Dhuna në Paris, policia arreston 200 persona

Policia franceze arrestoi mbi 200 vetë, ndërsa protestuesit e maskuar thyen dritaret e dyqaneve dhe i vunë flakën disa restoranteve dhe makinave në Paris, në Ditën e Punëtorëve.

Përleshjet erdhën kundër pakënaqësive që kanë qytetarët ndaj Presidentit Emmanuel Macron.

Policia kishte paralajmëruar ditën e hënë për protesta të mundshme. Autoritetet thanë se rreth 1,500 protestues të maskuar dhe të veshur me rroba të zeza u paraqitën në demonstratën në Ditën e Punëtorëve në 1 Maj. Më shumë se 200 anarkistë u arrestuan, tha shefi i policisë së Parisit Michel Delpuech në një konferencë shtypi.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe u përpoq të shpërndajë grupet problematike të anarkistëve./tvklan.al

You must be logged in to post a comment Login