Diaspora

Zvicra ndryshon rregullat e leje qëndrimit për të huajt

Zvicra ndryshon rregullat e leje qëndrimit për të huajt

Të huajt në Zvicër të cilët vijnë nga vendet jashtë Bashkimit Evropian, do të mund të marrin një leje qëndrimi në Zvicër vetëm pasi të kenë nënshkruar një marrëveshje integrimi me autoritetet përgjegjëse. Dhe, kjo marrëveshje do të përmbajë kritere të matshme, përmbushja e të cilave do të verifikohet, shkruan sda.ch. Pas Dhomës së Kantoneve […]

Gjermania kërkon “dëbues” emigrantësh

Gjermania kërkon “dëbues” emigrantësh

Për të rritur numrin e dëbimeve, qeveria gjermane ka kërkuar me urgjencë qindra funksionarë që të ndihmojnë qeveritë e landeve në kryerjen e praktikave të parashikuara. Lajmin e bën të ditur “Der Spiegel”, që citon një deklaratë të Ministrisë federale të Brendshme. Berlini është në kërkim të 420 funksionarëve me arsim të mesëm ose të […]

Dëbohet plaka 78-vjeçare për në Kosovë

Dëbohet plaka 78-vjeçare për në Kosovë

Pas vdekjes së bashkëshortit të saj, kosovarja 78 vjeçare vjen të jetojë te dy djemtë, në Zvicër, në Kantonin Schwyz. Por, Gjykata Federale me vendimin e saj e kthen plakën në Kosovë, pas katër vitesh qëndrimi në Zvicër: Nuk është rast i rëndë, sipas shkallës më të lartë të gjyqësisë së Zvicrës, shkruan marchanzeiger.ch. Ajo […]

Gashi milioneri shqiptar i MLS, në listën e lojtarëve më të paguar të kampionatit me yje si Kaka, Pirlo e Villa (Foto)

Gashi milioneri shqiptar i MLS, në listën e lojtarëve më të paguar të kampionatit me yje si Kaka, Pirlo e Villa (Foto)

Në SHBA, si zakonisht klubet bëjnë publike listat e rrogave të lojtarëve dhe sipas atyre të hartuara për këtë vit, emri i Shkëlzen Gashit figuron në mesin e 20 milionerëve të këtij kampionati. Listës i prinë ish fituesi i Topit të Artë, Leita Kaka, i cili nga klubi i tij fiton 7,167 milionë dollarë në […]

“Next EVENT”-i, sinonim kënaqësie shpirtërore dhe bashkimi i shqiptarëve

“Next EVENT”-i, sinonim kënaqësie shpirtërore dhe bashkimi i shqiptarëve

Shkruan: Florim Zeqa  Trevizo, është njëra ndër provincat më të populluara me mërgatën shqiptare. Sipas disa statistikave, vetëm në qytetin e Trevizos ndodhen mbi 5 mijë emigrant nga Shqipëria, Kosova, Ilirida dhe trojet tjera etnike, përderisa në territorin e kësaj province llogaritet të jenë mbi 35 mijë shqiptar. Në mungesë të një organizimi të mirëfillt, […]

Arkëtari gjerman i bankës Sparkasse: Grabita 1.7 milion euro nga presionet e vëllezërve shqiptarë

Arkëtari gjerman i bankës Sparkasse: Grabita 1.7 milion euro nga presionet e vëllezërve shqiptarë

Si arkëtari kryesor i bankës Sparkasse në qytetin gjerman Rietberg, Mario B. (46) gëzonte respekt dhe sinqeritet. Megjithatë 46 vjeçari ka qenë vjedhës i miliona eurove. Vjedhjet ai i ka kryer nga tresorët dhe bankomatët, shkruan “Bild”. “Rreth 1.7 milion euro ka vjedhur ai gjatë periudhës korrik 2012 deri korrik 2015. Ndonjëherë 20.000, ndonjëherë 50.000, […]

Ligjet në Suedi: Emigrantët që e përdhunuan një femër dhe e transmetuan ‘live’ në Facebook, marrin dënime qesharake (Foto)

Ligjet në Suedi: Emigrantët që e përdhunuan një femër dhe e transmetuan ‘live’ në Facebook, marrin dënime qesharake (Foto)

Dy emigrantë afganë, të cilët e kishin përdhunuar një femër për tre orë në Suedi, ndërkohë që një shok i tyre e kishte xhiruar gjithë ngjarjen dhe e kishte publikuar në Facebook Live – janë dënuar njëri me vetëm dy vjet e katër muaj burg dhe tjetri me vetëm një vit. Dy përdhunuesit dhe pjesëmarrësi […]

Alitalia zhytet në kaos pas votës kundër të stafit

Alitalia zhytet në kaos pas votës kundër të stafit

Stafi është rebeluar ndaj uljes së pagave dhe shkurtimeve të vendeve të punës… Alitalia, linja ajrore italiane, ka hyrë në kaos pasi punonjësit u rebeluan kundër marrëveshjes së 10 ditëve më parë nga drejtuesit dhe bashkimet tregtare për ta shpëtuar atë nga kolapsi, duke ulur pagat dhe duke shkurtuar stafin. Vota kundër marrëveshjes kërcënon financimet […]

I falimentoi kompania, shqiptari zgjodhi mënyrën “më të lehtë” për të paguar borxhin prej 300 mijë euro

I falimentoi kompania, shqiptari zgjodhi mënyrën “më të lehtë” për të paguar borxhin prej 300 mijë euro

Një ndërtues shqiptar në Itali ka rënë në pranga, pasi është kapur duke transportuar kokainë. Ngjarja në fjalë është regjistruar në autostradën e Arezzo-s. Mësohet se shqiptari, identiteti i të cilit nuk dihet, pasi kompania e tij e ndërtimit kishte falimentuar, kishte vendosur që për të shlyer borxhet të merrej me transport droge. Gjatë kontrollit […]

Ndodh edhe kjo: Dy shqiptarë me Golf 2 shkuan në New York (FOTO)

Ndodh edhe kjo: Dy shqiptarë me Golf 2 shkuan në New York (FOTO)

Dy shqiptar nga Kosova e kanë bërë një ide briliante duke shkuar me makinën e tyre të preferuar në SHBA Këta janë Lorik dhe Lirak Prelvukaj, të cilët e kanë ekspozuar makinën Volkswagen Golf 2 në sheshin kryesor të New Yorkut, Times Square. Dy shqiptaret, që janë edhe pronarë të makinës, kanë thënë për mediat […]

1 2 3 140