncuar një akt të turpshëm dhe aspak demokratik: kushtëzimin e maturatëve dhe studentëve për pjesmarrie të detyrueshme në aktivitetin e djeshëm të zotit Rama në qytetin e Korçës. Askush nuk ka të drejtë të detyrojë apo kërcënojë nxënës apo studentë të jenë […]

Drafti: Pas rritjes së pagës minimale, ja sa bëhet paga maksimale dhe ajo për të vetëpunësuarit

Drafti: Pas rritjes së pagës minimale, ja sa bëhet paga maksimale dhe ajo për të vetëpunësuarit

Pavarësisht kundërshtimeve të biznesit, qeveria ka vendosur tashmë që pagën minimale ta bëjë 24 mijë lekë, nga 22 mijë lekë që ishte më parë. Vendimi pritej të kalonte në mbledhjen e djeshme të qeverisë, por është shtyrë për javën e ardhshme për disa rregullime teknike. Pas ndryshimit, shuma mujore e kontributeve për të punësuarit me […]

Kriza ‘Alitalia’, çfarë rrezikon kush udhëton

Kriza ‘Alitalia’, çfarë rrezikon kush udhëton

Cilët janë skenarët për personat që zotërojnë një biletë të blerë nga MilleMiglia. Enac: “Gati për autorizim provizor”. Kam prenotuar një fluturim për në maj; a janë biletat të vlefshme? Për momentin, situata është kjo: Ruhen prenotimet, linja vazhdon të jetë operative. Është gjithashtu e vërtetë, sikundër konfirmon edhe ‘Corriere della Sera’ se disa punonjësve […]

Alarmi i OKB-së: Shqipëria në vitin 2100 do të ketë vetëm gjysmën e banorëve aktualë (Foto)

Alarmi i OKB-së: Shqipëria në vitin 2100 do të ketë vetëm gjysmën e banorëve aktualë (Foto)

Sipas OKB-së në vitin 2100 popullsia e Shqipërisë do të jetë rreth 1,750,000 banor Përveç rrudhjes në numër shihet një përkeqësim i ndjeshëm i lindshmërisë në popullsisë. Një ndër shkaqet e përkeqësimit shihet emigracioni, ku sipas të njëjtit burim që nga viti 1990 ka emigruar 20 për qind e popullsisë së vendit, shumica në Greqi […]

Liria e medias: Ja si renditet Shqipëria në krahasim me rajonin

Liria e medias: Ja si renditet Shqipëria në krahasim me rajonin

“Reporterët pa kufij” radhitën Shqipërinë dhe Kosovën në mesin e vendeve me përparim të lehtë në një kohë rënieje të lirisë së medias në botë. Organizata “Reporterët pa kufij” vlerëson se në botë është shënuar një “rënie e thellë dhe shqetësuese” e lirisë së medias. Organizata vlerëson se me rënien e shkallës së demokracisë, retorikën […]

1 2 3 960