Kulturë

Rrëfimi i bisedave të gazetarit francez me Ismail Qemalin në Hotelin « PERA », Konstandinopojë (1912)

Rrëfimi i bisedave të gazetarit francez me Ismail Qemalin në Hotelin « PERA », Konstandinopojë (1912)

Nga Aurenc Bebja* Gazeta franceze, « Le Matin », të hënën e 10 prillit 1939, ka botuar, në faqen e parë dhe të dytë të saj, shkrimin e gazetarit Stéphane Lauzanne për Shqipërinë me titullin « La lutte de l’Albanie pour la liberté – Lufta e Shqipërisë për liri ». Shqipëria sapo kishte humbur sërish pavarësinë e saj si […]

1921, kur qeveria Vrioni zhvilloi zgjedhjet e para në Shqipëri

1921, kur qeveria Vrioni zhvilloi zgjedhjet e para në Shqipëri

Përplasjet politike mes grupimeve të kryesuara nga Pandeli Çale, Eshref Frashëri dhe Koço Kotta. Si ia “fusnin” politikanët njeri-tjetrit kur hartoheshin listat e kandidatëve për deputetë. Kush nuk kishte të drejtë të ishte në listat e zgjedhësve. Devijimi nga vendimi i Kongresit të Lushnjës dhe “prapësitë” që erdhën si pasojë Harallamb Kota* Një nga vendimet […]

11-vjeçarja shqiptare shpallet nënkampion bote në shah

11-vjeçarja shqiptare shpallet nënkampion bote në shah

Historike për shahun shqiptar! Talentja shqiptare 11-vjeçare, Klean Shuqja, ka bërë mrekullinë në përfundim të kampionatit botëror të shkollave që po zhvillohet në Iasi të Rumanisë për grupmoshën e vajzave U-13. Në përfundim të shtatë raundeve të botërorit, e reja Shuqja është kurorëzuar nënkampione e botës në garën “Blitz” mes 59 bashkëmoshatareve. Shahistja shqiptare u […]

“Next EVENT”-i, sinonim kënaqësie shpirtërore dhe bashkimi i shqiptarëve

“Next EVENT”-i, sinonim kënaqësie shpirtërore dhe bashkimi i shqiptarëve

Shkruan: Florim Zeqa  Trevizo, është njëra ndër provincat më të populluara me mërgatën shqiptare. Sipas disa statistikave, vetëm në qytetin e Trevizos ndodhen mbi 5 mijë emigrant nga Shqipëria, Kosova, Ilirida dhe trojet tjera etnike, përderisa në territorin e kësaj province llogaritet të jenë mbi 35 mijë shqiptar. Në mungesë të një organizimi të mirëfillt, […]

Kuzhinieri me origjinë shqiptare hap restorant në xhungël, për të shkruan “Washington Post”

Kuzhinieri me origjinë shqiptare hap restorant në xhungël, për të shkruan “Washington Post”

Tom Sietsema i cili punon si kritik i ushqimeve në “Washington Post” që nga vitit 2000 ka shkruar një kritikë pozitive për kryekuzhinierin shqiptar Rene Rexhepi i cili ka hapur restorant përkohësisht në Meksikë. “Të vendosësh një restorant në xhungël ishte një nga sfidat tona më të mëdha”, thotë James Spreadbury, i cili ka veshur […]

10 këngët që të gjithë shqiptarët i dinë (Video)

10 këngët që të gjithë shqiptarët i dinë (Video)

Shqipëria dhe Kosova kanë një gjuhë, mentalitet dhe kanë shumë lidhje njëra me tjetrën. Shumë këngë të njohur shqiptare, shumica prej tyre me motive patriotike, janë kthyer shpesh herë në një “himn” të dytë për shqiptarët. Përveç himnit kombëtar që sigurisht çdo shqiptarë e di, krahas tij janë edhe shumë këngë të tjera shqiptare që gjithashtu […]

Korça e amerikanizuar nga emigrantët në vitin 1923

Korça e amerikanizuar nga emigrantët në vitin 1923

“Në Shqipëri, në Korçë – thuajse të gjithë meshkujt adultë, të cilët kanë qenë më parë në SHBA, kanë sjellë adaptime interesante nga arkitektura amerikane; tashmë, në vend të mureve të vjetër, shihen kangjella të hekurta e kopshte të lulëzuara para rrugëve, të cilat shprehin dëshirat e ish-emigrantëve që shtëpitë e tyre të duken më […]

Shqipëria 30 vjet tranzicion në sytë e fotografit gjerman Julius Eb

Shqipëria 30 vjet tranzicion në sytë e fotografit gjerman Julius Eb

Një ekspozitë e rrallë e fotografit gjerman Julius Eb do të çelet më 26 prill në Galerinë e Arteve në Tiranë. Eb tregon trajektoren e ndryshimeve dhe tranzicionin e shoqërisë shqiptare brenda një periudhe kohore gati 30 vjeçare, duke u fokusuar thuajse ekskluzivisht tek brezi i ri, titulluar nga vetë Eb si “Gjenerata A”, që […]

Trashëgimia natyrore në Republikën e Kosovës dhe UNESCO

Trashëgimia natyrore në Republikën e Kosovës dhe UNESCO

Shkruan: dr. Behxhet Mustafa Kosova si shteti më i ri në Evropë ende nuk është anëtare e Organizatës botërore të Arsimit Shkencës dhe  Kulturës (UNESCO-s) edhe përkundër faktit që ka vlera të trashëgimisë kulturore dhe trashëgimisë natyrore të shkallës botërore. Në Kosovë nga vlerat e trashëgimisë kulturore të shkallës botërore disa janë të identifikuara dhe […]

1 2 3 159