KENI PER TU MREKULLUAR / 30 fakte interesante që nuk i dini për Europën

Pavarësisht uljeve dhe ngritjeve përgjatë historisë, Evropa është përgjegjëse për pjesën më të madhe të shpikjeve teknologjike, kulturën dhe gjuhën që dominon botën sot. Europa të ofron kënaqësi të pamasa, është shtëpi e vendeve më të bukura dhe piktoreske të Tokës. Shumë mitologji dhe kultura janë ngjizur dhe kanë lulëzuar në Europë.

30- Gjermania është një nga vendet me më shumë kështjella në botë. Janë më shumë se 25 mijë kështjella, nga të cilat disa janë thjesht rrënoja, disa të tjera janë hotele, por shumica janë zaptuar nga të pasurit. Por, pse Gjermania ka kaq shumë kështjella? Sepse gjatë periudhës së Mesjetës vendi ishte i ndarë në shtete konkurruese feudale dhe principata, dhe kjo ka inkurajuar ndërtimin e kështjellave të sigurta dhe të fortifikuara në Gjermani.3-new1

29- Stambolli, qyteti i dy kontinenteve. Stambolli është qyteti që bashkon Azinë dhe Europën përmes ngushticës së Bosforit. Napoleoni ka thënë se nëse bota do të ishte një shtet i vetëm, Stambolli do të ishte kryeqyteti i saj.visit-istanbul-640×217

28- “Statuja e Lirisë” është ndërtuar në Francë. “Statuja e Lirisë”, ndoshta monumenti më i famshëm i botës, është dizajnuar nga Fredric Bartholdi dhe i është dhuruar zyrtarisht SHBA-ve nga populli francez, me rastin e 100-vjetorit të Revolucionit që solli çlirimin e kolonive nga Britania e Madhe.

27- Shteti i Vatikanit është shteti më i vogël në botë (0.44 km2). Ndërsa Rusia është shteti me sipërfaqen më të madhe në botë

26- Shumica e gjenive janë evropianë. Shumë filozofë të mëdhenj, të tillë si Platoni, Aristoteli, Sokrati etj., vijnë nga Europa. Po ashtu nga kontinenti i vjetër vijnë edhe shkencëtarë si Ajnshtajni, Galileoja dhe Njutoni. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për muzikantët si Moxarti dhe Bethoveni.
25. Evropa, teknikisht nuk është kontinent. Ndarja e saj nga Azia ishte në fakt ide e grekëve.

24. Italianët nuk pinë kapuçino pas orës 11:00.

23. Në Berlin ka më shumë restorante Doner Kebap se sa në Stamboll.

22.Ndërtimi i Kishës Sagrada Familia në Barcelonë ka zgjatur më shumë se ndërtimi i piramidave (ndërtimi i kësaj kishe ka filluar në vitin 1882 dhe ende nuk ka përfunduar).

21. Vendi më i vizituar në Evropë, është Disneyland në Paris.

20.Vetëm 1% e artefakteve të mbajtur në Muzeun Britanik në të vërtetë janë ekspozuar për publikun.

19. Nuk do ta besoni, por tualeti më i lartë në Evropë gjendet në Mont Blanc , 4.200 metra mbi nivelin e detit!

18. Belgjika ka rrjetin më të dendur hekurudhor në botë (113.8 km / 1.000 km2).

17.Peruçica në Bosnjë është një nga xhunglat e vetme në Evropë.

16. Bullgaria është shteti më i vjetër në Evropë që nuk e ka ndryshuar emrin që nga viti 681 i erës sonë.

15. E keni menduar ndonjëherë që 40% e popullsisë së Greqisë jetojnë në kryeqytetin e saj, Athinë.

14. Në Islandë nuk ka asnjë mushkonjë!

13. Epoka e Errët në Evropë ka zgjatur dy herë më shumë sesa koha që kur Shtetet e Bashkuara janë bërë komb.

12.Rusia ka mbi 13.000 fshatra të pabanuara.

11. 40% e sipërfaqes së tokës së Evropës i takon Rusisë.

10. Ndërtimi i Kullës së Pjerrët të Pizës ka zgjatur më shumë se 200 vjet.

9. Kroasanti është shpikur në Austri, dhe jo në Francë!

8. Grenlanda është ishulli më i madh në botë.

7. Vetëm brenda një jave në shkallët e metrosë së Londrës lëvizin aq njerëz sa do të përshkrohej një gjatësi sa dy herë perimetri i Tokës.

6. Në aeroportin e Brukselit shiten më shumë çokollata sesa në çdo vend tjetër në botë!

5. Suedia është vendi me më shumë McDonalds në Europë

4. Nëse për përbindëshin Lochness të Skocisë keni lexuar në libra, e keni parë në filma dhe ju duket e pabesueshme që të jetë i vërtetë. Skocia çdo vit gjeneron rreth 7 milionë euro nga turistët.

3. Nga Spanja në Afrikë mund të arrihet me traget vetëm për gjysmë ore,madje brigjet e kontinentit Afrikan duken edhe me sy të lirë.

2. Qyteti me emrin më të gjatë në Evropë është Lanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch në Uells.

1. Lihtenshtajn është një shtet shumë i vogël. Gjatë angazhimit të fundit ushtarak në 1866 ata kishin dërguar në Itali rreth 80 ushtarë, ndërsa ishin kthyer 81 ushtarë. Duket se në Itali kishin gjetur një mik!

You must be logged in to post a comment Login