Kosovë

Leo Freundlih: Ja gjenocidi serb, gjysmën e shqiptarëve i vrau Serbia, 1912-1913

Leo Freundlih: Ja gjenocidi serb, gjysmën e shqiptarëve i vrau Serbia, 1912-1913

Sipas Leo Freundlih, hebreu austriak që botoi librin “Golgota Shqiptare”, ku protestonte kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913, e njëjta ushtri vrau mbi gjysmë milion shqiptarë. Libri i tij “Akuza që ulërijnë” është dëshmia e parë për shfarosjen kolektive të një populli europian para atij hebraik. Mbi 250 mijë shqiptarë të […]

Presidenti pritet ta tërheq Ligjin për Ushtrinë në seancë të Kuevendit

Presidenti pritet ta tërheq Ligjin për Ushtrinë në seancë të Kuevendit

Projektligji për FSK-në pritet që të procedohet në mbledhjen e radhës të Kuvendit të Kosovës, në të cilën pritet nga Presidenti Thaçi që të bëhet tërheqja e këtij ligji. Anëtari i Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Nuredin Ibishi, ka thënë se projektligji për FSK-së i iniciuar […]

Thaçi: Ushtria do ta forcojë shtetin e Kosovës

Thaçi: Ushtria do ta forcojë shtetin e Kosovës

Presidenti i Kosovës në një intervistë për televizionin publik zviceran (SRF), ka folur për transformimin e FSK-së, perspektiven evropiane të Kosovës dhe për rolin destabilizues të Serbisë në rajon. Duke folur për transformimin e FSK-së, Thaçi ka theksuar se Kosova është një shtet i pavarur dhe secili shtet sovran ka një ushtri. “Qëllimi ynë është […]

Daçiq për lirimin e Haradinajt: Vendimi i Francës do të ketë pasoja në marrëdhëniet tona diplomatike

Daçiq për lirimin e Haradinajt: Vendimi i Francës do të ketë pasoja në marrëdhëniet tona diplomatike

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq ka thënë se vendimi i gjykatës franceze për të lënë të lirë Ramush Haradinajn është politik dhe se nuk kishte asgjë të bëjë me ligjin. Madje, sipas tij, siç shkruajnë mediat serbe, përcjell Telegrafi, ky vendim do të ketë pasoja të rëndësishme në marrëdhëniet diplomatike mes dy vendeve. […]

Anna Mehmetaj zyrtarisht pjese e Lidhjes Demokratike të Kosovës

Anna Mehmetaj zyrtarisht pjese e Lidhjes Demokratike të Kosovës

Kur Kosova është në vlugun e nxehtë të politikës,  do të kemi apo jo zgjedhje të parakohshme, ish-Missi i Pejës, Anna Mehmetaj, edhe zyrtarisht e merr kartelën e Lidhjes Demokratike të Kosovës, dega në Pejë. Këtë e ka konfirmuar edhe vet LDK, dega në Pejë, duke shkruar në profilin e saj në facebook: “Edhe zyrtarisht […]

Gazeta serbe shkruan se Pacolli po e blen jugun e Serbisë, tregon edhe “çmimin” (Foto)

Gazeta serbe shkruan se Pacolli po e blen jugun e Serbisë, tregon edhe “çmimin” (Foto)

Mediat serbe kanë vazhduar me fushatën kundër Kosovës dhe politikanëve të saj. Gazeta beogradase Informer.rs në ballinën e saj të numrit të së enjtes ka vendosur titullin”Pacolli blen jugun e Serbisë për 250.000.000 euro”. “Miliarderi më i pasur shqiptar Behgjet Pacolli, i ka dhënë një shumë të parave me të cilat ekstremistët në jug të […]

Kosova pret lirimin e Haradinajt

Kosova pret lirimin e Haradinajt

Ndalimi i liderit të AAK-së Ramush Haradinajt pritet të marrë fund nesër në seancën e tij të radhës në Colmar të Francës. Haradinaj, i cili po mbahet në ndalim në shtetin francez, nga 4 janari i këtij viti në bazë të aktakuzave të vitit 2004 nga shteti serb akuzohet për kinse krime të kryera ndaj […]

Pazari me kufoma të shqiptarëve

Pazari me kufoma të shqiptarëve

Milazim Maraj Shqiptarët në tokat e tyre me shekuj vuajnë nga të pa ftuarit në shtëpi. Kjo tani duhej të ishte e qartë për çdo shqiptarë udhëheqës apo qytetar të thjesht. Por, gjetja e një gjuhe të përbashkët për shqiptarët del të jetë më e vështirë se gjetja e rrugës për të dal nga kriza. […]

1 2 3 513