Maqedoni

Rama: Shqiptarët të gëzojnë të drejta të barabarta me maqedonasit

Rama: Shqiptarët të gëzojnë të drejta të barabarta me maqedonasit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë një deklarate për mediat për shpalljen e listës së kandidatëve për deputetë të Partisë Socialiste për zgjedhjet parlamentare të 18 qershorit, ka folur edhe për krizën në Maqedoni dhe zhvillimet e fundit në këtë vend, transmeton Anadolu Agency (AA). “Jemi në drejtën tonë që fqinjëve tanë maqedonas t’iu kujtonim […]

Pamje të reja nga dhuna në Kuvend, protestuesit përqafojnv deputetët e VMRO-së (VIDEO)

Pamje të reja nga dhuna në Kuvend, protestuesit përqafojnv deputetët e VMRO-së (VIDEO)

Deputeti i VMRO-DPMNE-së Ljupço Dimovski, ka postuar një video në faqen e tij në Facebook, gjatë hyrjes së huliganëve në Kuvend ku shprehet se LSDM-ja gënjen për dhunën. Por nga ana tjetër, në video shihet se si një pjesv e protesve pasi futen në Kuvend fillojnë të përqafohen me Ilija Dimovskin, Elizabeta Kançeska-Milevska dhe persona […]

BBC: Ç’ndodhi natën e përplasjes në Shkup

BBC: Ç’ndodhi natën e përplasjes në Shkup

Një grup protestuesish sulmuan Parlamentin e Maqedonisë ditën e djeshme pasi shqiptari Talat Xhaferi u zgjodh kryetar. Kjo shkaktoi një përleshje që la të plagosur shumë njerëz, duke përfshirë udhëheqësin socialdemokrat Zoran Zaev, i cili u gjakos në fytyrë. Protestuesit, mbështetës të partisë VMRO të ish-Kryeministrit Nikolla Gruevski, po kërkojnë zgjedhje të reja. Politika në […]

Dhuna në Shkup/ Flet Ministri i Brendshëm: Sabotoi shefi i Rendit, është i Gruevskit

Dhuna në Shkup/ Flet Ministri i Brendshëm: Sabotoi shefi i Rendit, është i Gruevskit

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë flet për dhunën në parlament mbrëmjen e së enjtes. Në një intervistë telefonike për Ora News, ministri Agim Nuhiu tha se policia veproi me vonesë. Sipas tij drejtori i Byrosë për Sigurisë Publike Çafkov ka qenë në kyre të shtabit operativ dhe përgjegjësia institucionale do të jetë mbi të. […]

Ngjarja e plotë/ Dhuna e përgjakshme në parlamentin e Maqedonisë dhe çfarë ndodh sot

Ngjarja e plotë/ Dhuna e përgjakshme në parlamentin e Maqedonisë dhe çfarë ndodh sot

Në mesnatën mes së enjtes dhe të premtes njësitë speciale të policisë së Maqedonisë kanë arritur të largojnë nga godina e Parlamentit protestuesit maqedonas të cilët u futën me dhunë brenda dhe sulmuan fizikisht deputetët e shumicës së re parlamentare. Qindra qytetarë maqedonas nën organizim të Iniciativës “për Maqedoni të përbashkët”, të enjten pak pas […]

Ekskurzionet ‘’mbushin’’lokalet e Strugës!

Ekskurzionet ‘’mbushin’’lokalet e Strugës!

Struga këto ditë ka filluar të jetë një destinacion i preferuar për shetitjet dhe ekskurzionet që organizojn shkollat fillore dhe të mesme nga Maqedonia ndërkohë bien në sy nxënës edhe nga  Shqipëria dhe Kosova.Kjo dukuri është e mirëseardhur për hotelierët dhe të punësuarit në sektorin e turizmit në Strugë të cilët pohojn se shetitjet dhe ekskurzionet […]

Mbi 87 mijë maqedonas janë bërë “bullgarë të rinj”

Mbi 87 mijë maqedonas janë bërë “bullgarë të rinj”

Mbi 200.000 qytetarë jobullgarë kanë kërkuar, ndërsa 132.020 kanë arritur të marrin shtetësinë bullgare në 15 vitet e fundit. Të dhënat zyrtare të Komitetit bullgar për shtetësi tregojnë se pas miratimit të Dekretit për ndarje të pasaportave për qytetarët jobullgarë, por që kanë pasur ose kanë lidhje me Bullgarinë, më shumë se gjysma e atyre […]

Ivanovi po e forcon ushtrisë, vijnë raketahedhësit nga Ukraina

Ivanovi po e forcon ushtrisë, vijnë raketahedhësit nga Ukraina

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov po vazhdon ta përforcoj armatimin për të shtuar kapacitetet e ARM-së. Pas riparimit të katër helikopterëve në Ukrainë, kjo e fundit i ka dhunuar Maqedonisë edhe disa raketa-hedhës dhe municion, njofton agjencia e lajmeve INA, duke u thirrur në burime brenda ushtrisë së Maqedonisë. Ndonëse qytetarët e Maqedonisë mendojnë për […]

Shqiptarët nuk besojnë se Maqedonia do të integrohet në BE

Shqiptarët nuk besojnë se Maqedonia do të integrohet në BE

Një e treta e qytetarëve vlerësojnë se Maqedonia asnjëherë nuk do të arrij drejt BE-së, përderisa 19% e tyre vlerësojnë se ajo do të ndodh për 6-10 vite. Këtë e tregon anketa e realizuar nga Komiteti i Helsinkut, Instituti për politika evropiane dhe Projekti ‘Rrjeti 23’, përcjell Telegrafi Maqedoni. Imazhi i përgjithshëm është se pesimizmi […]

1 2 3 365