Shqiperia ne ditet e saj me te keqija, kur mostra vishet me pushtetin e shtetit

Vidjana TorollariNga – Vidjana Torollari

Kur gjithcka e sheh nga larg e kupton dhe me mire se si pushtat e Partise Socialiste, po e bejne popullin me dele se veta delja.. E shokuar, shkruaj per te kuptuar se cfare fshihet mbi vrasjen e dyfishte te vitit 2000, ku nje ish oficer i asokohe, vret nje nene dhe nje vajze te re vetem sepse ajo i tha jo kerkeses se tij per te shkuar e per tu martuar ne Itali. Nje genjeshter shum e njohur e asokohe ku u trafikuan shum femra per qellim prostitucioni. Vajza denoncon ne polici bashke motren e saj, por ai denoncim u zhduk. Babi i saj ben cmos per te hyre ne zyrat e qeveritareve per te kerkuar ndihme por jo, shum e veshtire qe nje person i nje partie te djathte te degjohej asokohe, sic ndodh dhe tani. Pseudo oficeri vret dy femra ne mes te nje sheshi ne kryeqytet dhe arratiset sikur asgje ska ndodhur ne Amerike, me dokumente false. Sdo cuditesha nqs do kishte ikur me kamionet e asaj kohe, por jo zotria yne ne fjale ka perdorur avion. Si nje diplomat vetem me pergjegjesi perfaqesuese mbi supe. Nderkohe mbi supet e tij ishin dy jete te pafajshme, njera sepse refuzoi maniakun dhe tjetra sepse donte qe te mbronte jeten qe i kish dhuruar te bijes. Sa e veshtire eshte per tu kuptuar qe ky njeri esht ndihmuar nga qeveritare, nga drejtues me pushtet te madh te cilen nuk donin qe dikush prej tyre te ishte mbas hekurave. Ashtu sic i kishin shpetuar shum rasteve te tjera dhe kesaj here ishte e sigurte per ta qe askujt nuk do i perdhosej mbiemri. Po cili mbiemer ishte ne mes te kesaj historie? Cili ishte i lidhur me kete trafikant? Kush e drejtonte kete rrjet, kur maniaku kishte aq guxim sa te hynte ne mes te Qytetit Studenti te bertiste qe ai ishte i fuqishem dhe askush sdo i bente gje? Kush e drejtonte kete rrjet kur cdo prove qe e ndjera dhe e motra e saj dorezuan ne polici, u zhduk… Mundohem te gjej pergjigjen mbas disa viteve kur ky person transferohet ne Shqiperi, behet nje shfaqje e shemtuar ne te dielen shqiptare ne orarin ku 99% e Shqiptareve ndodhet perpara TV dhe maniaku flet i penduar.. Por duke genjyer perseri edhe mbas 16 viteve! Motra e se ndjeres flet ne nje emision tjeter duke kundershtuar me te drejte vrasesin e nenes dhe motres se saj dhe pas kesaj drejtuesja e emisonit kercenohet. Perse? Cfare dhe kush fshihet mbas kesaj? Mos ndoshta maniaku kerkon ndihme perseri nga ish miqte e tij te sigurimit? Mos ndoshta nqs ata nuk e ndihmojne ai i kercenon me zbulimin e tyre? Zot na ruaj nga keta te pafe, qe dhe sot mbas 16 vitesh deshirojne te hedhin balte ne syrin e Shqiptareve duke mbrojtur kriminelet nga hekurat, kriminele me vrasje te dyfishte si ky skizofren, kriminele me vrasje te katerfishta si rasti psiokopatit Xhuvani .. Cfare tjeter ne pret, cfare skemi pare akoma??

You must be logged in to post a comment Login