Le Figaro (1909): Shtatë kërkesat e shqiptarëve, drejtuar Parlamentit dhe Qeverisë së Perandorisë Osmane

Le Figaro (1909): Shtatë kërkesat e shqiptarëve, drejtuar Parlamentit dhe Qeverisë së Perandorisë Osmane

Francë – 22 Mars 2017 Gazeta franceze, Le Figaro, ka botuar, me 7 shkurt 1909, një shkrim me titullin « Shqiptarët ». Bëhet fjalë për një shkresë të shqiptarëve të Shqipërisë veriore drejtuar ekskluzivisht Parlamentit dhe Qeverisë së Perandorisë Osmane. Marrëveshjet austro–turke dhe turko–bullgare vinin në rrezik identitetin shqiptar. Për këtë arsye, bashkatdhetarët tanë, me […]

Pamje të reja nga dhuna në Kuvend, protestuesit përqafojnv deputetët e VMRO-së (VIDEO)

Pamje të reja nga dhuna në Kuvend, protestuesit përqafojnv deputetët e VMRO-së (VIDEO)

Deputeti i VMRO-DPMNE-së Ljupço Dimovski, ka postuar një video në faqen e tij në Facebook, gjatë hyrjes së huliganëve në Kuvend ku shprehet se LSDM-ja gënjen për dhunën. Por nga ana tjetër, në video shihet se si një pjesv e protesve pasi futen në Kuvend fillojnë të përqafohen me Ilija Dimovskin, Elizabeta Kançeska-Milevska dhe persona […]

Salianji, lista e rilindjes eshte aq e tmerrshme sa …

Salianji, lista e rilindjes eshte aq e tmerrshme sa …

Sekretari për Aksionin Qytetar në Partinë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar pasi PS bëri shpalljen e deputetëve që do të kandidojnë në të 12-të Qarqet e Shqipërisë. Salianji nëpërmjet një statusi në llogarinë e tij në FB, e quan të tmershme listën e Partisë Socialiste. “Aq e tmerrshme eshte lista e rilindjes, sa edhe po […]

Kush po e fiton betejën për ajrin shqiptar

Kush po e fiton betejën për ajrin shqiptar

Sa shqiptarë dhe të huaj udhëtojnë përmes Aeroportit të Rinasit. Cilat janë kompanitë ajrore kryesore dhe si ndahet tregu mes tyre. Cilat janë destinacionet kryesore ku udhëtojnë shqiptarët në Itali dhe shtete të tjera?   Nga Ornela Liperi Janë rreth 2.2 milionë pasagjerë, që kanë udhëtuar nga dhe për në Aeroportin e Rinasit gjatë vitit […]

Raporti i NATO-s: Ballkani Perëndimor në rrezik

Raporti i NATO-s: Ballkani Perëndimor në rrezik

Me normën e lartë të papunësisë, korrupsionit, erozionit i shtetit të demokracisë dhe sundimit të ligjit, shpesh me ndërhyrjen e Rusisë në punët e shtetit, Ballkani Perëndimor duhet të mbështetet fuqishëm në integrimin e tij euroatlantik, thuhet në draft raportin e fundit të Asamblesë Parlamentare të NATO-s. Komiteti i Ekonomisë dhe Sigurisë së Asamblesë Parlamentare […]

Rusia shpalos armatimin, a rrezikohet lufta bërthamore?

Rusia shpalos armatimin, a rrezikohet lufta bërthamore?

Tabloidët britanikë po spekulojnë shumë me këtë ide këto ditë. E para ishte Daily Mail, që shkroi se zyrtarët rusë jashtë vendit kanë marrë urdhër që të kthehen me familjet e tyre në Rusi.  A rrezikojmë një luftë bërthamore? Rusët u kundërpërgjigjen me tallje, duke thënë se në fakt Luftën e Tretë Botërore e nisi […]

BBC: Ç’ndodhi natën e përplasjes në Shkup

BBC: Ç’ndodhi natën e përplasjes në Shkup

Një grup protestuesish sulmuan Parlamentin e Maqedonisë ditën e djeshme pasi shqiptari Talat Xhaferi u zgjodh kryetar. Kjo shkaktoi një përleshje që la të plagosur shumë njerëz, duke përfshirë udhëheqësin socialdemokrat Zoran Zaev, i cili u gjakos në fytyrë. Protestuesit, mbështetës të partisë VMRO të ish-Kryeministrit Nikolla Gruevski, po kërkojnë zgjedhje të reja. Politika në […]

1 2 3 1,881